Skocz do zawartości

Kolejny problem z lodowka Elektrolux RM 200B czuc gaz pod lodowka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam sory ze was tak mecze ale problem goni problem.Po odpaleniu palnika w lodowce jest fajny niebieski plomien jednak smierdzi gazem pod nia w okolicach tych 3 zaworow.Wszystkie srubunki odkrecilem uszczelnilem tasma teflonowa ,rurki wygladaja na cale nie popekane ,palnik dysza czysta .Obawiam sie zeby z tej przyczepy nie zrobic szybowca.Prosze o pomoc wyjazd juz moze na dniach.

Pojedź na stację diagnostyczną oni mają tam czujnik gazu. Gość sprawdzi ci skąd się ulatnia. Jak chcesz mniej oficjalnie to szukaj gazownika samochodowego lub instalatora gazu.
Czujka dokładnie pokaże czy i gdzie jest wyciek.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

8 godzin temu, janosikqq3 napisał:

Witam sory ze was tak mecze ale problem goni problem.Po odpaleniu palnika w lodowce jest fajny niebieski plomien jednak smierdzi gazem pod nia w okolicach tych 3 zaworow.Wszystkie srubunki odkrecilem uszczelnilem tasma teflonowa ,rurki wygladaja na cale nie popekane ,palnik dysza czysta .Obawiam sie zeby z tej przyczepy nie zrobic szybowca.Prosze o pomoc wyjazd juz moze na dniach.

Witaj! Przeczytaj swój kolejny post, zanim go zapiszesz, bo ledwo się domyśliłem, o co chodzi ;)

Wyjątkowo coś podpowiem, choć nie jest to zgodne z podpisem w mojej stopce. Biorę pod uwagę, że to Twoje początki na forum ;)

Przydałyby się zdjęcia i dokładniejszy opis, ponieważ nie wiem jakie rurki masz na myśli pisząc, że nie są popękane. Wskazywałoby to na przewody giętkie, ale jeśli takie masz na myśli, to na oko ich nie sprawdzisz, a metodą piany też nie będzie pewne. Jedynie próba ciśnieniowa. Zdjęcia dużo by powiedziały. Przewody giętkie, nawet jeśli wyglądają dobrze, wymienia się okresowo. Jeśli były najwyższej klasy, to max co 10 lat, a jeśli jakieś standardowe, to znacznie częściej. Generalnie giętkie przewody powinno się spotykać tylko przy bezpośrednim podpięciu instalacji do reduktora i to jak najkrótsze. To tak ogólnie, bo przy podłączeniach lodówki i zaworach, przewody powinny być metalowe (sztywne).

9 godzin temu, janosikqq3 napisał:

Wszystkie srubunki odkrecilem uszczelnilem tasma teflonowa ,rurki wygladaja na cale nie popekane

Myślę, że brak Ci odpowiedniej wiedzy, dlatego z naciskiem podzielam zdanie przedmówcy, abyś z instalacją gazową sam nie eksperymentował, tylko udał się do serwisu z odpowiednimi uprawnieniami.

Źródłem Twoich problemów jest prawdopodobnie "uszczelnienie" z taśmy, które zrobiłeś. Przewody "sztywne" stosowane w przyczepach są "samo-uszczelniające" - połączenie się uszczelnia podczas dociskania nakrętką. Przewód zakończony jest tzw. "beczułką", która dopasowuje się do gniazda podczas zaciskania. Połączenia są z reguły jednorazowe, więc po rozkręceniu, należałoby beczułkę wymienić na nową, aby połączenie było szczelne. Wyjątkowo, bez wymiany beczułki, pomaga nałożenie na nią bardzo niewielkiej ilości środka smarnego i delikatnie mocniejsze ściśnięcie połączenia, niż było pierwotnie. Po wszelkich pracach i tak konieczna jest próba szczelności instalacji - koniecznie profesjonalna w Twoim przypadku!

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

10 godzin temu, janosikqq3 napisał:

Jeśli będziesz podchodził do instalacji w przyczepie jak do domowej instalacji, czy szerzej - do napraw w przyczepie - wg technologii własnej lub "domowej", problem będzie gonił problem i do niczego konstruktywnego nie dojdziesz. Jak pisze Krzysztof, złącza są inne, uszczelniaja się na innej zasadzie (dociśnięcie metalu do metalu), w zasadzie nie używa się teflonu w cepie - złącza albo są na ścisk bez żadnych uszczelnień (beczułki w inst. gazowej) albo mają swoją uszczelkę (połączenia przy butli, reduktorze). Nie ma rady, chcesz się wziąć za samodzielne naprawy, to w zasadzie każdy element musisz obejrzeć w necie, poczytać jak jest zbudowany/montowany w katalogu producenta, ewentualnie na forum, raz, żebyś wiedział jak to rozebrać/złożyć zgodnie z zasadami, dwa, żebyś mógł ocenić, co jest zepsute/wymaga poprawienia.  I pisz precyzyjniej (w okolicach tych 3 zaworów, tzn.? wnioskuję że potrójny zawór odcinający dla poszczególnych urządzeń (kuchenka, lodówka, piecyk). Każda cepa różni się sposobem poprowadzenia instalacji, więc jeśli chodzi o instalacje, wskazane byłyby np. zdjęcia, jesli nie czujesz się na siłach czegoś opisać/nie wiesz jak do określić. 

PS. szybowiec już masz, przyczepa to dość zbliżone technologie. 

Rurek metalowych, jeśli nie są uszkodzone mechanicznie, nie ma potrzeby wymieniać. Najczęściej występują w dwóch "rozmiarach" 8 i 10 mm.
Zmierzyłeś, więc wiesz, że masz Ø 8 mm.
https://allegro.pl/kategoria/czesci-do-przyczep-i-naczep-kempingowe-18564?string=gazu&bmatch=cl-e2101-d3684-c3682-aut-1-4-0218&order=p
Kiedyś zrobiłem rysunek pokazujący sposób "zarobienia" rurek gazowych:

1377448230_Rurkigazprzycze.jpg.3dcc6b8e9960e2c09b2e77588e5088e7.jpg

Poczytaj np. w tym temacie:
https://forum.karawaning.pl/topic/15589-montaż-bojlera-gazowego-oraz-piezozpalarki-w-kg/?do=findComment&comment=344699

Rurka srebrna: zdjęcie pokazuje tylko kawałek rurki - "koń jaki jest, każdy widzi"  ;)
Powinno być zdjęcie obejmujące wszystko, bo nie widać skąd i do czego ta rurka biegnie. Można się jedynie domyślać, że to rurka lodówki.
Nie złam jej, bo nie wiem, czy można ją by było wymienić. Pamiętaj, o uwagach, które tu napisaliśmy - nie mam przekonania, czy powinieneś samodzielnie
robić cokolwiek przy instalacji gazowej.