Skocz do zawartości

energoblok - rozwiązanie zintegrowane MPPT + prostownik poszukuję


macieku

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy ?

Mam na dachu dwa panele po 295W 12V ( SP295P6-60 ) i w budzie 4x100Ah agm-y ... wczoraj upiekł  mi się prostownik 40A do ładowania aku  w chwili jak słońca nie ma albo buda stoi pod dachem. Poszukuję (nie mogę znaleźć) rozwiązania zintegrowanego w którym będzie regulator MPPT 50A i prostownik minimum 30A a najlepiej z 60A. Wiem że to nie są tanie rzeczy ? ale "tani" (480zł) prostownik mógł mnie kosztować budę w płomieniach ... tylko dlatego upiekło mi się że przyczepa stoi chwilowo nie pod dachem  czyli solary ładują i prostownik się nudził (pokazywał prąd ładowania 1A) ... ale i tak się upiekł bo padł wiatraczek.

Regulator ładowania też jest do wymiany bo mam chińczyka pwm więc chcę "normalne" MPPT

No i drugie pytanie czy to koniecznie musi być regulator 50A (tak wynika z mocy paneli bo prawie 600W) skoro panele mają prąd maksymalny na poziomie 10A

Moc maksymalna Pmpp 295 W
Dodatnia tolerancja mocy 0-+5 %
Napięcie jałowe Voc 39,5 V
Prąd zwarcia Isc 9,66 A
Maksymalne napięcie Vmpp 32 V
Maksymalny prąd zasilania Imp 9,22 A

 

Mogą też być dwa urządzenia ale współpracujące i najlepiej jak by się dało dostać do nich zdalnie przez jakiś normalny interfejs idealnie jak by przez wifi czy po kablu tcp/ip

Kombinowałem coś z victron-a ale ich regulator mppt (VICTRON ENERGY REGULATOR Smart Solar MPPT 100/50) nie ma wyjścia zasilania "żaróweczki" czyli muszę dokładać kolejne urządzenie które będzie pilnowało akumulatorów jak się zdarzy że ciągnę tylko z akumulatorów i nic nie ładuje. I nie wygląda żeby dało się regulator zintegrować z prostownikiem "Ładowarka Victron Blue Smart 12V 30A IP22 3wyjścia" lub tym: "PROSTOWNIK VICTRON SMART IP43 12V 50A DO KAMPERA". Victrony mają jakąś aplikację na telefony po BT ale to nie jest rozwiązanie idealne bo ja bym chciał dostać się po sieci (tam gdzie staję zawsze jakiś net jest)

Akumulatory za rok lub dwa  będę wymieniał pewnie na 2x100 lub 4x100 LiFePO ale na razie są AGM-y (zależy jak pójdzie plandemia i gdzie będzie można jeździć)

I nie upieram się przy victronie

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, macieku napisał:

Kombinowałem coś z victron-a ale ich regulator mppt (VICTRON ENERGY REGULATOR Smart Solar MPPT 100/50) nie ma wyjścia zasilania "żaróweczki" czyli muszę dokładać kolejne urządzenie które będzie pilnowało akumulatorów jak się zdarzy że ciągnę tylko z akumulatorów i nic nie ładuje.

Niekoniecznie - też tak myślałem @Kristofer  podrzucił mi rozwiązanie że można wykorzystać dodatkowe wyjście victrona  - pierwotnie było tak 10.jpg

po modyfikacji by @Kristofer tak   -   sprawdź tylko czy Victron którego chcesz zastosować ma to wyjście - ja zakładałem Victrona  100/30

Manual jest wspólny do 100/30 i 100/50 https://www.victronenergy.pl/upload/documents/Datasheet-SmartSolar-charge-controller-MPPT-100-30-&-100-50-EN.pdf   więc duża szansa że będzie to mozliwe 

10a.jpg

opis co jak i dlaczego w moim wątku: https://forum.karawaning.pl/topic/30992-elektryka-w-zielonej-puszce/

 

4 godziny temu, macieku napisał:

I nie upieram się przy victronie

Powiem tak  - doceiam i chciałem niestety budżet nie puścił - ale jakby puścił byłby Victron
Dobrą rzeczą jest to że przy Tracerze 3210 którego wybrałem - zabezpieczenie przed niskim rozładowaniem masz  załatwione w samym regulatorze - jeśli idziesz w LiFePo4 to BMS też to załatwi i odetnie 
Kupując BMS czy aku z BMS sugerowałbym aby posiadał od razu zabezpieczenie przed ładowaniem w ujemnych temp. - nie wszyskie to mają

Niestety nie umie podpowiedzieć jak integrować w/w regulatory z elektroblokiem  - po prostu nie zakładam elektrobloku i nie gryzłem tematu :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, macieku napisał:

No i drugie pytanie czy to koniecznie musi być regulator 50A (tak wynika z mocy paneli bo prawie 600W) skoro panele mają prąd maksymalny na poziomie 10A

I druga odpowiedź :) co prawda nie o Victronie ale o Tracerze  ponieważ u mnie panel rzedu 450W przekraczał troszkę moc dopuszczaną dla Tracera 3210 który ma w specyfikacji 390W  wyjaśniałem ten temat - Ale  najpierw kilka spraw ogólnych

1-sza sprawa to jeśli panele leżą płasko na dachu to moc nominalna uzyskają tylko na równiku jest to związane z kątem padania słońca w warunkach PL i większości krajów EU jest to nierealne
2-ga sprawa to ze na panelach napisano że mają moc  xxx  to nie znaczy że ja mają i uzyskują  -  zwróć uwagę i poczytaj o parametrach STD i NOCT

Jeśli chodzi o Tracera - wyjaśnienie które uzyskałem telefonicznie od sensownego dystrybutora tych regulatorów
- regulator nie musi być o max mocy paneli podawanej w specyfikacji regulatora
- napięcie obwodu otwartego panelu musi być mniejsze od max napięcia regulatora określonego w jego specyfikacji
- prąd zwarcia panelu nie może być większy od prądu ładowania regulatora
Jeśli panele są połączone  -  jako wartości należy przyjąć parametry uzyskane na połączonych panelach
Jeśli te 2 ostatnie warunki sa spełnione Tracer puści nadmiar w gwizdek - jeśli nie są zostanie uszkodzony - dotyczy to wszystkich Tracerów AN
I tak np dla 3210AN
- napięcie otwartego panelu  musi być mniejsze od 100V
- prąd zwarcia panelu nie może przekraczać 30A

Być może w Twoim przypadku wystarczyłby Tracer 4210 - ale najpierw trzeba by znać  sposób połączenia Twoich paneli
Victrona  przestałem gryźć a w Tracerze jeszcze też nie dogryzłem dokładnie natomiast wiem że ma wyjście na kompa - być może tędy udałoby się to zmusić do współpracy przez net

edit 
odnośnie parametrów paneli STD i NOCT - dość strawnie opisane  http://oszczędnybudynek.pl/panele-fotowoltaiczne-dostepne-technologie-wybor/

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele mam połączone równolegle przewody 6mm2 no i oczywiście przy trójniku mc4 są diody 15A przy każdym panelu ... wychodzi na to że regulator 30A wystarczy bo po pierwsze prąd maksymalny i zwarcia jest nie całe 10A a po drugie diody nie puszczą więcej niż w sumie 30A. Tak mi się wydawało że 50A to przerost formy nad treścią (o budżecie nie wspominając) ale ja to od podatków i baz danych jestem a nie elektryk. Instalację mam tak zrobioną że odbiorniki drobne są pilnowane przez regulator ładowania a np. podłogówka ma swoje zabezpieczenia przed wydojeniem aku i zabezpieczenia są ustawione na odcięcie przy 11,8V (bez podłogówki można żyć a bez światła i chociażby pompki wody już troszkę trudniej) szczególnie że podłogówka jak wszystko jest włączone to ciągnie 40A z zasilaczy lub akumulatorów. Był plan kiedyś na dołożenie elastycznych paneli na dach i jednego sztywnego przewoźnego jako stolik  ale raczej dam sobie spokój bo te co są latem wystarczają (nawet jak nie mam 230V) a zimą i tak muszę podpiąć się do 230 bo podłogówka z akumulatorów to pochodzi z 1,5 do 2,5 godzinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.