Skocz do zawartości

Gaz w Skandynawii


Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku udało się wrócić do karawaningu po przerwie i planuję wyprawę do Finlandii. W związku z tym zakupiłem ostatnio butlę gazową do napełniania na stacjach LPG (https://www.gas-bank.com/pl/gasbank-kompozytowe-butle-gazowe/) i już byłem szczęśliwy, do czasu gdy okazało się, że w Finlandii nie ma stacji LPG (w ogóle).

W związku z tym pojawia się pytanie - czy wiecie jakie są butle dostępne w Finlandii i czy będą pasowały do Polskich reduktorów?

Jest jeszcze opcja, że będą w Laponii wyskoczę do Szwecji zatankować LPG do butli, ale tam też gaz jest tylko na niektórych stacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, michalnap said:

W związku z tym pojawia się pytanie - czy wiecie jakie są butle dostępne w Finlandii i czy będą pasowały do Polskich reduktorów?

Ciekawe, bo na stronie internetowej gasbank chwali się, że w Finlandii jak najbardziej się da https://www.gas-bank.com/pl/gasbank-kompozytowe-butle-gazowe/

Podobnie piszą o Danii. Nie widziałam jeszcze w Danii stacji LPG... Może trzeba do nich zadzwonić i zapytać? Może są jakieś punkty, które świadczą usługi tankowania takich butli.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Slawka napisał:

Ciekawe, bo na stronie internetowej gasbank chwali się, że w Finlandii jak najbardziej się da https://www.gas-bank.com/pl/gasbank-kompozytowe-butle-gazowe/

Podobnie piszą o Danii. Nie widziałam jeszcze w Danii stacji LPG... Może trzeba do nich zadzwonić i zapytać? Może są jakieś punkty, które świadczą usługi tankowania takich butli.

Taa, na stronie się chwalą, to widziałem, no ale rzeczywistość jest bardziej prozaiczna :) Pisałem do gasbanku i dostałem odpowiedż, żebym się skontaktował z lokalnymi dostawcami gazu w butlach. I do takich też już pisałem, ale Ci do których się odywałem odpisywali, że napełniają tylko swoje butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, a szukałem, bo chcieliśmy jechać chwilę temu na Nordkkap, w Finlandii nie można zatankować LPG do celów prywatnych. Gaz dostępny jest na stacjach wyłącznie dla samochodów firmowych. Ma to związek z podatkami....

Tyle mogę podpowiedzieć... Jak nie napełnisz w rozlewni, razie mają butle do kuchenek, to nigdzie nie zatankujesz. Kiedyś w Niemczech trafiłem właśnie na taką rozlewnie w polach i mieli nawet dystrybutor....

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 hours ago, michalnap said:

W Szwecji jest kilka stacji i pewnie tak się skończy, że trzeba będzie wyskoczyć z Finlandii do Szwecji żeby zatankować gazu jak braknie.

To raczej pewne. Nie chcą tankować we Finlandii, nawet jeśli znajdziesz miejsce gdzie to robią.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.