Skocz do zawartości

Alde czy warto?


Kvasir

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej przyczepie mam hybrydowe ogrzewanie : gazowo/kominkowo/alkoholowe.

Istotą innowacyjności, jest tu równomierna dystrybucja ciepła, po całym ciele, którego to nośnikiem, jest właśnie roztwór alkoholu, a wytwornicą - kominek gazowy, bez brzęczącego nadmuchu.

Wszystko działa cicho, słychać tylko urocze mruczenie kominka, dźwięk szkła, i odgłosy przełykania.

System jest stosunkowo tani, i niezawodny - dał radę nawet, kiedy w nocy było -29 *C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jacek00 napisał:

No nic, zobaczę jak się będzie sprawdzać ogdzewanie fabryczne w Knausie, chociaż trochę się obawiam tego umiejscowienia pieca.

Rzeczywiście układ „ciekawy” jeśli chodzi o piec. Myślę że za wszelką cenę chcieli się zmieścić w długości a przy okazji nie powielać tego co robią wszyscy pozostali. Wydaje mi się że Dethleffs w podobnym układzie robi już Combi4. Myślę że jak będziesz mocno dmuchał ventem to będzie OK. Dzieci bedą miały szum do spania i wy w miarę ciepło. 

5 minut temu, adamkwiatek napisał:

System jest stosunkowo tani, i niezawodny - dał radę nawet, kiedy w nocy było -29 *C :)

Podstawą jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, AdamH napisał:

?????????????:niewiem:  Nie masz czegoś przytkane??  U mnie dmuchawy chodzą na dwójce tylko gdy rozgrzewam cepkę po przyjeżdzie - wszystkie drzwi i szafki otwarte. Max. godzinę a potem dmuchawy chodzą na minimum a w nocy tylko jedna. Sam piec na 1-2 a gdy jest -15 to na 3. Nie mam takich różnic temperatur.

Wydaje mi się że nie. W moim układzie mam spore straty ciepła przy przejściu na tył. Między piecem a podkową są drzwi i rura idzie pod przyczepą, tam fest traci i muszę to nadrabiać "objętością" ciepłego powietrza. W każdym razie dmuchawa na 3 jest jeszcze wystarczająco cicha i wystarcza poza większymi mrozami. Inna sprawa że my jesteśmy ciepłolubni i staram się trzymać okokoło 22 stopni na podkowie w ciągu nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Druga sprawa to układ. Moim zdaniem układ z piecem na końcu przyczepy jest fatalny dla Trumy i zawsze bedą w tym układzie dwie strefy" - Całkowicie się z tobą zgadzam.

Wyjazd nie pierwszy ale drugi, pierwszy był w pod koniec września, też tak było córka narzekała że za ciepło, tam u mnie z tyłu to ciepło idzie z łazienki z pieca i z szafy, nie ma się co dziwić że dzieciakowi za ciepło, muszę jeszcze przemyśleć sprawę czy zostaniemy przy przyczepie, jak zostaniemy to może wymienię piec na Combi i od razu będę miał wodę na gazie:D. Spróbuje jeszcze z tym kaloryferem przy naszym łóżku, Wyjazd 25 grudnia pod Brzozy, przetestujemy będę wiedział.

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dudek_t napisał:

Wydaje mi się że nie. W moim układzie mam spore straty ciepła przy przejściu na tył. Między piecem a podkową są drzwi i rura idzie pod przyczepą, tam fest traci i muszę to nadrabiać "objętością" ciepłego powietrza. W każdym razie dmuchawa na 3 jest jeszcze wystarczająco cicha i wystarcza poza większymi mrozami. Inna sprawa że my jesteśmy ciepłolubni i staram się trzymać okokoło 22 stopni na podkowie w ciągu nocy.

na zewnątrz około -1 Piecyk na 3-4. dmuchawa na 3 i w przyczepie jest około 25C Nie trzeba robić słany koło piecyka kwestia ustawienia nadmuchu jak ustawisz mocniej nawiew to nawet piecyk się tak nie grzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Mam Alde w przyczepie, jest ciepło i nie brak ciepłej wody. Według mnie mocną stroną systemu jest możliwość znacznego podniesienia temperatury medium  nawet  chyba 80 st. C, co zwiększa moc ogrzewania i zabezpiecza kwestie legionellozy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dudek_t napisał:

Wydaje mi się że nie. W moim układzie mam spore straty ciepła przy przejściu na tył. Między piecem a podkową są drzwi i rura idzie pod przyczepą, tam fest traci i muszę to nadrabiać "objętością" ciepłego powietrza. W każdym razie dmuchawa na 3 jest jeszcze wystarczająco cicha i wystarcza poza większymi mrozami. Inna sprawa że my jesteśmy ciepłolubni i staram się trzymać okokoło 22 stopni na podkowie w ciągu nocy.

Też staram się taką temperaturę utrzymać.  U mnie rury nie schodzą pod podłogę. Piec jest z tyłu. Lewą burtą rury idą pod piętrusem ( zakleiłem tam 3/4 otworów w rurze ), podkową i kończą się pod łóżkiem.  Na prawej burcie przez łazienkę i pod kuchnią , wylot przy drzwiach.  I prawą dmucham mniej i rzadziej.   Część dziur w rurach zakleiłem, zwłaszcza te które grzeją zamknięte objętości. Pod piętrusem przed zaklejeniem była łażnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 06:35, peja76 napisał:
W dniu 19.12.2020 o 01:58, danielpoz napisał:

Combi ma układ rozprowadzenia taki sam jak zwykła truma.  

Ale nie ma pieca i komina na zewnątrz, a największe ciepło idzie od pieca i komina.

Komin być musi. W combi masz w ścianie albo tradycyjnie w dachu. Może być tak, że combi jest sprawniejsze i temperatura spalin jest niższa (tylko teoretyzuję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, filipert napisał:

Komin być musi. W combi masz w ścianie albo tradycyjnie w dachu. Może być tak, że combi jest sprawniejsze i temperatura spalin jest niższa (tylko teoretyzuję).

Komin wiadomo musi być,  w combi wychodzi w ścianie, a przy moim rozwiązaniu komin ma jakieś 1.5m i tak grzeje szafę że głowa mała. zastanawiałem się czy może z szafy nie puścić górą rury do przodu przyczepy, ale nie wiem czy tak można, na ścianie szafy zamontować mały wentylator i wsadzić w niego przewód powietrza, wentylator wyciągał by powietrze z szafy i pchał przez rurę to przodu przyczepy, ale czy to coś da :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, peja76 napisał:

Komin wiadomo musi być,  w combi wychodzi w ścianie, a przy moim rozwiązaniu komin ma jakieś 1.5m i tak grzeje szafę że głowa mała. zastanawiałem się czy może z szafy nie puścić górą rury do przodu przyczepy, ale nie wiem czy tak można, na ścianie szafy zamontować mały wentylator i wsadzić w niego przewód powietrza, wentylator wyciągał by powietrze z szafy i pchał przez rurę to przodu przyczepy, ale czy to coś da :niewiem:

Na pewno trochę ciepła przetransportuje poza szafę ale pamiętaj wtedy o otworach nawiewnych  np. na dole drzwi szafy.

Też mi się dziwne wydaje, że masz gorącą obudowę pieca przy załączonym nawiewie, może pokombinuj zależność miedzy mocą grzania a ustawieniem wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, filipert napisał:

 

Też mi się dziwne wydaje, że masz gorącą obudowę pieca przy załączonym nawiewie, może pokombinuj zależność miedzy mocą grzania a ustawieniem wentylatora.

Na razie nic nie grzebie, w pierwsze święto chcemy jechać pod Brzozy, wtedy pokombinuje z nawiewem, może miałem zle ustawione.

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jam miałem piecyk Trumy to przy włączonym trumavencie obudowa piecyka nigdy nie była gorąca. Za to szafa wewnątrz zawsze była gorąca. Jednak ten komin mocno ją nagrzewał.

Przy combi pomimo że nie ma komina to też szafka pod łóżkiem się mocno nagrzewa tam gdzie jest zamontowane urządzenie..

Mi to nie przeszkadza bo wrzucam tam przemoczone rzeczy dzieci, rano wszystko jest suchutkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Mi to nie przeszkadza bo wrzucam tam przemoczone rzeczy dzieci, rano wszystko jest suchutkie.

Właśnie to dość mocne nagrzewanie się szafy może być zarówno plusem - suszenie wilgotnych ubrań jak i minusem - w niektórych układach może być za gorąco. 

Przy ALDE szafa grzeje się dużo mniej, piec właściwie nie nagrzewa się wcale. Ogrzewanie nie pracuje cały czas wiec komin tez grzeje mniej. Na szczęście instalacja u mnie jest tak poprowadzona w szafie że jest tam sporo rur które mogą trochę tego ciepła oddać. W szafie mam ciepło ale zdecydowanie dużo chłodniej niż przy piecu Trumy.

Nam to nagrzewanie się szafy nie przeszkadzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielpoz napisał:

Mam w trzeciej przyczepie komin w szafie ubraniowej. Uważam że ma to doskonały efekt uboczny w postaci ciepłych kurtek itp?

 Tylko jak nie śpisz koło szafy, w poprzedniej przyczepie mieliśmy szafę i piec na środku, było git.

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.