Skocz do zawartości

Magiczny świat.


Krzysztof57

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Utrzymanie zimowego szlaku to rzeczywiście upiorna robota.. .  Wprawdzie pługa elektrycznego nie widziałem na żywo, ale parowy - i owszem, stoi w muzeum w Chabówce. To jest potwór. Zbudowany na bazie "normalnego" parowozu, ale pozbawiony napędu - wymaga pchania przez "prawdziwą" lokomotywę. Ma normalny walczak, palenisko, a maszyna parowa, czyli "silnik" ustawiona jest pionowo, centralnie z przodu na ostoi i napędza wielki "wiatrak" tnący i wydmuchujący śnieg. Teraz nie pamiętam juz parametrów, ale jego osiągi w zakresie "przetwarzania" śniegu i oczyszczania szlaku były tak wielkie, że aż nieprawdopodobne - dość powiedzieć, że w tej konstrukcji cała moc używana zwykle do ciągnięcia ciężkiego pociągu wykorzystana była do pracy wirnika.. . Na to nie było mocnych... .

 Innym, nieco szalonym pomysłem było zastosowanie jako dmuchawy - silnika odrzutowego, chyba z samolotu TS11 Iskra - nie znam bliższej historii - może ktos z kolegów spotkał sie z takim cudem ???

 

 Najlepszego w Nowym Roku :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko szlaku Jarku - utrzymanie drogi również - teraz w PL  przy braku zim to pikuś ale tak ze 20 parę lat temu pamiętam jak Teściowa chorowała to jechałem pickupem  żeby karetkę podprowadzić przez dobry kilometr miejscami biłem epoxydową  paką po nawianych ciasnych zwałach śniegu wysokich na 1,5-2m i modliłem sie żeby mała karetka przyjechała bo bus by się chyba nie przecisnął przez ten śnieżny wąwóz - miejscami tez jak kupa świeżego puchu była szłem na ślepo jak ten maszynista na filmie :) noc światła nic nie dawały i wszędzie biało  i oczy wyślepiałem czy z przeciwka nie zobacze świateł karetki za późno albo nie poczuje bum  :) 
Dzis trudno w to uwierzyć i to nie w górach a w dość cywilizowanym świecie  pod Kalwarią Zebrzydowską - co ciekawe pługu tam nie puscili bo chyba nawet nie dałby rady miejscami -  to lokalna wąska dojazdówka do krajówki i niewiele chałup było więc ludzie łopatami ten kilometr  mniejszego i większego wąwozu w śniegu nawianym z pól ryli - to dopiero upiorna robota była.

Fajnie Wojtek sie wzdycha do śniegu jak go nie ma w nadmiarze - też go  nawet lubię ale wtedy go przeklinałem i nie tylko ja  :) 

Również najlepszego wszystkim w Nowym Roku

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymanie zimowego szlaku to rzeczywiście upiorna robota.. .  Wprawdzie pługa elektrycznego nie widziałem na żywo, ale parowy - i owszem, stoi w muzeum w Chabówce. To jest potwór. Zbudowany na bazie "normalnego" parowozu, ale pozbawiony napędu - wymaga pchania przez "prawdziwą" lokomotywę. Ma normalny walczak, palenisko, a maszyna parowa, czyli "silnik" ustawiona jest pionowo, centralnie z przodu na ostoi i napędza wielki "wiatrak" tnący i wydmuchujący śnieg. Teraz nie pamiętam juz parametrów, ale jego osiągi w zakresie "przetwarzania" śniegu i oczyszczania szlaku były tak wielkie, że aż nieprawdopodobne - dość powiedzieć, że w tej konstrukcji cała moc używana zwykle do ciągnięcia ciężkiego pociągu wykorzystana była do pracy wirnika.. . Na to nie było mocnych... .
 Innym, nieco szalonym pomysłem było zastosowanie jako dmuchawy - silnika odrzutowego, chyba z samolotu TS11 Iskra - nie znam bliższej historii - może ktos z kolegów spotkał sie z takim cudem ???
 
 Najlepszego w Nowym Roku   
Witam

Silniki były z Migów-15.

Wysłane z mojego motorola one vision przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, rzeczywiście :) :)  Tu widać https://joemonster.org/phorum/read.php?f=18&t=508732

Zużycie nafty chyba w metrach sześciennych na godzinę i przerabia "psa razem z budą".. :)

 I chyba trzeba trochę uważać na "resztę" infrastruktury.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.