Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z obietnicą, dołączam fotki lampek kupionych na Allegro.

Paweł- a kiedy kupiłeś te neonówki?? Ja wielokrotnie szukałem czegoś podobnego na allegro i znalazłem tylko przenośną lampę warsztatową :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Paweł- a kiedy kupiłeś te neonówki?? Ja wielokrotnie szukałem czegoś podobnego na allegro i znalazłem tylko przenośną lampę warsztatową :ok:

 

:-] Zakupiłem je dokładnie w połowie maja 2007.

Już napisałem e-mail do sprzedającego z zapytaniem czy posiada je jeszcze w sprzedaży. Wtedy jak kupowałem, była to oferta KUP TERAZ z ilością 50 sztuk. Niestety zakupiłem tylko 3, z czego jedna dla kolegi. Dziś trochę żałuję, że skąpiłem na więcej...

 

Za to z chęcią sprzedam oświetlenie diodowe :ok: 3 razy droższe od moich lamp :-] i w aluminiowych srebrnych oprawach zajefajnie wyglądające i mało prądu zużywające lecz nic po za tym :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapodaj jakieś info czy ten sprzedający ma jeszcze takie lampki.

 

:-] Oczywiście, że poinformuję Was o ich dostępności u tego kontrahenta. Zrobię to niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi.

 

No właśnie

A jak nie ma, to niech sie postara o to, by zaczął mieć

 

:jump: Na to już nie mam wpływu :)

 

Tymczasem podkreślę, że fotka, na której widać święcące świetlówki była robiona przy temperaturze poniżej 15° C, co ma istotny wpływ na strumień światła emitowany przez świetlówki. Szczegóły na załączonym wykresie. :-]

 

Znalazłem w Internecie sporo pożytecznych informacji o diodach LED.

Np. porównanie wydajności świetlówek, a konkretnie ich skuteczności świetlnej, w stosunku do żarówek halogenowych i żarowych oraz diod LED. Oczywiście standardowe żarówki (5-14 lm/W przy mocy 15W-200W) wypadają najgorzej. W konfrontacji z takimi żarówkami każda dioda wygra, nawet najgorsza!

 

Niby dioda LED i świetlówka mają podobną maksymalną skuteczność świetlną, ale w praktyce jest tak, że nasze sklepy zostały zasypane najtańszymi diodami (sprzedawanymi drogo), których skuteczność świetlna jest najniższa z możliwych. Powszechnie znany jest fakt, że "frajerzy" :ok: i tak kupią, bo LED'y są teraz modne. O ile w przypadku żarówek kompaktowych czy świetlówek zwracamy uwagę na ich klasę energetyczną (A,B, D itd.), a co się z tym wiąże „skuteczność świetlną”, to czy ktoś z Was brał pod uwagę ten parametr przy kupowaniu diod LED? :-]

 

Zauważyłem powtarzającą się prawidłowość. Im mniejsza moc żarówki, tym mniejsza jest jej skuteczność świetlna. Zasada ta obowiązuje także w przypadku diod LED. Tak więc, o wiele efektywniejsze jest zastosowanie jednej świetlówki 13W niż dwóch po 6.5W (co ma miejsce w moich lampkach).

 

Przed sobą mam świetlówki 8 i 13 W firmy OSRAM, które zdają się potwierdzać moje spostrzeżenia. Klasa energetyczna obu tych świetlówek nosi symbol B. Ośmiowatowa ma wygrawerowane 110 lumenów podczas gdy trzynastowatowa – 225 lm.

Oznacza to, że moc świetlna świetlówki 8W wynosi 110 lm i nie przekracza ona zużycia energii rzędu 8.22 W (klasa B). Skuteczność świetlna wynosi 110 lm / 8.22 W=13.38 lm/W :ok:

Dla świetlówki 13W moc świetlna wynosi 225 lm i nie przekracza ona zużycia energii rzędu 13.35 W (klasa B). Skuteczność świetlna w tym przypadku wynosi 225 lm / 13.35 W=16.85 lm/W :-]

 

Jak widać z powyższych przykładów, aby z 1W energii uzyskać możliwie największa wydajność świetlną, potrzeba stosować większe moce znamionowe świetlówek ale także należy zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną! Nie zawsze przecież chcemy zużywać więcej prądu. Wtedy lepiej stosować świetlówki klasy A!

 

Gdyby moje świetlówki należały do klasy A, z 8 W otrzymałbym minimum 350 lm a z 13 W minimum 700! Skuteczność świetlna wynosiła by odpowiednio 43.75 i 53.84 lm/W!!! Tak więc czy warto oszczędzać kilka złotych na tańsze świetlówki? To głownie od nich zależy zużycie prądu.

 

 

Ogromna różnica wydajności, przy takim samym poborze mocy prawda? Zwracacie uwagę na klasę energetyczną?

 

Skuteczność świetlna dla żarówek halogenowych jest nieco wyższa od zwykłych żarówek, ale znacznie niższa od diod i świetlówek. Nie myliłem się więc pisząc wcześniej, że 13W lampka świeci wydajniej niż 3 żarówki halogenowe po 10 W każda. :-]

 

Najistotniejsze zalety diod LED to min.: małe rozmiary, najniższy z możliwych pobór prądu (nie świadczy o skuteczności świetlnej), długa żywotność oraz brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego – jakże charakterystyczna dla oświetlenia żarowego i halogenowego.. :?

 

WNIOSEK. O ile zależy Wam na osiągnięciu najwyższej wydajności z 1W polecam śmiało sięgnąć po świetlówki, różnica zauważalna gołym okiem :-] oraz portfelem :-] Oczywiście diody LED nadal będą alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które mają małe zapasy energii elektrycznej.

 


Wpływ temperatury otoczenia na strumień świetlny świetlówki

post-33788-imported-d4b4d656-2728-436c-b3d9-0b3761ac03f3_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście diody LED nadal będą alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które mają małe zapasy energii elektrycznej.

 

Dlatego ja szukam led , aby używać na postojach i od wielkiej bidy.A może coś takiego http://allegro.pl/item284830301_lampa_solarna_namiot_altanka_itp_5_mega_diod.html

post-33799-imported-4d0f14c3-b815-43c2-a8b5-7c3e395e863d_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem już odpowiedź od sprzedawcy :-]

 

"Niestety nie mamy już tych lamp. Szybko się skończyły. Zostały mi tylko trzy na mojego busa. Pozdrawiam. " :-]

 

Dlatego ja szukam led , aby używać na postojach i od wielkiej bidy.

 

Od wielkiej bidy, czyli do ekstremalnych rozwiązań polecam latarkę diodową na korbkę :-] Brzmi śmiesznie ale to naprawdę ekstremalne i rewelacyjne rozwiązanie dla samotnika w buszu. :-] Masz energię także w pochmurne dni i w nocy gdy bateria słoneczna jest nieużyteczna!W Australii takie latarki kosztują ok. 10 AUS (ok 23zł), wczoraj w Media Markt znalazłem identyczną ale za 55 zł :-]

Ma 5 diod o dużej jasności, korbką kręcisz ze 30 razy a latarka świeci za darmo przez godzinę, ale to nie koniec B) jeśli padnie ci bateria w komórce latarka służy za ładowarkę dzięki specjalnym końcówkom :? Używam z Sony Ericcsonem :-]

 

 

Nie musisz wyładowywać akumulatora i jeszcze telefon podładujesz :-] a i od bidy poczytasz gazetę. :-]

Same korzysći :ok:

 

Mam jeszcze radio na korbkę oraz baterie słoneczne, jak jest noc albo pochmurnie to kręcisz korbką i radio gra :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja znalazłem takie (szeroka oferta), dostępne w Polsce

 

http://www.pommard.pl/katalog_glowny/oswietlenie.html

Po lewej od Bridge do Stream. Jak widac są dużo ładniejsze od moich, ale zapewne i droższe :ok: bo produkowane w Holandii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.