Skocz do zawartości

Dwa akumulatory czy solar?


Kombinator

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie, jesli chodzi o ładowanie urządzeń z akumulatorami to nie ma znaczenia, bo liczy się ile prądu trzeba wpuścić w akumulator. Czyli jeśli mamy telefon, to różnica jest tylko w czasie i prądzie ładowania, ale swoje i tak musi dostać. Np. rozładowany telefon z baterią 3Ah będzie pobierał 1,5A przez dwie godziny, albo 1A przez trzy godziny, itp. Tak mniej więcej.

Inna sprawa to kwestia urządzeń typu TV lub lodówka. Martwi mnie kwestia lodówki. Nie chciałbym bawić się z dużą lodówką kompresorową i przetwornicą lub lodówką na gaz, z kolei lodówki z ogniwami peltiera żrą prąd a słabo chłodzą. Tu mam zagwozdkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 15.11.2020 o 08:37, tamtam napisał:

Mnie zaintrygowało zapotrzebowanie na prąd. 2x komórka to juz jest od 7 do 9Ah ( nawet 10 przy niektórych smartfonach).
Do tego telewizor który będzie bral też kilka Ah dziennie. Pompka i oświetlenie też trochę zabiorą. Wg mnie dzienne zapotrzebowanie na prąd jest o wiele za niskie.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka
 

Nie uwzględniłeś napięcia? 

Komórka z baterią nawet 5000mAh to przy cirka 5V, czyli cirka 2,4Ah przy 12V (a faktycznie przy pracy solara napięcie będzie cirka 13,8-14V, z samego aku full ok. 12,8 V, więc 2,4 Ah z instalacji akumulatora 12 V to będzie teoretycznie już 5500mAh w komórce, co po części pokrywałoby straty na ładowaniu), 2 komórki ze spora baterią lub skromna komórka plus tablet - nie powinno przekroczyć cirka 5-6Ah, nawet przy stratach na ładowaniu, ładowarkach, tym bardziej gdy fony nie są rozładowane do martwego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kombinator napisał:

W zasadzie, jesli chodzi o ładowanie urządzeń z akumulatorami to nie ma znaczenia, bo liczy się ile prądu trzeba wpuścić w akumulator. Czyli jeśli mamy telefon, to różnica jest tylko w czasie i prądzie ładowania, ale swoje i tak musi dostać. Np. rozładowany telefon z baterią 3Ah będzie pobierał 1,5A przez dwie godziny, albo 1A przez trzy godziny, itp. Tak mniej więcej.

Inna sprawa to kwestia urządzeń typu TV lub lodówka. Martwi mnie kwestia lodówki. Nie chciałbym bawić się z dużą lodówką kompresorową i przetwornicą lub lodówką na gaz, z kolei lodówki z ogniwami peltiera żrą prąd a słabo chłodzą. Tu mam zagwozdkę.

Najbardziej sprawne są lodówki z kompresorem na 12 V. Tylko te ceny... Wyjścia są dwa. "Marketowa" lodówka + przetwornica - przetwornica musi być z sinusem mocno przewymiarowana na prąd rozruchu kompresora. Sama przetwornica nawet na czuwanie pobiera prąd ma tez swoje straty przetwarzania. Optymalnym wydaje się wymiana kompresora w marketowej lodówce z 230 na 12V. Jest sporo ofert osób, które to dokonują, jest też niemała już grupa zadowolonych klientów. Poszukaj na stronach kamperowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie skończę jednak na swoim starym pomyśle z kostkarką:

Kostkarka to w rzeczywistości taka mała zamrażareczka. Na moje potrzeby ilość lodu wytworzona np. przez godzinę byłaby wystarczająca. Gdybym tak uruchamiał ją raz na dzień, to chyba by wystarczyło, żeby trzymać w dobrze izolowanym pojemniku nieroztopione masło i wędliny.

Pytanie jakie teraz się pojawia to jaką przetwornicę musiałbym sobie zakupić do takiej maszynki, która ma 230V i około 150W?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwzględniłeś napięcia? 
Komórka z baterią nawet 5000mAh to przy cirka 5V, czyli cirka 2,4Ah przy 12V (a faktycznie przy pracy solara napięcie będzie cirka 13,8-14V, z samego aku full ok. 12,8 V, więc 2,4 Ah z instalacji akumulatora 12 V to będzie teoretycznie już 5500mAh w komórce, co po części pokrywałoby straty na ładowaniu), 2 komórki ze spora baterią lub skromna komórka plus tablet - nie powinno przekroczyć cirka 5-6Ah, nawet przy stratach na ładowaniu, ładowarkach, tym bardziej gdy fony nie są rozładowane do martwego. 
Nie myl pojemności akumulatorów w smartfonach z natężeniem i napięciem ładowania.
Pojemność akumulatora w smartfonie wynosi nawet 5000mAh czyli 5 Ah i tyle musisz mu dostarczyć energii w skrócie. Czy to zrobisz na napieciu 9V czy 5V i większym natężeniem czy mniejszym to bedzie tylko dłużej trwalo lub krócej.
Dlatego napisałem że założenia są błędne. Na 2 komórki które trzeba ladowac raz na 24h potrzebna jest od 8 do 10Ah z akumulatora zabudowy, pomijam straty prądu na ładowaniu wplyw temperatury itd.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie nic już nie wiem o akumulatorach, skoro napięcie miałoby nie mieć znaczenia. Nie dałoby się chyba wyznaczyć pojemności w ogóle.

Ładować wyższym napięciem można, QC tak działa. Pojemność to zdolność akumulatora do oddawania prądu o określonym natężeniu, ale i przy określonym napięciu rozładowania. 

Wg tego co napisałeś, baterię 2 aku 12V dajmy na to po 100 Ah połączonych szeregowo, czyli układ o napięciu nominalnym 24V, należałoby traktować jako układ zdolny oddawać prąd o napięciu 24V, natężeniu 1A przez 200h.

Każdy z tych aku z osobna potrafiłby oddawać prąd o napięciu 12V i natężeniu 1A przez 100 h, czyli zapewniać moc P=I*U równą 12V*1A=12W przez 100h, dwa - 2x12W=24W przez 100h. 

Przy tym co napisałeś, 2 aku spięte szeregowo, byłoby to też 24V*1A=24W, ale nie przez 100, a przez 200h.  

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, do solara prawdopodobnie kupię dwa mniejsze akumulatory, np 2 x 60Ah. 

Plusy:

- łatwiejsze przenoszenie pod względem wagi,

- w razie czego mogę użyć jednego jako zamiennik do rozruchu samochodu,

- gdy jeden się ładuje np. w samochodzie, drugiego można użyć niezależnie w przyczepce,

- jeżeli solar daje napięcie wyższe niż 24v, to można podłączyć do regulatora dwa aku szeregowo i będzie wyższa sprawność w przetwarzaniu energii,

- podobnie, jeżeli użyję aku połączonych szeregowo otrzymując 24V, to mogę użyć przetwornicy 24V/230V i osiągnąć wyższą sprawność przetwarzania,

- lub mogę połączyć je równoległe, przetwarzać 12V/230V i wtedy poszczególny akumulator jest obciążony dwa razy mniejszym prądem, co może mieć wpływ na żywotność,

Minusy:

- chyba cenowo wyjdzie trochę drożej,

 

Jak myślicie, dobrze kombinuję? ?

Ma ktoś jakieś typy co do przetwornicy w układzie 12/24/230V głównie do kostkarki mocy około 120W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kombinator napisał:

Tak czy inaczej, do solara prawdopodobnie kupię dwa mniejsze akumulatory, np 2 x 60Ah. 

Plusy:

- łatwiejsze przenoszenie pod względem wagi,

- w razie czego mogę użyć jednego jako zamiennik do rozruchu samochodu,

- gdy jeden się ładuje np. w samochodzie, drugiego można użyć niezależnie w przyczepce,

- jeżeli solar daje napięcie wyższe niż 24v, to można podłączyć do regulatora dwa aku szeregowo i będzie wyższa sprawność w przetwarzaniu energii,

- podobnie, jeżeli użyję aku połączonych szeregowo otrzymując 24V, to mogę użyć przetwornicy 24V/230V i osiągnąć wyższą sprawność przetwarzania,

- lub mogę połączyć je równoległe, przetwarzać 12V/230V i wtedy poszczególny akumulator jest obciążony dwa razy mniejszym prądem, co może mieć wpływ na żywotność,

Minusy:

- chyba cenowo wyjdzie trochę drożej,

 

Jak myślicie, dobrze kombinuję? ?

Ma ktoś jakieś typy co do przetwornicy w układzie 12/24/230V głównie do kostkarki mocy około 120W?

Odłączanie i podłączanie nie jest całkiem bezproblemowe, można bardzo szybko uwalić regulator solarny albo doprowadzić do jakiejś innej katastrofy. Do tego ustawienie regulatora, które trzeba zmieniać w zależności od tego czy jest jeden akumulator 12 V, czy dwa w szeregu 24V.  Można przy takich kombinacjach doprowadzić także do pięknego pożaru (piszę z doświadczenia, bo o mało nie zjarałem kiedyś swojego firmowego busa, w którym też podłączałem i odłączałem dodatkowy akumulator od maszyny zamontowanej wewnątrz auta).  
Generalnie według mnie zbyt komplikujesz sprawę i próbujesz wymyślić jakieś dziwne perpetum mobile do wszystkiego, podczas gdy zasilanie przyczep zostało już wymyślone, przemyślane i opisane bardzo dobrze między innymi na tym forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jerrylin napisał:

Generalnie według mnie zbyt komplikujesz sprawę i próbujesz wymyślić jakieś dziwne perpetum mobile do wszystkiego, podczas gdy zasilanie przyczep zostało już wymyślone, przemyślane i opisane bardzo dobrze między innymi na tym forum. 

Bo to jest tak jak z turystami czy malarzami obrazów. Wszystkie krajobrazy zostały już tysiące razy namalowane i obfotografowane, a ludzie wciąż na nowo szukają dobrego ujęcia. I co na to poradzisz? ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, jerrylin napisał:

Generalnie według mnie zbyt komplikujesz sprawę

Właśnie. Skombinuj jeden akumulator np. 60Ah, podłącz do niego co potrzebujesz i sprawdź na ile Ci to wystarczy. Będzie słabo dołożysz panel solarny ( a jak bardzo słabo to drugi akumulator i większy panel ).

Jeśli nie jesteś w stanie policzyć potrzebnego zapotrzebowania na prąd to inaczej raczej nie dopasujesz niczego sensownego albo wydasz niepotrzebnie sporo kasy. A o przetwornicy 230V to zapomnij. To tylko do chwilowego użycia. Nawet mała wydoi Ci akumulator w moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś ogarnął wątek, to byś wiedział, że panel już mam w drodze (100W). A ponieważ chcę mieć zasilanie do kostkarki do lodów 1 godz. dziennie, to zasięgam rady co do przetwornicy i ogólnie zasilania.

Nie potrzebuję rad typu: kupuj se lód z marketu - wyjdzie ci taniej i nie wydasz niepotrzebnie kasy, podłączaj się do słupka na kempingu, po co ci akumulatory? wyjeżdzaj lepiej na alinclusive zamiast..., oglądaj tv w domu a nie w przyczepie, pływaj w wannie a nie w jeziorze, kręć na rowerze stacjonarnym a nie gdzieś po świecie, itp. itd. Czy zawsze musi się znaleźć ktoś, kto mówi drugiemu jak ma żyć? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Twoje potrzeby nie wiem czy nie przekombinowujesz z 2 akumulatorami i napięciem 24V. Jaką moc pobiera kostkarka? Ztcw. jest to zwykle, przy mniejszych modelach, rząd wielkości 100-120W, czyli z instalacji 12V byłby to pobór rzędu 10-11A, może z "pikiem" na rozruchu. Nie sądzę, żebyś ugrał tu bardzo na zasilaniu 24V, na sprawności przetwarzania. Lepiej byłoby upraszczać, i przy takim poborze prądu pogodzić się z kilkoma procentami na sprawności przetwornicy. Przede wszystkim redukuje to możliwość pomyłki, a przy tym wszystkie sprzęty masz na 1 i to samo napięcie (przetwornica, zasilacze/ładowarki) i unikasz niepotrzebnego co rusz przełączania/pomyłek. 

Jeżeli już w ogóle kombinować z 2 akumulatorami  bo np. zależy Ci na tym, żeby móc wykorzystać jeden z nich do innych celów), to 2 aku podłączone równolegle, tak rozwiązane (złącza, przewody), żeby fizycznie nie dało się inaczej spiąć aku, tyle że nie powinno się dopuszczać do dużej różnicy w stopniu rozładowania gdy podłącza się drugi aku, plus zadbanie o to, żeby taki system podłączania nie zostawiał odkrytych elementów metalowych na biegunach, czy luźnych kabli. 

Co do pomyłek przy podpinaniu regulatora i solara - kwestia takiego obmyślenia, opisania i zastosowania takich złącz i przewodów, żeby nie dało się podpiąć inaczej, a co do kolejności? Jeśli solar miałby być podpinany na czas postoju, najprostszym zabezpieczeniem jest takie zrobienie instalacji, aby aku (co najmniej 1) zawsze musiał(y)by być podłączony do regulatora, a regulator zamontowany na stałe, z wyprowadzonymi na stałe wyjściami do podłączania solara. Dodatkowo na obwodzie solara należałoby dać rozłączniki na obu liniach (rozłączniki - żeby nie "iskrzyć" na złączach przy podłączaniu), ale koniecznie przeznaczone do DC (nie AC). Wówczas przy podłączaniu/odłączaniu panela oczywiście rozłączniki,  ale jako stałą praktykę przyjąć przede wszystkim to, że najpierw położyć panel np. na trawie ogniwem do dołu, dopiero podłączyć kable do wyprowadzonych złącz regulatora, i tylko wtedy wpinać solar do masztu. Na samym końcu załączać obwód rozłącznikami. Plus wydrukować czytelne opisy co w jakiej kolejności (dla siebie, i dla współużytkowników) co 1 jak, krok po kroku, z informacją na każdym elemencie.     

Owszem, jest to prąd stały, niskie napięcia, duże amperaże. Pożarowo wymagający jeszcze większej staranności niż 230V AC, i pod tym względem wcale nie mniej niebezpieczny dla użytkownika.   

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z tymi 24V jeszcze się zastanowię. Do wiosny daleko. ?

Ale prawdopodobnie zrobiłbym tak, że regulator podłączony byłby przewodami na stałe z panelem solarnym przez złącza mc4. Natomiast z regulatora do akumulatora wychodziły by przewody zakończone wtyczką xt60 lub t-dean. Od strony akumulatora również takie styki. Nie sposób się wtedy pomylić a można wtedy łatwo odłączać czy zmieniać akumulator. Na solar oczywiście jakiś pokrowiec zdejmowany dopiero na koniec, po ustawieniu i sprawdzeniu połączeń.

W zasadzie w regulatorze powinny być chyba zabezpieczenia, które odłączają solar jeśli na wyjściu regulatora nie ma akumulatora? I ta kolejność podłaczania nie powinna mieć znaczenia.

Edytowane przez Kombinator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kombinator napisał:

W zasadzie w regulatorze powinny być chyba zabezpieczenia, które odłączają solar jeśli na wyjściu regulatora nie ma akumulatora? I ta kolejność podłaczania nie powinna mieć znaczenia.

Niestety nie.

Odłączenie AKU od regulatora przy podłączonym panelu może uszkodzić regulator (wielokrotnie opisywane na forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kombinator napisał:

Ale prawdopodobnie zrobiłbym tak, że regulator podłączony byłby przewodami na stałe z panelem solarnym przez złącza mc4. Natomiast z regulatora do akumulatora wychodziły by przewody zakończone wtyczką xt60 lub t-dean. Od strony akumulatora również takie styki.

O tym pisałem. Na pierwszym wyjeździe uwalisz regulator :), bo się na tym słabo znasz i nie wiedziałeś o tym, że kolejność podłączania / rozłączania jest ważna. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.