Skocz do zawartości

Nowy podatek


Benior

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 281
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 minutes ago, danielpoz said:

Ja na znak protestu bym nie kupował towarów objętych akcyzą. Oczywiście jeśli bym się nie zgadzał z zasadnością tego opodatkowania. 

W tym przypadku trzeba byłoby przestać żyć, bo paliwo i energia są potrzebne właściwie zawsze do wytworzenia niezbędnych składników do funkcjonowania człowieka.

Jak widzisz prowadzenie dyskusji w tę stronę nie ma najmniejszego sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Slawka napisał:

W tym przypadku trzeba byłoby przestać żyć, bo paliwo i energia są potrzebne właściwie zawsze do wytworzenia niezbędnych składników do funkcjonowania człowieka.

Jak widzisz prowadzenie dyskusji w tę stronę nie ma najmniejszego sensu. 

Ja rozumiem i akceptuję ideę tego podatku więc nie muszę przestawać żyć?

 

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tow. Szmaciak odbija sie czkawką, " obywatele nie potrzebuja prywatnych samochodów, jesli bedzie taka potrzeba zostanie mu użyczony z zakładu pracy" I nawet pół wieku pózniej obowiazuje. Nie rozumiem dlaczego jako własciciel kampera mam płacić taki sam podatek akcyzowy jak właściciel mini busa do 3,5 t. Dlaczego elektryczne dostawczaki mogą ważyć 4,25 T i wystarcza kategoria  B. Śmiedzi mi to gomułkowskim systemem podatkowym, w kraju gdzie średnie wynagrodzenie to 5400 kampera za 300 000  kupują bogaci a kto bogatych żałuje ?, niech płaca, słupki w sondażowniach nam od tego nie polecą.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komuna zatoczyła koło i znowu możemy cieszyć się z jej powrotu. Lemingi cieszą się i twierdza, że to "bardzo dobrze", że reżim nakłada kolejny podatek. Rozumiem, że ten podatek działa w dwie strony i reżim odda za to, że pojazd osobowy użytkuje jako dostawczy w działalności gospodarczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Thomas napisał:

Komuna zatoczyła koło i znowu możemy cieszyć się z jej powrotu. Lemingi cieszą się i twierdza, że to "bardzo dobrze", że reżim nakłada kolejny podatek.

Jaki kolejny? Ten podatek obowiązuje cały czas a jedynie pewna grupa ludzi go omijała. Dla uczciwych się nic nie zmoenia a jedynie kombinatorzy się bulwersują?

10 minut temu, Thomas napisał:

 Rozumiem, że ten podatek działa w dwie strony i reżim odda za to, że pojazd osobowy użytkuje jako dostawczy w działalności gospodarczej. 

Skoro pojazd osobowy służy Ci do prowadzenia DG to jego zakup jak i wszystkie koszty związane z jego eksploatacją odliczasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Slawka napisał:

To zależy kto, na czym tego kampera buduje. Ani Fiat, ani Peugeot ani Citroen ani nawet Mercedes, i jeśli się nie mylę to nawet Renault Master, nie mają obecnie silników poniżej 2 l. I tu trzeba doliczyć 18,6% wartości akcyzy do średniej wartości netto takiego pojazdu. Ceny kamperów wszystkich firm zabudowujący w tym modelu w Polsce wzrosną o o około 20%. Jeśli te firmy nie eksportują kamperów i żyją z rynku lokalnego, to oznacza dla nich katastrofę. A w Niemczech nie dość, że nie ma akcyzy, to z powodu pandemii VAT na kampery obniżono do 16%. 

a ile procent  sprzedaży polskich kamperów to eksport ?

na eksport bez akcyzy ;)

a Fiat, Peugeot i Citroen to konstrukcje z przed kilkunastu lat,  jak producentom zależy na krajowym rynku to mogą robić zabudowy na Fordzie czy VW które mają małą akcyzę i są dużo nowszymi konstrukcjami.

9 minut temu, Thomas napisał:

Komuna zatoczyła koło i znowu możemy cieszyć się z jej powrotu. Lemingi cieszą się i twierdza, że to "bardzo dobrze", że reżim nakłada kolejny podatek. Rozumiem, że ten podatek działa w dwie strony i reżim odda za to, że pojazd osobowy użytkuje jako dostawczy w działalności gospodarczej. 

a to ciekawostka.

ciekawe czy w przypadku auta osobowego które miało opłaconą akcyzę, po zmianie konstrukcyjnej na auto ciężarowe (jeśli taka była by możliwa) możesz wystąpić o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego proporcjonalnie do wartości auta w dniu zmiany.

na logikę tak to powinno działać :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał:

 

ciekawe czy w przypadku auta osobowego które miało opłaconą akcyzę, po zmianie konstrukcyjnej na auto ciężarowe (jeśli taka była by możliwa) możesz wystąpić o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego proporcjonalnie do wartości auta w dniu zmiany.

na logikę tak to powinno działać :-]

Tylko czy idzie taką zmianę wykonać? I tu chyba mamy po temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

Tylko czy idzie taką zmianę wykonać? I tu chyba mamy po temacie. 

skoro możesz zlecić firmie która ma oddpowiedznie PKD przeróbkę blaszaka na osobowy to chyba nic nie stoii na przeszkodzie żeby ta sama firma zrobiła to w drugą stronę.

Przykładowo kupujesz Ducato ciężarowe (bez akcyzy) zlecasz firmie z odpowiednim PKD wywalenie ścianki grodziowej, montaż foteli itd, robisz badanie na OSKP zmieniasz przeznaczenie pojazdu na osobowy - musisz zapłacić akcyzę a po roku chcesz to Ducato jednak użytkować w firmie jako ciężarowe, jedziesz do tej samej firmy, wywalają fotele, montują ściankę grodziową, robisz kwity na OSKP zmieniasz przeznaczenie na ciężarowy - państwo odsaje akcyzę adekwatnie wg wartości pojazdu w dniu zmiany na ciężarowy.

ja to tak widzę i to byłoby wg mnie uczciwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Suzu4x4 napisał:

skoro możesz zlecić firmie która ma oddpowiedznie PKD przeróbkę blaszaka na osobowy to chyba nic nie stoii na przeszkodzie żeby ta sama firma zrobiła to w drugą stronę.

Przykładowo kupujesz Ducato ciężarowe (bez akcyzy) zlecasz firmie z odpowiednim PKD wywalenie ścianki grodziowej, montaż foteli itd, robisz badanie na OSKP zmieniasz przeznaczenie pojazdu na osobowy - musisz zapłacić akcyzę a po roku chcesz to Ducato jednak użytkować w firmie jako ciężarowe, jedziesz do tej samej firmy, wywalają fotele, montują ściankę grodziową, robisz kwity na OSKP zmieniasz przeznaczenie na ciężarowy - państwo odsaje akcyzę adekwatnie wg wartości pojazdu w dniu zmiany na ciężarowy.

ja to tak widzę i to byłoby wg mnie uczciwe ;)

Możliwe. 

Zleciłem firmie dolożenie 4 miejsc (brygadówka) ale auto nadal jest ciężarowe. Oczywiście w sensie skarbowo podatowym to już odliczenia jak z osobowego. 

 

Od lat nie słyszałem żeby ktoś przerabiał osobowy na ciężarowy. Takie numery to z przełomu wieku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, danielpoz said:

Ten podatek obowiązuje cały czas a jedynie pewna grupa ludzi go omijała. Dla uczciwych się nic nie zmoenia a jedynie kombinatorzy się bulwersują?

Nikt niczego nie omijał. To wszystko dzieje się obecnie w ramach obowiązujących przepisów. Dla państwa to dobrze jak są obywatele, którzy zgadzają się z polityką podatkową. Państwo takich lubi. 

1 hour ago, Piotr0605 said:

a kto bogatych żałuje ?, niech płaca, słupki w sondażowniach nam od tego nie polecą.   

Najwyższe podatki i największy ich wachlarz jest zarezerwowany dla bogatych. To nagroda za zaradność, obrotność i ciężką pracę ;)

 

26 minutes ago, Suzu4x4 said:

a ile procent  sprzedaży polskich kamperów to eksport ?

To zależy od producenta. Np. Globe-Traveller robi większość na eksport. Ponad 245 kamperów, na samochodach ciężarowych nie starszych niż 5 lat, w zeszłym roku zarejestrowano jako zmiana przeznaczenia. WIększość to "trojaczki" (174). To sporo jak na nasz rynek, prawie 20% nowych zarejestrowanych pojazdów.

26 minutes ago, Suzu4x4 said:

mogą robić zabudowy na Fordzie czy VW

Odkąd jest Grand California to konkurowanie z nią zabudową na VW to wyzwanie dla małych firm. Co do Forda - to najmniejszy samochód w tej klasie do zabudowy. Nie jestem specjalistką, ale obstawiam, że może z niego być kamper co najwyżej dla 2 osób. Opieranie rynku zabudów na jednej bazie nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem długofalowym.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Slawka napisał:

Nikt niczego nie omijał. To wszystko dzieje się obecnie w ramach obowiązujących przepisów. 

 

Rozumiem że klient w Polsce zawsze jest pierwszym właścicielem  kupując pridukt GT?  Tak? 

Pomijam ewentualne finansowanie leasingiem. 

9 minut temu, Slawka napisał:

Dla państwa to dobrze jak są obywatele, którzy zgadzają się z polityką podatkową. Państwo takich lubi. 

Państwo to my. Takich rządzących sami sobie wybraliśny w stosownnch demokratycznych wyborach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, danielpoz said:

Rozumiem że klient w Polsce zawsze jest pierwszym właścicielem  kupując pridukt GT?  Tak? 

 

Mogę mówić za siebie, bo kupowałam GT. Jestem pierwszą właścicielką samochodu specjalnego kempingowego. Rejestracja odbyła się w ramach obowiązujących przepisów, bez omijania któregokolwiek z nich, jak sugerujesz powyżej.

Gdyby tak nie było, to przedmiotowa zmiana w ustawie o podatku akcyzowym nie byłaby potrzebna.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Slawka napisał:

Mogę mówić za siebie, bo kupowałam GT. Jestem pierwszą właścicielką samochodu specjalnego kempingowego. Rejestracja odbyła się w ramach obowiązujących przepisów, bez omijania któregokolwiek z nich, jak sugerujesz powyżej.

Gdyby tak nie było, to przedmiotowa zmiana w ustawie o podatku akcyzowym nie byłaby potrzebna.

Mi przedstawiciel firmy tlumaczył że auta są kupowane jako ciężarowe. Oczywiście wytłumaczył z jakiego powodu uśmiechając się przy tym?

Kto był właścicielem auta gdy było ciężarowe? Kto był właścicielem auta w czasie zmiany przeznaczenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.