Skocz do zawartości

Zmiana regulatora PWM na MPPT


pjanas

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

posiadam w tym momencie jeden panel fotowoltaiczny monokrystaliczny 340w (kartę produktu dołączam jako załącznik foto). Mam w tym momencie regulator ładowania PWM 30A. Na razie miałem testowo mały akumulator 28ah, ale przymierzam się do zmiany na 100ah - to takie minimum i stąd też kilka pytań.

 

Czy jest sens zmiany PWM na MPPT (także 30a) - chyba klasyczny tracer, bo najpopularniejszy - czy zauważę różnicę?

Czy akumulator musi koniecznie być żelowy / bądź AGM? I kolejne pytanie - czy przetwornicę o mocy ciągłej np. 1000W mogę używać w tym wszystkim? Domyślam się, że przetwornicę trzeba podpiąć bezpośrednio pod akumulator.

 

Pozdrawiam,

P. 

Leapton-mono-340-W-HCC-9BB-BF-rating-plate-label-.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest ogromny ponieważ ogromna jest różnica między regulatorem PWM a MPPT 

Pytanie czy potrzebujesz aż tyle prądu 30A do zasilania budki to sporo nadstan. 20A jest sporo tańszy. Skoro masz 340Wp na dachu to taki aku 100Ah naładuje w oka mgnieniu. Akumulator gel jest bezpieczny nie ma parowania gazów ma mniejszy próg wyładowania. Czyli można z niego wycisnąć więcej niz BP .

Tracer to dobre regulatory. Ustawiasz jaki masz aku oraz pojemność i prąd ładowania dopasowuje sam.

Przetwornice musisz podpiąć bezpośrednio pod aku nie możesz podpiąć pod wyjście regulatora za duże obciążenie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nawet obciążenie pasowało, to albo przetwornica, albo regulator wywalą błąd i nie ruszy. 

"Ogromna różnica" - to zależy od składowych instalacji. Jeśli nie ma dużej różnicy napięcia między tym co daje panel, a napięciem akumulatora - różnice są mniejsze. Jeśli jest spora różnica - większe.  Przy napięciach jak w zapytaniu, jeśli ładowany aku w instalacji 12V - miałoby to sens (przy instalacji 24V - byłoby to mniej uzasadnione), ale przy takiej elektrowni na dachu, na razie zainwestowałbym chyba w akumulator, nieco większy niż te 100Ah (nie mniej niż 120Ah), gdyby prądu okazywało się za mało, dopiero bym zmieniał regulator na MPPT (już teraz 100Ah to nie za duży do takiego panela, gdyby kiedyś miał trafić MPPT, to "setka" to będzie maleństwo).  

Trochę m.zd. przesadzony ten panel - przy uwzględnieniu wszystkich strat (płaski montaż), regulator PWM, może i tak w szczytowych warunkach dawać i ze 20Ah lub nawet ciut więcej na akumulator, co przy 100Ah dawałoby ładowanie prądem 1/5 pojemności, co na dłuższą metę m.zd. za zdrowe dla aku nie będzie. Stąd sugestia nieco większego aku, tym bardziej jeśli są plany na MPPT

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornicę chciałbym używać z doskoku - telewizor np (chciałbym większy niż te, które są na 12v), jakaś wyrzynarka czasem itd itd.. Po prostu mieć też dostęp do 230v jeśli trzeba. Reszta rzeczy jest na 12v zrobiona. Dodatkowo mam podpięte dwie kamerki, które mają pobór max 6w/szt + oświetlenie led.

Panel - jak wspomniałem 360 w - pod kątem 35st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kyzer napisał:

Nie wiem czy Panowie zauważyli ale kolega myśli o przetwornicy 1000 ciągłej a taka wydoi szybciutko akumulator.
Moja logika podpowiada, że w takim przypadku słusznie na dachu spoczywa spory solar.
Jak to jest w praktyce?

1000W mocy ciągłej - tu trzeba się liczyć z tym, że nikt długofalowo raczej nie będzie zasilał odbiorników o takiej mocy z instalacji 12V.  Przy jednoczesnym ładowaniu z solara (gdy jest słońce), nawet przyjmując, że panel "wyprodukuje" 20A prądu, to te 1000W to ponad 80A, brakujące cirka 60A musi pochodzić z akumulatora, więc całość pochodzi ze trzy kwadranse, bez zasilania solarnego - może pół godziny z ogonkiem. Tylko jak sobie zapewnić stałe słońce?  Niestety, przy dużych poborach mniejsze znaczenie ma solar, bardziej liczy się akumulator. Owszem, mocny panel da więcej prądu, szybciej naładuje aku, ale i tak nie przeskoczy np. deszczowego czy pochmurnego dnia, a jak widać, nawet gdy solar daje spory prąd, to i tak przy 1000W obciążenia, pobór z aku przekracza to, co wyprodukuje ogniwo.

Bardziej chodziło mi o to, że aku powinno być dostosowane do takiej wielkości panela - przy panelu 340W, który przez regulator może tłoczyć do akumulatorów ponad 20A, aku 100Ah jest m.zd. trochę mały (tudzież panel ciut za duży do takiego aku), m.zd. mogą wystąpić za duże prądy ładowania w stosunku do pojemności akumulatora, co odbije się na jego trwaości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, czyś napisał:

1000W mocy ciągłej - tu trzeba się liczyć z tym, że nikt długofalowo raczej nie będzie zasilał odbiorników o takiej mocy z instalacji 12V.  Przy jednoczesnym ładowaniu z solara (gdy jest słońce), nawet przyjmując, że panel "wyprodukuje" 20A prądu, to te 1000W to ponad 80A

Otóż to, taka przetwornica , powinna być tylko do celów awaryjnych/chwilowych, ale  chyba każdy powinienem mieć tego świadomość. Często na swojej zdarza mI się używać czy to odkurzacz (700 w) czy pompki elektrycznej, czy młynek do kawy i nigdy nie miałem z tego tytułu braku prądu. Ale to 10 minut dzienne...

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło. Jeżeli kolega ma solar 340W to powinien mieć po prostu większy akumulator, który w odpowiednich warunkach będzie się bezpiecznie ładował a przy okazji w razie potrzeby korzystania z tak dużej przetwornicy, zapewni troszkę dłuższe działanie. Chyba, że źle to rozumiem to poprawcie mnie proszę.

Edytowane przez kyzer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dzięki za odpowiedzi. Jeden z kolegów z grupy wyjaśnił - rozjaśnił mi troszkę temat. Zamówiłem regulator mppt 30a (tracer). Do tego będą dwa akumulatory (kwasowe) - kolega zapewniał, że u niego działają bez kłopotów - a cena jest jednak dobra. Dwa takie same (seria) akumulatory 75ah połączone ze sobą. To powinno spokojnie śmigać pod tym panelem. Teraz po prostu akumulator jest za mały. Co do przetwornicy, to troszkę mnie poniosło - po prostu co dam radę zasilić na 12v to zasilę, a kupię sobie przetwornicę 300/400W i z niej w razie czego coś tam zasilę - jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do aku 80ah kwasiaka jaki najwiekszy panel i regulator brać żeby nie przesadzić? dziękuję

Edytowane przez klosek23 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.