Skocz do zawartości

Hymer Filiperta - Eriba Nova 620A


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy poszukiwań w niepewnym czasie pandemii i w końcu decyzja o porzuceniu pogoni za ideałem.

Hymer pojawił się na portalu 8 listopada i od razu mocno wpadł mi w oko a kiedy zniknął 8 grudnia to wiedziałem, że to przyczepa którą chciałbym mieć. Na szczęście zachowałem nr telefonu i kiedy odebrałem nowe prawko BE, zadzwoniłem, okazało się, że ogłoszenie tylko wygasło a Hymer zapadł w zimowy sen. Pogoda sprzyjała, więc wybrałem się 500km aby sprawdzić czy to naprawdę nie jest ulep. Byłem pewien, że jeśli technicznenie będzie OK, to wrócę z nią na haku. Cena była rozsądna, import zrealizowany przez Center Camp w 2017 i przez nich dołożona markiza, klima i ultraheat oraz akumulator z ładowarką i jeszcze komplet opon zmieniony. Wszystko wydawało się obiecujące. 

Hymer i LMC to były dwie wiodące marki które szczególnie sobie upodobałem. Niestety jest ich niewiele a w Polsce to prawie egzotyka, szczególnie Hymer. Ten fakt dodatkowo podkręcał atmosferę. 

Trasa minęła bez przygód, dzień był chłodny, nieco mglisty ale bez mrozu. Na miejscu zameldowaliśmy się po 10.00, Hymer stał jak w ogłoszeniu w pięknym, nawet jak na tę porę roku, ogrodzie, właściciel podpiął zasilanie 230V i nawet zorganizował butlę z gazem więc niepotrzebnie wiozłem swoją. 

Pierwsze wrażenie pozytywne. Bardzo pozytywne. 

Od razu zanurkowałem pod przyczepę aby sprawdzić stan podłogi - wszystko OK. Po kolei wszystkie narożniki suche, wszystkie okna, rolety, moskitiery, szafki itd... wszystko OK. 

W sumie 3 rzeczy do negocjacji ceny

1. Brak niektórych klamek w oknach (ale mechanizmy ryglowania sprawne) 

2. Popękana wewnętrzna rama dużego okna

3. Najgrubsza sprawa - stary zaciek wokół masztu anteny

Cena dogadana, umowa spisana, przelew puszczony (niestety 2 godziny oczekiwania na potwierdzenie) i przyczepa o 16.00 zapięta na haku. 

W domu, poprzez mglistą noc dotarliśmy o 1.00.

 

 

IMG_20201221_212329.jpg

IMG_20201221_210757.jpg

IMG_20201221_211100.jpg

IMG_20201221_211037.jpg

IMG_20201221_210905.jpg

IMG_20201221_211214.jpg

IMG_20201221_210821.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 611
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki :)

Dane katalogowo

 

    Nova 620 2003
Długość całkowita  cm 794
Zewnętrzna długość   cm 675
szerokość  cm 240
Wysokość  cm 262
Wewnętrzna długość  cm 634
Wewnętrzna szerokość  cm 228
Przestrzeń nad głową w części mieszkalnej  cm 198
Technicznie dopuszczalna masa całkowita kg 1800/2000 (SA)
Masa w stanie gotowym do jazdy  kg 1570
Ładowność  kg 230/430
  Tandem
opony   185/65 R 14 86 L
max na hak  kg 100
izolacja podłogi mm 41
Ściany, dach mm 30
Miejsca do spania   4 (SA) 5
podkowa  cm 215x147/142
łóżko francuskie cm 200x157/133
Łazienka  cm 93x83
Prysznic  cm 83x65
szafa  cm 84x138x67
okna ściana   6/6
okna dachowe   3
Objętość lodówki  l 86
    3
ogrzewanie   Truma S 55 T
ciepła woda   Truma-Therme
Zbiornik na świeżą wodę l 45
Zbiornik na brudną wodę l brak
12V oświetlenie   4/9
12V/230V gniazdka   1/8
przedsionek  cm

1088

 

Masę własną ma wpisaną 1450kg i jeśli tak było, to wyjściowo ładowność całkowita wynosiła 350kg.  Dodatkowo na dachu siedzi klima, na ścianie roleta Thule 4m a pod łóżkiem akumulator 95Ah i dojdzie mover więc 100kg już uciekło. Potwierdziłem w Hymer DE, że za 100 Euro przyślą mi tabliczkę z danymi do 2000kg ale na razie zostaje jak jest, zobaczy się czy i ile brakuje.

15 minut temu, polo63 napisał:

Grafiki ?

jest i grafika ;)

tylko u mnie łóżko francuskie

 

Hymer Nova 620 kolizja piec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekstra wyposażenia była pralka ale na szczęście właściciel wymontował ją na zimę i została u niego. Jest przenośny piekarnik i zestaw TV z dwużyłowa instalacja satelitarna oraz amplituner Pionieer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, filipert napisał:

  Dodatkowo na dachu siedzi klima, na ścianie roleta Thule 4m a pod łóżkiem akumulator 95Ah i dojdzie mover więc 100kg już uciekło. 

100 kg to wariant mocno optymistyczny ;) Mover z 40 kg, aku pewnie drugie tyle, klima to samo. Ja bym raczej stawiał 150 kg z markizą kasetową ;)  Więc zwiększaj DMC jeśli możesz.

A buda fajna. Gratuluję :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maras napisał:

Jak Sorento zareagował ? :) 

Sorento nic nie zauważył ;) chociaż łyknął w okolicach 12l

Mocy ani przez chwilę nie brakowało, 400Nm robi swoje i pozwala na płynne i dynamiczne manewry miejskie oraz bez problemu pokonuje spore wzniesienia

Ale nie ma co się oszukiwać, proporcje mas nie pozwalają na szaleństwa, trzeba zachować zdrowy rozsądek i powoli do celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna przyczepa. Świetnie, że ma osobny prysznic bo to niesamowita wygoda. Buda kawał kloca ale za to oferuje świetną przestrzeń :) 

"Dizelka" możesz podciągnąć więcej to będzie bardziej dziarski i może oszczędniejszy. Ale i tak nie jest źle jak na te masy. Ja miałem podobne spalanie w 1,9jtdm przy mniejszym aucie i mniejszej przyczepie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2020 o 09:09, jacek00 napisał:

100 kg to wariant mocno optymistyczny ;) Mover z 40 kg, aku pewnie drugie tyle, klima to samo. Ja bym raczej stawiał 150 kg z markizą kasetową ;)

całkiem możliwe, waga prawdę powie :)

W dniu 22.12.2020 o 09:09, jacek00 napisał:

Więc zwiększaj DMC jeśli możesz.

Sorento ma 2000kg w dowodzie ale DMC 2510 więc z 1,33 wychodzi 1887kg przyczepy. Zobaczę, jeśli zostanie mi 100kg na wsad wakacyjny to na razie będzie OK, chyba wolę być przyłapanym na lekkim przeładowaniu niż permanentnie jeździć w małej nieścisłości z przepisami. Jak przyczepa przypasi, to będę myślał co dalej.

W dniu 22.12.2020 o 09:49, marek230482 napisał:

Świetnie, że ma osobny prysznic bo to niesamowita wygoda

Zapewne :), to był jeden z warunków aby się uniezależnić.

W dniu 22.12.2020 o 09:49, marek230482 napisał:

Buda kawał kloca ale za to oferuje świetną przestrzeń :) 

Buda jest prawie raz większa niż mój poprzedni Dethleffs ale dzięki szerokości 240 wiem, że zawsze mam po 5cm zapasu w stosunku do kolegów 250. 

Przeskok z 215 na 240 szerokości był bezbolesny.

Przestrzeni za bardzo nie czuć bo ten układ wyraźnie dzieli przyczepę na 2 strefy. Tutaj ten podział jest wręcz wyolbrzymiony bardzo głęboką szafą ubraniową która tworzy wąskie przejście miedzy łazienką do sypialni. To oczywiście kompromis, nam zalezało aby spanie zorganizować w 100% w oddzielnej części i liczymy, że przez następne kilka lat, póki dzieci małe, nie będzie potrzeby rozkładania podkowy.

Na marginesie, łóżko w sypialni ma 2 m długości co wcale nie jest standardem w przyczepach, zdziwiłem się kiedy w Burstnerze miara wskazała 180cm...

_____________________________________________________________________

Jak ktoś śledził wątek poszukiwań przyczepy, to wie, że w jej wnętrzu ma się zmieścić wózek elektryczny na którym porusza się moja żona. Stąd gabaryt nowego nabytku.

Były przymiarki do przyczep przystosowanych do osób niepełnosprawnych ale zawsze i tak coś było do przerobienia a budżet napinał się do granic albo poza nie. W końcu zapadła decyzja aby kupić coś starszego i powoli doposażać oraz przerabiać dokładnie pod swoje preferencje i potrzeby.

Na razie wiele nie będę ruszał, chcemy kilka razy wyjechać albo nawet cały sezon spędzić w niej tak jak jest aby dokładnie określić zakres przebudowy. Na pierwszy ogień pójdzie poszerzenie drzwi, dalej prawdopodobnie wymiana pieca lub jego cofnięcie + zwężenie szafy ubraniowej, tak aby żona miała swobodny dostęp do sypialni w której zmodyfikowane łóżko będzie składać się w połowie umożliwiając swobodne manewrowanie. Być może część podkowy będzie składana tworząc L-kę a doraźnie "C".

Oczywiście może się okazać, że ta przyczepa nam nie przypasuje i trzeba będzie szukać dalej ?

Pożyjemy zobaczymy.

Na razie sporo szorowania przede mną bo trochę zapuszczona jest szczególnie w kątach i zakamarkach a to kawał budy i ma mnóstwo kątów i zakamarków. 

W międzyczasie poszukuję movera i zastanawiam się czy ten automat z Obelinka da radę

Obelink Excellent Automatic II napęd

czy może lepiej pójść w solidniejszą używkę

np:

Mover napęd Truma TE podwójna oś Góra • OLX.pl

Napęd będzie na jednej osi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulowałem już wcześniej, fajna i ciekawa przyczepa :yes: Łazienka taka sama jak u mnie, tylko nie mam prysznica ?znowu ja mam większy zbiornik na wodę czystą oryginalnie.

W dniu 21.12.2020 o 23:07, filipert napisał:

1. Brak niektórych klamek w oknach (ale mechanizmy ryglowania sprawne) 

Troche nie rozumiem, to ułamana jest jakaś część "rączka"? wrzuć foto.

W dniu 21.12.2020 o 23:07, filipert napisał:

2. Popękana wewnętrzna rama dużego okna

Tu też cięzko mi się domyśleć - chodzi Ci o obudowę moskitiery i zasłonki wewnątrz? J.w. foto zrób. Było ich kilka modeli,  w Hymerze raczej duże pieniądze będzie kosztować, ale są zdarzają się używki z jakichś rozbiórek, plus że to okno występowało i w kamperach Hymera i w przyczepach.

Tutaj masz starszy, prostszy model, ale u Ciebie jest chyba ramka z oświetleniem:

https://www.olx.pl/oferta/okno-dachowe-camper-hymer-szyba-z-korbka-siatka-CID5-IDHMsGd.html#7ee98a6e08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, golob napisał:
W dniu 21.12.2020 o 23:07, filipert napisał:

1. Brak niektórych klamek w oknach (ale mechanizmy ryglowania sprawne) 

Troche nie rozumiem, to ułamana jest jakaś część "rączka"? wrzuć foto

Wszystko działa tylko nie ma klamki. 

Klamki raczej nowe są osobno i albo inny model albo nie umiem zamontować. 

Niestety brak nr czesci

IMG_20201219_134113.jpg

IMG_20201219_134105.jpg

12 minut temu, golob napisał:
W dniu 21.12.2020 o 23:07, filipert napisał:

2. Popękana wewnętrzna rama dużego okna

Tu też cięzko mi się domyśleć - chodzi Ci o obudowę moskitiery i zasłonki wewnątrz? J.w. foto zrób. Było ich kilka modeli,  w Hymerze raczej duże pieniądze będzie kosztować, ale są zdarzają się używki z jakichś rozbiórek, plus że to okno występowało i w kamperach Hymera i w przyczepach

Okno nowsze. 

Wszystko działa tylko kiepsko wygląda. Może wystarczy posklejać, wyszpachlować i nowy lakier położyć.

Dziwi mnie jeszcze ułożenie uszczelki - mocno pomarszczoną w narożnikach. 

IMG_20201221_210836.jpg

IMG_20201219_181714.jpg

IMG_20201219_181724.jpg

IMG_20201219_181729.jpg

20 minut temu, golob napisał:

ja mam większy zbiornik na wodę czystą oryginalnie.

Dałeś mi do myślenia... wkleiłem dane zbiornika z katalogu ale może też mam inny, muszę pomierzyć. Oryginalnie chyba był też zbiornik na szarą i tego mi brakuje. Ale za to jest dołożone złącze do wody z węża ?

Wczoraj dojrzałem jeszcze, że okno MPK w sypialni też raczej było wymienione bo jak nówka wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, filipert napisał:

Wszystko działa tylko nie ma klamki. 

Klamki raczej nowe są osobno i albo inny model albo nie umiem zamontować. 

Niestety brak nr czesci

Sprawdz czy masz wsyzstkie elementy.

Kod produktu: 1010082 (HYMER) Hymer blokada zamknięcia okna BF 107-00

Przykładowo: https://sklep.kampi.pl/pl/p/Hymer-blokada-zamkniecia-okna-BF-107-00/6340

obraz.thumb.png.8350b3b2bb4339b3d9f80921a1cf1d3a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna przyczepa, gratulacje. Fajnie że zakup przebiegł bezboleśnie. 

Ilość miejsca w przypadku wózka jest nie do przecenienia. Myślę że zostanie z Wami na dłużej. Do zobaczenia na szlaku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.