Skocz do zawartości

Alde czy warto?


Kvasir

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, vrs napisał:

Dokładnie tak jak pisze @jacek00. Ja z ogrzewania korzystałem nawet w Chorwacji w sierpniu jak po załamaniu pogody temperatura spadła z 35 do 12 stopni przez 2 dni.

Jednym z plusów które widzę na lato jest funkcja ustaw i zapomnij. Ja prawie na każdym zajeździe mam to ogrzewanie włączone i ustawione na stałe 22 *C. Jak piec uzna że jest za zimno to dogrzewa. 

 

Tak to nie podlega dyskusji, że w alde ustawisz i zapominasz, truma jest bardziej bezwładna 

1 minutę temu, jacek00 napisał:

No ja żałuję, że w nowej budzie nie miałem opcji dołożenia Alde ;) Muszę się zadowolić Trumą i ogrzewaniem podłogowym, no i dogrzewaniem z klimy jak teraz ;) 

Jacek jaką temp uznajesz za odpowiednią, dobrze zrozumiałem, że hajcujesz trumą, podłogówką i jeszcze klimą dogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alde to jak w domu kaloryfer, pewnie jak bym miał wybór i kasę to bym brał, od kogo nie słyszałem to raczej byli b.zadowoleni zwłaszcza w kamperach.
Truma też daję radę, włączasz obieg ciepłego powietrza i jest ciepło wszędzie, oczywiście potrzeba czasu żeby przyczepa dobrze się wygrzała po kilku godzinach nawet nie trzeba mocno grzać żeby było ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek jaką temp uznajesz za odpowiednią, dobrze zrozumiałem, że hajcujesz trumą, podłogówką i jeszcze klimą dogrzewasz?
A ja wiem jaka to temperatura? Nie mam pojęcia. Generalnie mi gorąco, a żonie zimno Więc trzeba dogrzać i klimą i piecykiem

Ogrzewania podłogowego jesscze nie mam, dopiero w kwietniu odbiór nowej budy - zobaczymy jak się podłogowa będzie sprawdzać przy takim samym użytkowaniu, myślę że zrobi robotę bo chyba właśnie największym problemem jest zimno od podłogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto,  ogrzewanie używa się zawsze kiedy potrzeba. Nie ma co pisać że jak ktoś zimą nie jeździ to ogrzewania nie potrzebuje. Nawet jak będziesz jeździł tylko czerwiec - wrzesień i tylko do ciepłych krajów to i tak prędzej czy pózniej trafisz na załamanie pogody. 
Kontrola poziomu glikolu to otworzenie szafy i popatrzenie na zbiornik wyrównawczy. 
Wymiana to pierwszy raz po 2 latach (chyba że od razu będziesz miał płyn 5letni), potem co 5 lat. 
Tak jak pisali poprzednicy, jak jest budżet na to to bym brał. 
Moim zdaniem to jest zdecydowanie bardziej potrzebne od klimy.
Jaki producent przyczepy?
Knaus

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Voku napisał:

Truma też daję radę

Oczywiście że daje radę nawet zimą bez problemu ale moim zdaniem podejścia do Alde nie ma. 

7 minut temu, Kvasir napisał:

Knaus

Jak odbierzesz to daj znaka na PW bo jestem ciekawy jak to w Knause będzie zrobione to mi wrzucisz kilka fotek. Adrię już widziałem. Dethleffsa widzę a Knausa jeszcze nie. 

Bierzesz z wodną podłogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jacek00 napisał:

No ja żałuję, że w nowej budzie nie miałem opcji dołożenia Alde ;) Będę musiał się zadowolić Trumą i ogrzewaniem podłogowym, no i dogrzewaniem z klimy jak teraz ;) 

Swoją drogą dziwna polityka Knausa, że w Sporcie dają możliwość dołożenia, a w Sundwidach nie wszystkich - ciekawe od czego to zależy?

Ty masz w tym Knausie układ jak u mnie w Hobby 545kmf, to jak piec jest koło łóżek piętrowych to przej,,,,ne, teraz jak byliśmy to córce było gorąco a u mnie tak se, z szafy od komina też dawało ciepło, już myślę żeby założyć jakiś kaloryfer po naszej stronie ale już 230v, żeby wspomóc ten gazowy i ustawić go na mniej. Jak możesz zmienić to zmień piec, jak nie idzie na Alde to na Combi.

W poprzedniej Hobby 540wlu piec był na środku przyczepy i było ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, peja76 napisał:

Ty masz w tym Knausie układ jak u mnie w Hobby 545kmf, to jak piec jest koło łóżek piętrowych to przej,,,,ne, teraz jak byliśmy to córce było gorąco a u mnie tak se, z szafy od komina też dawało ciepło, już myślę żeby założyć jakiś kaloryfer po naszej stronie ale już 230v, żeby wspomóc ten gazowy i ustawić go na mniej. Jak możesz zmienić to zmień piec, jak nie idzie na Alde to na Combi.

Na nic nie idzie tego zmienić. Niestety tylko Truma, z piecem koło łóżek piętrowych jak u Ciebie....

Ale teraz wcale nie mam lepiej, bo piecyk tuż przy wejściu:
image.thumb.png.6a701a8407ad31ffda5f1c5d1c714076.png

No i na łóżku potrafi być chłodnawo mimo włączonego rozprowadzania ciepła. 

 

Dziwi mnie, że w Sudwindzie 500 QDK nie można w ogóle zainstalować Alde, a w Sudwindzie 500 UF, PF, EU już można. Dziwna polityka Knausa. I cena też niższa, bo w Sudwindzie koszt Alde to niecałe 2400 eu brutto. 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz w tym Knausie układ jak u mnie w Hobby 545kmf, to jak piec jest koło łóżek piętrowych to przej,,,,ne, teraz jak byliśmy to córce było gorąco a u mnie tak se, z szafy od komina też dawało ciepło, już myślę żeby założyć jakiś kaloryfer po naszej stronie ale już 230v, żeby wspomóc ten gazowy i ustawić go na mniej. Jak możesz zmienić to zmień piec, jak nie idzie na Alde to na Combi.
W poprzedniej Hobby 540wlu piec był na środku przyczepy i było ok.
 
Też mam 545kmf i u dzieci, a przede wszystkim w łazience jest sauna żeby z przodu było przyzwoicie. Dlatego teraz myślę o Alde.

W Sporcie Silver Selection Alde jest dostępne tylko w modelu 650

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peja76 napisał:

Szkoda???

No szkoda. Ale co zrobić, taka niezrozumiała polityka Knausa.... No nic, bedzie musiała podłogówka wystarczyć ;) 

3 minuty temu, Kvasir napisał:

W Sporcie Silver Selection Alde jest dostępne tylko w modelu 650

Faktycznie. Z ciekawości skąd cena 3k eu? Procamp tyle rzucił? Bo cennikowo wychodzi tyle co do Sudwinda, czyli 2382 eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kvasir napisał:

Też mam 545kmf i u dzieci, a przede wszystkim w łazience jest sauna żeby z przodu było przyzwoicie. Dlatego teraz myślę o Alde.
 

Przy tym układzie to powinno być albo Alde albo Combi, w łazience mam pozamykane wszystkie otwory i też gorona, teraz przy łóżku chcę założyć kaloryfer na 230v od strony drzwi pod oknem, wtedy nawet latem w zimne dni myślę że nie trzeba będzie włączać gazowego, to wystarczy. Tak miałem w  zrobione dethleffs i było git, a był 650

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym układzie to powinno być albo Alde albo Combi, w łazience mam pozamykane wszystkie otwory i też gorona, teraz przy łóżku chcę założyć kaloryfer na 230v od strony drzwi pod oknem, wtedy nawet latem w zimne dni myślę że nie trzeba będzie włączać gazowego, to wystarczy. Tak miałem w  zrobione dethleffs i było git, a był 650

No chętnie bym dopłacił do Combi, ale nie. Nie da się. Czemu? Nie wiadomo. Przecież nie chodzi o miejsce bo zamiast pieca śmiało wlezie Combi. Poza tym skoro w innych 500 u Knausa można domówić Alde to wielkość nie stanowi problemu

 

No nic. Liczę że 500 to mniejsza buda niz 545 i nie będzie takiej tragedii. Do tego podłogowa pomoże.

 

Ty masz u siebie podłogowe ogrzewanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacek00 napisał:

Ty masz u siebie podłogowe ogrzewanie?

Niestety nie, podłogówka super sprawa, nawet już nie oto chodzi żeby grzała budę, ale że chodzisz po ciepłej podłodze:ok:.

Chyba kiedyś widziałem jakiś odcinek Rodziny Na Gigancie i Maciek bardzo chwalił ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Z ciekawości skąd cena 3k eu? Procamp tyle rzucił? Bo cennikowo wychodzi tyle co do Sudwinda, czyli 2382 eu
Nie, to ja. Szczerze nie sprawdzałem i dałem z pamięci, która jak widać jest zawodna

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak się uważnie przysłuchuję rozmowie i chyba, wygląda na to, że nie moc a sposób dystrybucji ciepła ma znaczenie.

Jeśli Wam zależy na ogrzewaniu z gazu no to ALDE. A jak i prąd wchodzi w grę to dopiero zabawa się zaczyna.

Kolega @vrs ma 100% racji. Sposób emisji i rozmieszczenie emiterów/kaloryferów w ALDE wymiata (to mogę sobie tylko wyobrazić). Kolega @peja76 ma rację - dołożyć inne małe źródło emisji ciepła w newralgicznym punkcie.

Niby to samo.

52982058_1200x798-ADRIA-FTP_PHOTOS_S18_CARAVAN_ADORA_GALLERY_9_Aldeand_Truma_heating.thumb.jpg.c1556a6ed8f3abd41f848d7b2863de3d.jpg

Ale jedni dmuchają

Heater_duct.jpg.749c6d19ac795efbf6c541ddf8e31ce7.jpg

(fot. z internetu)

Inni zaś stawiają na konwekcję i promieniowanie:

401e570104b4950719ffd7abc5099aec.png.1daeceb2b9a60f6b0fddc6ad8ada2337.png

alde-engine-heat-exchanger-gb.thumb.jpeg.309b7993e78b6ac5107cda353f456287.jpeg

To chyba byłoby najlepsze rozwiązanie.

Bo o to chodzi, by uzyskać coś takiego:

Alde-Compact.jpg.d5221520860f57b0ceb3f3d34d94343d.jpg

alde-heating-block-1.jpg.34d00bcdb86381c5123c2562ce59e04c.jpg

I warto zwrócić uwagę na brak wylotów na środek przyczepy. Nie są potrzebne.

Podstawowa kwestia - nie ogrzewać samego powietrza wewnątrz tylko ogrzać przyczepę.

I co bardzo ważne - zupełnie inny rodzaj powietrza w przypadku swobodnej konwekcji lub/i promieniowania.

Na forum już było jak inni sobie z tym poradzili.

Ja idę właśnie ich śladem ale na wzór alde/primus (jeśli chodzi o rozkład ciepła).

Pozdrawiam

ps. materiały Adria/Alde

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.