Skocz do zawartości

Statystyki sprzedaży przyczep i kamperów


Voku

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, lbuster napisał:

Każda rodzina ma samochód jak nie dwa

I ile z tych samochodów uciągnie przyczepę?

 

2 minuty temu, lbuster napisał:

Jak się uprzesz, to za jedną pensję kupisz holownik, za drugą przyczepkę i objedziesz całą Polskę

Ale za czyją pensję? Lekarza czy innego Obajtka? ? Bo jak za średnią (~3 tys. netto) no to życzę powodzenia w skompletowaniu zestawu za 6 tysięcy.

 

4 minuty temu, lbuster napisał:

Zrobiłbyś to 30 i więcej lat temu?

Weź tylko pod uwagę, że dzisiaj nie rozdają mieszkań za darmo tak jak 30+ lat temu. Dzisiaj 2/3 jednej średniej pensji to rata i utrzymanie mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 148
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

19 minut temu, kjpkjp napisał:

Mówię o polskiej rodzinie. Nie jestem w stanie teraz na szybko znaleźć ile w sumie wypuszczono przyczep Niewiadów, ale myślę, że spokojnie można liczyć w setkach tysięcy. Do dzisiaj na każdej wsi w co któreś zagrodzie często stoją jeszcze resztki "zapiekanki". Zestaw Maluch+Niewiadówka chyba nie kosztował odpowiednika ówczesnych 50 średnich wypłat?

40 lat temu - 81r.  Na samochód było stać tylko wybranych (i to raczej nie tych przez naród - tylko tych którzy sami siebie wybrali..:). Samochody nie kupowało się w salonie tylko były na nie zapisy. Jak już się zapisałeś i przyszła twoja kolej (po iluś tam latach) o jechałeś na plac producenta żeby wziąć udział w biegu kto pierwszy ten lepszy. 2 opcja to wolny rynek - używka była o wiele droższa od nowego z placu.

Jeżeli chodzi o Niewiadówki to już niby były ale niewielu o nich słyszało a co dopiero żeby je zobaczyć. Ja nie przypominam sobie żebym widział choć jedną (nie mówiąc już setkach tysięcy). 

W tych czasach to karawning = namiot.

19 minut temu, kjpkjp napisał:

No OK, ale kiedy kupili swoje zestawy? W 2020, 2021? Przyczepę za 80 tysięcy i auto (używane) za 60? Kolosalny wzrost cen to kwestia ostatnich 2-3 lat. Jak kompletowali swoje zestawy 5 lat temu to rzeczywiście można było się zmieścić w normalnych pieniądzach.

Znam zarówno tych którzy już trochę w tym siedzą ale również  którzy weszli w temat tuż przed Covidem (jak ja) lub w epoce Covida. No fakt że 5 latemu za te same pieniądze by było ich stać na coś lepszego. Ale czy wszyscy dysponują tym samym przychodem co mieli 5 lat temu? Spójrz na wzrost średnich dochodów...

19 minut temu, kjpkjp napisał:

Ja reprezentuję nieco młodsze pokolenie, które o dzieciach dopiero zaczyna myśleć. I to pokolenie jest zajęte zbieraniem 100 tys. wkładu własnego na pół-milionowy kredyt żeby kupić 50 metrowe mieszkanie, a nie drogim hobby.

To i tak masz lepiej niż 40 lat temu. Nie maiłbyś na co zbierać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Cichy56 napisał:

Wyczytałem w gazecie że kosztuje 17 mln a jak byłem na miejscu po tygodniu to cena N126n  wzrosła do 21mln  albo 23mln , ta mniejsza kosztowała 17mln.

Czyli jakieś 15 ówczesnych średnich pensji. Dzisiaj nowa mała przyczepa to co najmniej 25 średnich pensji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kjpkjp napisał:

Ale za czyją pensję? Lekarza czy innego Obajtka? ? Bo jak za średnią (~3 tys. netto) no to życzę powodzenia w skompletowaniu zestawu za 6 tysięcy.

Przy 3 tysiącach dorzucasz trzecią pensję i masz:

image.thumb.png.89ca8161cac66158941eeb00d8656078.png

 

image.thumb.png.c51e27768b99e73a9965aef99c77176e.png

 

Zrób to 30 lat temu za 3 pensje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Cichy56 napisał:

Wyczytałem w gazecie że kosztuje 17 mln a jak byłem na miejscu po tygodniu to cena N126n  wzrosła do 21mln  albo 23mln , ta mniejsza kosztowała 17mln.

To były czasy. Byli sami milionerzy z torbami pieniędzy :)

4 minuty temu, kjpkjp napisał:

Czyli jakieś 15 ówczesnych średnich pensji. Dzisiaj nowa mała przyczepa to co najmniej 25 średnich pensji.

Dzisiaj ta sama przyczepa o której piszemy kosztuje coś koło 32 000zł. Średnie wynagrodzenie netto to jakieś 4000zł. Czyli jakieś 8 pensji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kjpkjp napisał:

Czyli jakieś 15 ówczesnych średnich pensji. Dzisiaj nowa mała przyczepa to co najmniej 25 średnich pensji.

Tylko nie można porównać niewiadówki z tamtych lat do przyczepy teraźniejszej. W mojej były pojedyńcze szyby ,brak lodówki ,ogrzewania. Taki trochę lepszy namiot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjpkjp napisał:

To patrz, zmieściłem się w jednej pensji ?

No ale ja Ci już dałem samochód z hakiem i dwulitrowym dieselem :) Zapinać i jechać :drive:

Podsumowując, bo robimy OT. W dzisiejszych czasach można coś kupić i każdego na to stać. Kiedyś to był towar luksusowy dla wybranych i nawet jakby był dostępny, to nie kupiłbyś go za dwie-trzy pensje. Naprawdę, dzisiaj żyjemy w cudownych czasach, jeżeli chodzi o motoryzację. Nie chciał byś się cofnąć o 30 lat czy więcej ;) A przed covidem dodatkowo prawie cały świat był otwarty dla Ciebie a kiedyś :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lbuster napisał:

No ale ja Ci już dałem samochód z hakiem i dwulitrowym dieselem :) Zapinać i jechać :drive:

Podsumowując, bo robimy OT. W dzisiejszych czasach można coś kupić i każdego na to stać. Kiedyś to był towar luksusowy dla wybranych i nawet jakby był dostępny, to nie kupiłbyś go za dwie-trzy pensje. Naprawdę, dzisiaj żyjemy w cudownych czasach, jeżeli chodzi o motoryzację. 

Dodaj do tego jeszcze wszelkiej maści możliwości finansowania zakupu, co kiedyś też było w zasadzie niemożliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjpkjp napisał:

Nowa Niewiadówka 32 tys.? Gdzie? Biorę dwie! ?

Z Twoich wyliczeń wychodzi 25 pensji x 4000zł = 100 000zł. 

No dobra ja przyjąłem tak na szybko cenę netto. Brutto 38 000zł - 9 pensji. Mój błąd.

https://kubix.pl/produkt/przyczepa-kempingowa-niewiadow-n126nt-dmc-750-kg/

Teraz policz kto o ile się pomylił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjpkjp napisał:

Ja reprezentuję nieco młodsze pokolenie, które o dzieciach dopiero zaczyna myśleć. I to pokolenie jest zajęte zbieraniem 100 tys. wkładu własnego na pół-milionowy kredyt żeby kupić 50 metrowe mieszkanie, a nie drogim hobby.

Wierz mi - też to przechodziłem 15-20 lat temu ;) I do tej pory mam kredyt :( 

Za karawaning wziąłem się dopiero jakieś 7-8 lat temu, bo wcześniej nie było mnie stać. Wcześniej była szmata i stary grat. Ślinka ciekła i stałem w kałuży, jak się widziało przyczepy/kampery :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale rzuca się tutaj jakimś nieaktualnymi cennikami, holownikami za 5 tysięcy... Ja tak dyskutować nie będę. Jeśli uważasz, że jest tanio - OK, Twoja opinia. Ja mam inną gdy widzę na targach najtańszą nową przyczepę za 80 tysięcy i najtańszy odpowiedni holownik za 100 tysięcy.

 

Cytat

Wierz mi - też to przechodziłem 15-20 lat temu ;) I do tej pory mam kredyt :( 

No tylko, że dzisiaj średnio mieszkanie kosztuje 2,5 raza tyle, co 15 lat temu...

https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/8211964,ceny-mieszkan-w-polsce-wzrosly-najmocniej-w-ue-2005-2020-eurostat.html

Edytowane przez kjpkjp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i powiem wam, że to na swój sposób przykre, jak małą wiedzę mają młodzi ludzie na temat lat 70tych, 80tych. Kartki na żywność, czekoladę, alkohol. Nocne dyżury w kolejce po wszystko, od mięsa po papier toaletowy. Zapisy na samochody, na które stać było nielicznych. Życie pomiędzy tym, czego nie możesz kupić, bo tego nie ma a tym, na co cię nie stać.... Można tego nie rozumieć, ale wypadałoby wiedzieć, jeśli się dyskutuje na ten temat. 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.