Skocz do zawartości

Ogrzewanie wody


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja zrobiłem tak: Zakupiłem dwie grzałki akwarystyczne każda 100 W 230V. Jedna z termostatem (do 34 st) druga bez, typ AGN -3). Obie połączyłem równolegle przez termostat z elektrycznego bojlera łazienkowego. Grzałki umieściłem na dnie zbiornika na dystansach aby nie leżały bezpośrednio na dnie. Czujka temp. w rurce mosiężnej. Pompkę podniosłem tak do góry aby nie wybierała do końca wody - chodzi o to aby grzałki były cały czas zanurzone w wodzie. Grzałki kupiłem sklepie akwarystycznym, ta druga kosztowała  15 zł, ceny drugiej nie pamiętam (znajdziesz na Allegro). Termostat miałem po wymianie bojlera.


 

 
  
Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też patrzyłem te akwarystyczne. Tylko, że nie mają dużych mocy. Coś czytałem tu na forum, że dają radę.  A jak to się sprawdza u Ciebie? Jak długo ogrzewa zbiornik?ile litrów? Do ilu stopni ogdrzewasz wodę? Masz jeden zbiornik czy dwa?Screenshot_20210206-154416_Chrome.thumb.jpg.86bb2b6b3e8f1adf6c22af569ab90ba1.jpg

Ja kupiłem grzałkę patronową fi10mm x 100mm 410W (49zł). Chce ją wlożyć do miedzianej rurki fi12 od chłodnictwa (dostałem za darmo) i dać na dno zbiornika 20L. Rurkę mam w kształcie L ki, gdzie w tym krótszym końcu będzie ta grzałka, a w długim przewód zasilający do góry na zewnątrz zbiornika. Oczywiście jakoś trzeba będzie zrobić dystans od dna zbiornika i coś wymyślić na to żeby pompka nie wyciągała do końca, tak jak u Ciebie. No i kwestia termostatu, tak aby do 40st max grzało. Na zdj mam kalkulację czasową ogrzania wody tą grzałką.

Ogolnie to planuję wstawić dwa baniaki po 20L, na ciepłą i zimną lub ewentualnie 10 na ciepłą i 25/30 na zimną. A że nie mam instalacji ciepła/zimna to będę musiał przekładać pompkę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur1983Jed napisał:

Też patrzyłem te akwarystyczne. Tylko, że nie mają dużych mocy. Coś czytałem tu na forum, że dają radę.  A jak to się sprawdza u Ciebie? Jak długo ogrzewa zbiornik?ile litrów? Do ilu stopni ogdrzewasz wodę? Masz jeden zbiornik czy dwa?

 

Te 200 W w zupełności wystarcza. Do temp. 34 st grzeją obie grzałki a do 40 dogrzewa ta bez termostatu wewnętrznego. Ta z termostatem była pierwotnie jako jedyna, ale te 34 st. to za mało więc dołożyłem termostat zewnętrzny i drugą grzałkę bez termostatu. Wodę podgrzewam do 40 st. i to  nam wystarcza. Zbiornik ok 25 l. Czasu grzania nigdy nie sprawdzałem ale stosuje prostą zasadę - wieczorem uzupełniam wodę i przez następny dzień mam ciepłą. Te 200 W to z powodu tego, że na wielu kempingach są bezpieczniki  6 A i większe moce grzałki (grzałek) + inne urządzenia w przyczepie zmuszają do biegania do skrzynki przyłączeniowej (dobrze jak jest otwarta) - spotkałem się na kilku kempingach z zamykaną skrzynką, a pan elektryk za  włączenie wywalonego bezpiecznika życzył sobie dodatkową opłatę. Położenie pompki patrz poprzedni mój post.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najważniejszy efekt końcowy, czyli ciepła woda? Właśnie też planuje tak ustawić grzałkę termostatem aby tylko do 40st dobijała. Nie wiem jak ta patronowa sobie poradzi w miedzianej rurce, bo one są generalnie przeznaczone do pracy przy maszynach... Przetestuje to się okaże. 

4 godziny temu, ed napisał:

Te 200 W to z powodu tego, że na wielu kempingach są bezpieczniki  6 A i większe moce grzałki (grzałek) + inne urządzenia w przyczepie zmuszają do biegania do skrzynki przyłączeniowej

A to nie wiedzialem o tym że aż takie małe zabezpieczenie może być? 6A daje troche ponad 1,3kw. Chyba zwykły czajnik el to wyłączy. Te 410W grzałki plus lodówka i oświetlenie led powinno dać ok. połowy mocy takiego zabezpieczenia. Więc w teorii będzie ok. 

Dopiero zaczynamy przygodę z przyczepką i po dwóch kempingach to doświadczenie jeszcze marne?Tam grzałem wodę czajnikiem elektrycznym i do baniaka. Nie wywalało bezpiecznika, pewnie mieli mocniejszy niz 6A. Choć z drugiej strony odpada też ogrzewanie elektryczne, czy to Trumą czy farelką/olejakiem. 

5 godzin temu, ed napisał:

spotkałem się na kilku kempingach z zamykaną skrzynką, a pan elektryk za  włączenie wywalonego bezpiecznika życzył sobie dodatkową opłat

Trochę to słabe skoro biorą pieniądze za przyłacze, ale cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wstawić taką grzałkę jak jest do kaloryfera łazienkowego?

Tak miałem w Hobby...

 

Chociaż w Osiołku mam dwie grzałki akwaryjne po 250W używane w zimie w zbiorniku do zimnej wody...bu zamiast te 4-5stopni miała 10-15*C - włączane na długich przejazdach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardzo dobre rozwiązanie? Na Allegro znalazlem taką za niewiele ponad 100zl i ma 300W. Więc byłaby idealna, choć możnaby się o 600W pokusić. Ważne tylko że trzeba zrobić otwór w baniaku i dobrze wszystko później uszczelnić. No i estetyka calej grzałki z termostatem na plus?

https://allegro.pl/oferta/grzalka-elektryczna-do-grzejnika-lazienkowego-300w-9551405841?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też niezły pomysł z grzałką do kaloryfera. Praktycznie niezniszczalna mechanicznie to duży plus. Te akwarystyczne mają rurkę szklaną trzeba uważać -  po 7 latach musiałem szukać nowej. Problem tylko z zamocowaniem w zbiorniku do którego nie można włożyć ręki z kluczem.

@misio  Twoje "ciut" drożej, to ponad dwa razy.

 

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
... akwarystyczne mają rurkę szklaną trzeba uważać -  po 7 latach musiałem szukać nowej. Problem tylko z zamocowaniem w zbiorniku do którego nie można włożyć ręki z kluczem....
ad szkło - można zastosować akwarystyczną w obudowie z tworzywa i nie ma problemu są różnej mocy

 

ad klucz - czy zbiornik nie ma otworu rewizyjnego ? Zwykle zbiorniki go mają i nie problem rękę z kluczem włożyć.

 

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką łazienkową 300 w z termostatem w baniaku z szerokim wlewem. Pompka na 12v z włącznikiem i wylewką prysznicową i jest ok. Temp. w nieizolowanym baniaku + - 40 st. 

Zasilanie grzałki obowiązkowo na trzech przewodach ze sprawnym uziemieniem a jak ktoś ma obawy lub jest mokro/wilgotno na zewnątrz to na czas kąpieli wyłączamy zasilanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

ad szkło - można zastosować akwarystyczną w obudowie z tworzywa i nie ma problemu są różnej mocy

ad klucz - czy zbiornik nie ma otworu rewizyjnego ? Zwykle zbiorniki go mają i nie problem rękę z kluczem włożyć.

Nie spotkałem takich w osłonie z tworzywa - możesz podać jakieś namiary. Niestety w moim zbiorniku ne mam otworu rewizyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.