Skocz do zawartości

Miernik-wskaznik-wody


Rekomendowane odpowiedzi

kilka dni temu skończyłem lutowac układ na ledach zasilany baterią 9v ale tylko w momencie pomiaru, 5 poziomów, jest git

koszt 20 pare zł

Edytowane przez klosek23 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób to ze schematu koszt kilka zł + Twoja robocizna - druty najlepiej z nierdzewki. Schemat na szybko rysowany. Można dowolną ilość segmentów dołożyć.

Miernik poziomu wody.pdf

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marcin668 napisał:

czy ktoś może montował coś takiego

Jeżeli lubisz majsterkować to łatwo możesz zrobić sobie sam taki układ, jednak ja bym zamówił ten z Chin. Powód jest bardzo prosty - bardzo szybko się stabilizuje i masz w nim odczyt liniowy. Zakładam, że masz zbiornik w miejscu, do którego jest utrudniony dostęp i dlatego chcesz zamontować taki wskażnik. W poprzedniej przyczepie miałem duży zbiornik pod przednią podkową i w nim był oryginalny wskaźnik oparty na elektrodach. O ile na postoju, gdy przyczepa była nieruchoma, działało to w miarę ok, to podczas jazdy elektrody były wiecznie mokre i diody pokazywały cuda. Dużo jeździłem z przyczepą i wodę często uzupełniałem na stacjach podczas tankowania. Prawie za każdym razem, żeby sprawdzić ile wody mogę dolać, musiałem rozbierać przednie łóżko i sprawdzać wizualnie stan wody, bo diody szalały. Dlatego polecam jednak ten z Twojego linku.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ed napisał:

Zrób to ze schematu koszt kilka zł + Twoja robocizna - druty najlepiej z nierdzewki. Schemat na szybko rysowany. Można dowolną ilość segmentów dołożyć.

Miernik poziomu wody.pdf 68 kB · 14 pobrań

Mam podobny patent na 5-ciu diodach, przy czym jak zgaśnie ostatnia to załącza się szósta, czerwona mrugająca i wyłącza się przekaźnik blokujący pompkę. Wtedy pompka nie ma możliwości pracy na sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie za każdym razem, żeby sprawdzić ile wody mogę dolać, musiałem rozbierać przednie łóżko i sprawdzać wizualnie stan wody, bo diody szalały


Jak miałeś 2000 litrów to może uwierzę że coś mogło się bujać po zatrzymaniu się przez pierwszą minutę



Wysłane z telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ostatni tranzystor oprócz podłączenia do ledy dołączasz do cewki przekaźnika, którego styki normalnie otwarte rozłączają pompkę. Schematu nie mam, gdzieś zawieruszył się, ale to był na kolanie rozrysowany i pewnie wywaliłem na śmieci. Jak bardzo potrzebny to odtworzę go jak będę miał chwilkę. Ten tranzystor był z serii BD 136, żeby pod większym obciążeniem pracować mógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chris_66 napisał:

Jak miałeś 2000 litrów to może uwierzę że coś mogło się bujać po zatrzymaniu się przez pierwszą minutę emoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png

Zbiornik miał 70 litrów, ale jak jechałem tankować to chyba oczywiste, że nie był pełny :D

Właśnie ta resztka wody wody w zbiorniku powodowała zamoczenie elektrod i błędne odczyty...

Ja rozumie, że 

W dniu 1.01.2021 o 17:30, chris_66 napisał:

Zrobiłem na próbę taki układ na ledach.

i działa on ok, bo tak ma działać na postoju, jednak w sytuacji, o której pisałem średnio się sprawdzał... Ale oczywiście samemu można to sprawdzić, tym bardziej że nie używasz tego na co dzień...

W dniu 1.01.2021 o 17:30, chris_66 napisał:

kiedyś sobie zrobię taki na stałe

Wieczny spór między teorią a praktyką :D

Najlepszego w Nowym Roku!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Stu napisał:

Właśnie ta resztka wody wody w zbiorniku powodowała zamoczenie elektrod i błędne odczyty...

Najlepszego w Nowym Roku!!!

Wilgotne elektrody nie powodują żadnych problemów. Żeby coś pokazało to elektrody muszą być zanurzone w wodzie.. Mam ten układ na stałe w kamperze ale na cztery poziomy. Będę kiedyś robił nowy panel to zrobię na więcej poziomów ?

Najlepszego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.