Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Tys racja Koliber 1111, tyle że u mnie są cztery paluszki połączone szergowo ( 6V), tak więc każda z diód pracuje przy napięciu 6V. Poprostu trzeba będzie po dwa półkola spiąć szergowo.

Dzięki za cenną uwagę. Ale przyznasz Koliber 1111, że świeci bardzo mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie właśnie robię lampki do przyczepy diodowe o ciepłej barwie

niebawem dam fotki co i jak oraz ceny i co gdzie kupić.

Ja przeważnie wszystko kupuje na allegro i do wszystkiego dam linki.

A teraz o szacowanych cenach:

-oprawki 4 zł 2szt - allegro

-diody 5szt po 3.6zł -allegro

-stabilizator 3.3V 900mA impulsowy -allegro ( ten wystarczy do zasilenia 40 diod) 14zł - allegro

-płytka uniwersalna 7zł sklep elektroniczny

-4 browce w promocji 10.5zł - sklep

Docelowe zasilanie dowolne z przedziału 4V-30V, czyli z dowolnego aku 12V lub 24V czy innego zasilacza.

Można ominąć stabilizator i dać zamiast niego rezystory ale rezystor nam więcej prądu weźmie niż sama dioda i jaki tu sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ostatnio będąc w biedronce znalazłem lampy jażeniowe 8w. w dwóch modelach zasilane na 12v, lub z 230v. Wzór podobny do warsztatowych tzn cylinder dający się powiesić . Cena ok 11zł za szt. Myślę, że za niewielkie stosunkowo pieniądze mogą służyc do oświetlania przyczep lub kamperka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kilka osób interesowało się możliwością nabycia modułów diodowych jakich użyłem do oświetlenia mojej przyczepy rozmawiałem z kolegą zajmującym się tymi sprawami i mam już informacje.

koszt takiego hermetycznego modułu to około 50 pln.pobór prądu 13mA,napięcie 12V.trwałość 10tyś godzin.jak świecą widzieliście na zlocie.

możliwy zakup pojedyńczych diod w cenie około 8pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Riko, takich świetlówek jakie widziałeś w Biedronce od kilku lat używam jako oświetlenie w moim garażu - blaszaku. Blaszak mój stoi w ciągu innych blaszaków, w sumie stanowią ciąg chyba 12 szt. Kiedy staralismy się o przyłącze prądu nie doszliśmy do porozumienia, więc ja nie czekając na innych sam zadbałem o oświetlenie mojego boksu. Teraz te świetlówki są dośc popularne i łatwe do kupienia, ale ja po swoje jechałem aż do Makro 100 km od Sącza.

Wszystko jest fajnie,świetlówki dają dużo światła, ale.... są jednak bardzo "energiożerne". Dostępne są w dwóch mocach: 6W i 13 W, co odpowiednio daje: 0,5A i lekko ponad 1A pobieranego prądu. U mnie przy trzech 6W świetlówkach dwa akumulatory po 40Ah każdy,spięte równolegle, wystarczają raptem na 2-3 popołudnia "grzebania" przy aucie. Jak na potrzeby kempingowe to dość krótki czas - przyznasz. Diody tu zdecydowanie wygrywaja. Niemniej jednak na krótki czas warto rozpatrzyć ten rodzaj oświetlenia. Pozdrawiam. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja założyłem do kampera diodowe lampki jak do halogenów - świecą co prawda punktowo ale kilka w nocy daje super efekt. w domu też zastosowałem ale na gwint i na 220v. gorsze efekty ale taniej za prąd.

 

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=215287162

 

lub inne na mocowanie do auta założyłem w oświetleniu zewnętrznym i na kierunki

 

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=225969752

 

żarówki te testowałem z akumulatorem i baterią słoneczną - super efekt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja założyłem do kampera diodowe lampki jak do halogenów - świecą co prawda punktowo ale kilka w nocy daje super efekt. w domu też zastosowałem ale na gwint i na 220v. gorsze efekty ale taniej za prąd.

Potwierdzam zastosowane w domu - efekt oświetleniowy mizerny bardziej dekoracyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ogladając na zlocie zasilanie kolibra także pokusiłem sie o podobne rozwiązanie . Lampka kosztuje 20 zeta i zasilana jest 4 akumulatorkami 1,5 V . Ma trzy zakresy świecenia i trzyma ok. 30 godzin . Zawsze można akumulatorki doładować . Na 3-4 dni np. zlotu starczy .

 


oświetlenie rozproszone - dużo światła

post-29288-imported-22e7321e-993a-460e-af55-6de4267bbdd7_thumb.jpg

 

na fotce nie widać , migają choinkowo różne kolorowe diody

post-29288-imported-8e383ed3-9910-48a7-a19e-c1c7f0c89fc4_thumb.jpg

 

środkowe , światło punktowe

post-29288-imported-07cba9a6-f782-49d1-8f20-afd28c36bd14_thumb.jpg

 

widok zasilania

post-29288-imported-6961b3c4-ff41-4323-9ad8-ba0cb27ffbad_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaniewicz, kurde Rysiek az nie moge doczekac sie aby zobaczyc te twoje wynalazki.. mam nadzieje ze nosisz dluuugie wlosy ubierasz sie w skorzene spodnie z fredzelkami z boku , mokasyny i palisz maryche :)) wybacz mi smialosc ale taki twoj wyglad pasuje mi do tej twojej przyczepki.. sorki jesli urazilem cie w jakis sposob...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja poszedłem w innym kierunku.

 

Za całe 40 zł zakupiłem lampy świetlówki na 12V.

 

Po wielu testach z diodami, które dawały nędzny efekt (potrzebuję mocnego oświetlenia do czytania), zakupiłem na Allegro gotowe i ekstra wyglądające oprawy z dwoma świetlówkami z własnym wyłącznikiem i możliwością używania w dwóch zakresach.

 

Maksymalny pobór prądu to 0.87A (akumulator ma napięcie 13.7 V), przy dwóch świetlówkach i 0.57 przy jednej.

 

Zakupiłem więc dwie takie lampy, zamontowałem nad lóżkami w miejscach gdzie czytam i wpiąłem się do oryginalnej instalacji przy użyciu złączek 12V.

 

Jaki efekt? Powalający! Jasno jak w dzień!

 

Akumulator mam 100 Ah, wiec nie martwię się szybkim wyładowaniem, do tego bateria słoneczna i prawie jak perpetum mobile :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.