Jump to content

Edit History

czyś

czyś

Albo na czas załączania amperomierza (amperomierz - szeregowo) zakryj solary czymś nie przepuszczającym światła. 

Natomiast co do pomiarów teraz - zimą - nawet w południe nie zdziwi mnie, że prąd z solarów do aku to będzie 0,2-0,3A gdy jest zachmurzenie 100%, 6-7A gdy jest słońce. Cudów nie ma, zima. Alternator "dmuchnie" w akumulatory 20-30A, więc nie dziwi, że się ładują, tym bardziej, że to napięcie (12,2V) wskazuje na spore rozładowanie akumulatorów. Przed jakimikolwiek pomiarami zacząłbym od porządnego naładowania akumulatorów do pełna, bo zimą przy dominującym zachmurzeniu, małym prądem tych aku się nie podniesie. 

Napięcie "schodzące" z paneli to żaden wyznacznik, tam też można wpiąć amperomierz, i będzie  widać natężenie prądu schodzącego z paneli.  

Sprawdź, co masz podpięte na stałe - zwykły voltomierz z diodowym wskaźnikiem, czy czujnik LPG, czy wzmacniacz anteny, ciągnące po 80-200 miliamperów, potrafią zimą skutecznie rozładować nawet 120Ah. Kiedy myłeś panele? Mocno ukurzone też licho działają zimą, a że na cepach/kamperach leżą na płask, to same się nie oczyszczą i syf się zbiera.

W przypadku PWM-a to, że tani regulator, to jeszcze nic nie znaczy. Można dać i drogi MPPT, ale przy podpięciu paneli typowym dla instalacji 12V (czyli ok. 18V na zejściu z paneli), zysk z drogiego regulatora będzie prawie żaden. Mając panele wysokonapięciowe (ok. 44V), albo spinając te 18-ki szeregowo, MPPT coś by tam dało, zwaszcza przy jesiennych szarówkach czy zimą, ale też nie ma co oczekiwać cudów. 

 

  

czyś

czyś

Albo na czas załączania amperomierza (amperomierz - szeregowo) zakryj solary czymś nie przepuszczającym światła. 

Natomiast co do pomiarów teraz - zimą - nawet w południe nie zdziwi mnie, że prąd z solarów do aku to będzie 0,2-0,3A gdy jest zachmurzenie 100%, 6-7A gdy jest słońce. Cudów nie ma, zima. Alternator "dmuchnie" w akumulatory 20-30A, więc nie dziwi, że się ładują, tym bardziej, że to napięcie wskazuje na mocne rozładowanie akumulatorów. Przed jakimikolwiek pomiarami zacząłbym od porządnego naładowania akumulatorów do pełna, bo zimą przy dominującym zachmurzeniu, małym prądem tych aku się nie podniesie. 

Sprawdź, co masz podpięte na stałe - zwykły voltomierz z diodowym wskaźnikiem, czy czujnik LPG, czy wzmacniacz anteny, ciągnące po 80-200 miliamperów, potrafią zimą skutecznie rozładować nawet 120Ah. 

W przypadku PWM-a to, że tani regulator, to jeszcze nic nie znaczy. Można dać i drogi MPPT, ale przy podpięciu paneli typowym dla instalacji 12V (czyli ok. 18V na zejściu z paneli, zysk z drogiego regulatora będzie prawie żaden. 

 

  

×
×
  • Create New...