Jump to content
filipert

Nocne ładowanie akumulatorów bez 230V

Recommended Posts

Paweł7

Coś takiego ;) Ale nie mogę doczytać czy to ma kontrolę ładowania ... i ile to kosztuje...
Jeśli to tylko przetwornica to i tak potrzeba kontrolera który zaopiekuje się AGMami.

2 godziny temu, Voku napisał:

Apropo diody co one dają w połączeniu równoległym? Warto w to inwestować?  https://allegro.pl/oferta/zlacze-konektor-dioda-15a-mc4-dc-1000v-8438198601

Chodzi o to by panele się na wzajem nie obciążały jeśli któryś będzie zacieniony.

filipert
17 minut temu, Paweł7 napisał:

Coś takiego ;) Ale nie mogę doczytać czy to ma kontrolę ładowania ...

Taka około 800zł

Cytat

W pełni programowalny

- Algorytm ładowania baterii (konfigurowalny) lub stała moc wyjściowa.

- Zgodność inteligentnego alternatora: mechanizm wykrywania pracy silnika.

Adaptacyjny 3-stopniowy algorytm ładowania: luzem - absorpcja - pływak

• W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych ważne jest, aby podczas płytkich rozładowań czas absorpcji był krótki, aby zapobiec przeładowaniu akumulatora. Po głębokim rozładowaniu czas absorpcji jest automatycznie wydłużany, aby mieć pewność, że akumulator jest całkowicie naładowany ponownie.

• W przypadku baterii litowych czas absorpcji jest stały, domyślnie 2 godziny.

• Alternatywnie można wybrać stałe napięcie wyjściowe.

źródło

Jest też bez smarta za około 600zł ale tam doczytałem, że napięcie wyjścia regulowane jest potencjometrem, wiec to nie ładowarka.

Paweł7

Ta za 800 rozwiązuje Ci właściwie wszystko... 
Z przetwornicą i dodatkowym kontrolerem byłoby pewnie taniej ale czy wygodniej/lepiej...?
Działanie potencjalnie takie same ale tu masz wszystko dopasowane i kontrolowane apką...
Może da się namierzyć coś podobnego innej firmy i tańsze bo Victron, wiadomo tani nie jest.

filipert
23 godziny temu, Paweł7 napisał:

Ta za 800 rozwiązuje Ci właściwie wszystko... 
Z przetwornicą i dodatkowym kontrolerem byłoby pewnie taniej ale czy wygodniej/lepiej...?

Potwierdziłem u dystrybutora, że to jest ładowarka i w aplikacji ustawia się typ akumulatora ładowanego.

Cena (dostałem ofertę nieco poniżej 800) nie zachwyca ale koszty budowy samemu też kilka stówek by pochłonęły a najbardziej mnie przekonuje

23 godziny temu, Paweł7 napisał:

tu masz wszystko dopasowane i kontrolowane apką...

a tego w DIY nie osiągnę ;)

Podobno to jakaś nowość Victrona i dlatego trudno dostępna

Paweł7
4 godziny temu, filipert napisał:

Potwierdziłem u dystrybutora, że to jest ładowarka i w aplikacji ustawia się typ akumulatora ładowanego.

Cena (dostałem ofertę nieco poniżej 800) nie zachwyca ale koszty budowy samemu też kilka stówek by pochłonęły a najbardziej mnie przekonuje

a tego w DIY nie osiągnę ;)

Podobno to jakaś nowość Victrona i dlatego trudno dostępna

Jeśli chodzi o wydajność to w DIY będzie prawdopodobnie taka sama, tu cudów bym się nie spodziewał. Tam pewnie też jest przetwornica i kontroler ładowania. Ale posiada "mózg" który tym zawiaduje i jest konfigurowalny telefonem.
Jak dla mnie jeśli jesteś skłonny wydać 800PLN to bym się nie zastanawiał.
Przykręcił bym do jakieś np. aluminiowej blachy tak by można do niej przymocować kabelki, może nawet jakieś dławiki. Chodzi mi o to by przewody nie trzymały się tylko na złączach.

Wracając nieco do problemu z zacienieniem paneli przez to co na dachu.
Tu na tym filmiku 19:30 można zobaczyć jak zacienienie panelu rzutuje na wydajność.
https://youtu.be/YLP1Um3rZiA?t=1216