Skocz do zawartości

Cisza nocna


amatofe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poszukuję informacji u źródła jak się ma sprawa konstytucyjnego prawa do odpoczynku,snu, ciszy nocnej .

 

Zakupiłem 2 lata temu Vw Westfalię i trochę zacząłem jeździć po kraju jest to mały samochód kempingowy na bazie T2 Raczej nie korzystam z kempingów bo na mojej trasie jest ich niewiele a jak jeżdżę w okresie zimowym to i tak są nieczynne.Zatem korzystam z miejsc na nocleg typu parkingi,brzegi rzek,itp.

W dowodzie rejestracyjnym mam zapis że samochód mój nazywa się "Samochód specjalny kempingowy"

 

Mam pytanie do szanownych użytkowników forum:

 

1.Czy Policja,straż miejska i inne tego typu służby mają prawo do przeprowadzania kontroli w godzinach od 22 do 6 rano podczas mojego snu ,kiedy to jestem roznegliżowany w trakcie snu z małżonką dalej nie będę pisał bo każdy wie co mam na myśli.

 

2.Jak jest traktowany od strony prawnej samochód kempingowy w chwili gdy spełnia funkcję domu a nie porusza się po drodze ,czy podlega prawu przynależnemu do samochodu ,czy do prawa przynależnemu domu ? Czy jest w ogóle jakoś to rozdzielone w prawie.

 

3.Gdyby się okazało ,że policja ma prawo do durnowania po oknach,krzyczenia "policja ,otwierać" to proszę mi powiedzieć jak to się ma do konstytucyjnego prawa każdego człowieka do snu i odpoczynku.

 

Osobiście uważam że jeśli policja ma podejrzenie i chce dokonać kontroli to jest to jej problem nie mój ja w tej chwili odpoczywam i nie mam nic do ukrycia i bardzo chętnie i z uśmiechem udostępnię wszelkie dokumenty ale rano po godzinie 6:00 ba nawet jestem skłonny zapłacić mandat gdybym coś przeskrobał ale dopiero jak się wyśpię.

 

Pozdrawiam wszystkich

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem boziu 62 jestem z Poznania Jeżeli nie chce miec kłopotów z policją zatrzymuję się na parkingach przy stacjach bęzynowych ale mimo wszystko wolę na polach kempigowych.Jezeli łamiesz przepisy można zamiast budzić Ciebie w nocy odcholować auto na parking depozytowy i wytłumaczysz się rano Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem(nie jestem prawnikiem) będzie to zależało od terenu na którym zaparkowałeś.Jeśli jest to teren prywatny to nie mają prawa bez nakazu sądowego do kontroli(oczywiście wtedy miedzy 6-22 i tak jesteś nietykalny nawet z nakazem).

Natomiast jeśli zaparkujesz na drogach"Państwowej dyrekcji dróg Krajowych" wydaje mi się , że będziesz traktowany jak pojazd i pora nie będzie miała znaczenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przeszukania- kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.

 

@przemo2.0td- nie jest prawdą, że przeszukania nie można dokonać między 22 a 6- w sprawach nagłych to nie obowiązuje- szczególy w kpk.

 

A generalnie jest to to temat na forum prawnicze i akurat z konstytucja nie majacy bezposredniego styku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Z całym szacunkiem, ale nie satysfakcjonują mnie stwierdzenia typu"wydaje mi się "

chodzi mi o konkrety jak to jest unormowane prawnie i gdzie i jakie przepisy o tym mówią ,to co że ktoś śpi na parkingu na stacji benzynowej nic nie znaczy jak znajdzie się nawiedzony policjant to i tak będzie się tłukł po oknach i budził niezależnie od tego czy stoimy na parkingu przed kościołem czy na parkingu na stacji benzynowej ,

 

Co do dróg publicznych to też mam spore wątpliwości bo niby dlaczego nie mógłbym zaparkować w miejscu dozwolonym samochodu kempingowego na noc a mógłbym zaparkować samochód osobowy to nie logiczne.

Czy staję się "przestępcą" bo mam łóżko w samochodzie ? a czy jak rozłożę oparcie w wv golfie siedzenia i pościele kocykiem to też nie mogę się przespać ?

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, miło by było (i na pewno nie tylko mnie) gdybyś najpierw się chociaż przedstawił/a i powiedział/a nam wszystkim witajcie.

Przechodząc jednak do Twojego pytania:

 

1) Podstawy prawne interwencji:

 

".... Podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia upoważnia policjanta do interwencji na miejscu zdarzenia. Podstawy prawne takiej interwencji są zróżnicowane. Najogólniejsze wynikają z przepisów k.p.k i k.p.w oraz ustawy o Policji i przepisów wykonawczych do niej. Oprócz tego istnieją przepisy specjalne określające uprawnienia policjantów. Do takich przepisów specjalnych należy zaliczyć w szczególności:

1. Przepisy prawa o ruchu drogowym upoważniające organy policji do czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach publicznych, kierowania ruchem i jego kontrolowania, z czym wiąże się prawo legitymowania, kontroli dokumentów itp......."

 

Przyczepa jest pojazdem, więc podlega kontroli drogowej. (nawet stojąc na stacji benzynowej, nie zmienia to jej statutu na np. domek letniskowy, tylko nadal jest pojazdem)

 

2) Legitymowanie osób i kontrola dokumentów:

".....Najogólniejszą podstawą prawną legitymowania jest art.15 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, według którego policjanci wykonujący czynności operacyjno - rozpoznawcze, dochodzeniowo - śledcze i administracyjno - porządkowe mają prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości....."

 

".... W razie legitymowania osób znajdujących się w pojeździe, gdy uzasadniają to względy bezpieczeństwa, policjant ma prawo żądać opuszczenia pojazdu przez osoby.

"...Legitymowanie może być połączone z kontrolą dokumentów. Wyraźną podstawą prawną ku temu jest art.92 ust. 1 pkt 2 p.r.d, który upoważnia policjanta do sprawdzenia dokumentów wymaganych w związku kierowaniem pojazdem i jego używaniem....."

 

3) Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagażu i sprawdzanie ładunku

 

".... Stosownie do art. 15. ust 1 pkt 5 ustawy o Policji policjant ma prawo dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagażu i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary...."

 

4) Przeszukanie

 

"... Od kontroli osobistej, przeglądania bagażu i ładunku należy odróżnić przeszukanie osób, pomieszczeń oraz innych miejsc i rzeczy. Ponieważ jest ono wtargnięciem w konstytucyjnie chronione prawa do integralności osobistej i nienaruszalności mieszkania, wymaga szczególnej podstawy ustawowej....."

 

W temacie napisałem i tak dużo, nie chce mi się więcej. Po resztę zgłoś się na forum prawne, albo do prawnika.

 

Osobiście rozwalają mnie tego typu pytania!!!

Bo jak Policja się nie interesuje, to społeczeństwo krzyczy, wręcz wrzeszczy "ZA CO BIORĄ PIENIĄDZE TE DARMOZJADY!!!!!!!!!"

Ale jak się zainteresuje, podjedzie, sprawdzi, zastuka w szybkę i grzecznie powie dobry wieczór, to się pojawia

nawiedzony policjant
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONZIO, :ok: I wszystko w temacie . Dodam jeszcze , że takie uprawnienia ma też Straż Graniczna , która bez "nawiedzenia" , bo to nie jest ich priorytet ani przyjemność budzić ludzi po nocy . To wynika z ich obowiązków służbowych , z których sa później rozliczani .

W przypadkach losowych , wypadkach drogowych , zdarzeniach kryminalnych ludzie wrzeszczą :Gdzie jest Policja !!!

A właśnie jest na szczęście bo jeszcze długo będą jeździć po drodze cymbały bez wyobraźni , dewianci i myślący inaczej .

amatofe, A może wolisz na parkingu takich spotykać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

No i dziecko zostało wylane z kąpielą.

Na żadne z moich pytań nie otrzymałem odpowiedzi.

Dużo gadaniny o niczym.

Przepisy zastosowane przez Pana Policjanta są wyrwane z kontekstu i nie dotyczą opisanych sytuacji.

To, że Państwo umocowuje Policję odpowiednimi przepisami to rzecz normalna i oczywista oczywistość ! 

Ale to nie znaczy, że  Policjant w każdym przypadku może to zastosować. Żeby to zrozumieć trzeba mieć szerokie horyzonty a nie pasjonować się przepisami które "dają władzę" 

Nie można w imię bezpieczeństwa łamać inne prawa obywatela np. do miru czy prawa do odpoczynku.

Czy to tak trudno zrozumieć ?

Jak będzie wyglądała dalsza podróż po takiej nieprzespanej nocy ?

Czy kierowca będzie wypoczęty,  czy zmęczony i rozdrażniony  a to może przyczynić się do popełnienia błędu a w konsekwencji do wypadku.

Skoro to nie jest takie ważne to dlaczego kierowy tirów nie mogą ciągle jeździć tylko muszą mieć przerwę na odpoczynek i to jest zapisywane  na odpowiednim urządzeniu. , Gdzie tu logika ?  O 2 w nocy Policjant budzi  gostka w kamerze.  A kierowcę tira Policjant sprawdza się czy w tym czasie odpoczywał .  Kabaret prawny ?

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2009 o 16:05, amatofe napisał:

Osobiście uważam że jeśli policja ma podejrzenie i chce dokonać kontroli to jest to jej problem nie mój ja w tej chwili odpoczywam i nie mam nic do ukrycia i bardzo chętnie i z uśmiechem udostępnię wszelkie dokumenty ale rano po godzinie 6:00 ba nawet jestem skłonny zapłacić mandat gdybym coś przeskrobał ale dopiero jak się wyśpię.

Coś w tym jest, powinni jak listonosze zostawiać awizo :)

A na poważnie to pomyliło Ci się przeszukanie (a to Ciebie nie spotkało) z charakterystyką służby patrolowo-interwencyjnej (w nocy stoi na parkingu samochód i podskakuje - mamy do wyboru: bandycki napad, kierowca ma epilepsję/padaczkę, pali zioło, uprawia seks - sprawdzenie co się dzieje to się nazywa prewencja).

Dla mnie to jest takie JP na 95% (5% zostawiam gdyby mi samochód ukradli, bo wtedy to już nie JP).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.