Skocz do zawartości

Solar - dziwne działanie regulatora


Shadow69

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, filipert napisał:

czy tam (w motocyklowym) nie jest 6V

 

22 minuty temu, jarekvolvo napisał:

może jakiś malutki skuterek ;)

Nawet dalekowschodnie skutery 50cc mają 12V.

Do testów można na chwilę użyć aku motocykla ale należy pamiętać że  to aku rozruchowe, nie wskazane do pracy cyklicznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawilem przyczepke na nowe miejsce, dobrałem się do solara - niestety jedynie pisze activesol 163W, nie ma nalepki z większą ilością danych.

Obciażyłem solar żarówka H4 oboma włóknami,  i napięcia pokazało 20V, co wydaje się dziwne. Akurat pomiar był przy oświetlonym panelu.

Znowu napięcie ładowania wywaliło prawie 15V co już całkowicie mnie rozwaliło. W poniedziałek przywiozę nowy miernik i powtórzę pomiary bo to jest nieprawdopodobne, i szkoda robić cokolwiek przy układzie mając niepewne narzędzia pomiarowe.

Co do ustawień sterownika, to typ akumulatora był właściwy.

Akumulator na podmiane mam z BMW turystyka, oczywiście 12v, ale podłącze go jak się upewnie ze napięcie ładowania jest bezpieczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jarekvolvo napisał:

Już chyba nie te czasy :) :) :) ... no, może jakiś malutki skuterek ;)

Wypadłem z obiegu ;)

 

33 minuty temu, Shadow69 napisał:

niestety jedynie pisze activesol 163W, nie ma nalepki z większą ilością danych.

Obciażyłem solar żarówka H4 oboma włóknami,  i napięcia pokazało 20V, co wydaje się dziwne.

A gdzie mierzyłeś?

wklejam Ci dane mojego byłego panelu, może coś wniosą:

 

IMG_20200530_184949.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj dopiero miałem chwilę aby coś pogrzebać. Panel zwarciowo pokazuje około 3A, przy tym oświetleniu raczej ok. Napięcie na rozwarciu 20.8V, więc zakładam że panel sprawny. 

Jak sprawdzić akumulator żelowy? Pokazuje 13.2V w spoczynku. Obciążyć go np. 100W żarówką i patrzeć do ilu napięcie spada?

Da to jakieś informacje o jego stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Shadow69 napisał:

Obciążyć go np. 100W żarówką i patrzeć do ilu napięcie spada?

Można tak ale 100W to trochę mało. Nie masz jakiejś przetwornicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Niestety nie mam żadnej przetwornicy, zwyczajnie nie używam - jestem typem który stroni od "luxusów" w przyczepie, tak więc nawet radia brak.

Podszedłem dzisiaj do akumulatora, gdyż stoi już na zewnątrz przyczepy, zmierzyłem napięcie w spoczynku, i wychodzi 13.2V gdzie stoi już 2 dni nie ładowany.

Obciążyłem go żarówką H4 55/60W (spięte oba włókna, czyli jakieś 115W, i zmierzyłem napięcie ponownie - wyszło 12.6V.

Nie spada czasem za dużo?

W sumie co to jest 115W dla takiego akumulatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Shadow69 napisał:

W sumie co to jest 115W dla takiego akumulatora...

To prawie 10 A obciążenia, więc żarówka powinna świecić ok. 8 godzin.

Edytowane przez krzy_ (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.