Skocz do zawartości

Solar - dziwne działanie regulatora


Shadow69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, piszę z wielkim problemem, mianowicie nie mogę ogarnąć działania regulatora solara.

Mam taki regulator (dane zapożyczone z allegro):

EPEVER VS1024A 10A

  • Dane techniczne: Model VS1024A
  • Tryb pracy regulatora: 12V/24V auto
  • Max. prąd solarny lub obciążenia: 10A
  • Odcięcie ze względu na niskie napięcie: 11.1V
  • Ponowne połączenie niskiego napięcia: 12.6V
  • Max napięcie solarne: 50V
  • Max napięcie akumulatora: 9~32V
  • Max rozmiar przewodów: 4mm2
  • Stopień zabezpieczenia: IP30
  • Temp. pracy: -25 ~ +55
  • Instrukcja w języku polskim: TAK
  • Wymiar [mm] / Waga : 132 x 84,6 x 39,7 mm / 180g
  • Własne zużycie: ≤8.1mA(12V);≤6.5mA(24V)
  • Obudowa: Plastikowa

 

 

 

Do tego solar 160W, akumulator 100Ah żel.

Do sedna, sterownik pokazuje na wskaźniku pełny akumulator.

Odpalam oświetlenie, po czym max po 10 minutach sterownik odcina co kilka sekund napięcie na odbiornikach, przy czym sygnalizuje rozładowanie akumulatora.

Jeśli wszystkiego nie pogaszę, odcina na dobre.

Ok, idę spać...

Rano słońce świeci, pokazuje na sterowniku że ładuje.

Tyle że po godzinie melduje że bateria jest full - ale 100Ah w godzinę do pełna i do zera w 10 minut?

W czym może być problem, sterownik siada?

Jak diagnozować usterkę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Shadow69 napisał:

W czym może być problem, sterownik siada?

Spróbuj podpiąć inny akumulator do instalacji. To wygląda na zasiarczony akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś akumulator woltomierzem?  co pokazuje? przydało by się zdjęcie tabliczki solara. 

Ten rodzaj regulatora ma domyślne ustawienie akumulator kwasowy i do poprawnej pracy musisz go przestawić na agm/gel (kombinacja klawiszy)   ale po takim opisie pracy instalacji raczej zgon aku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie ?

Jutro będę uszczelniać okno dachowe, to zrobię foto tabliczki solara.

Postaram się też zmierzyć jakie napięcie daje solar jak i to na akumulatorze.

Powiedzcie mi tylko, mierzyć napięcia na zaciskach sterownika czy odłączyć wszystko i wtedy mierzyć?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Shadow69 napisał:

Powiedzcie mi tylko, mierzyć napięcia na zaciskach sterownika czy odłączyć wszystko i wtedy mierzyć?   

 

6 godzin temu, jarekvolvo napisał:

Zmierz na odpiętym od instalacji

Pamiętaj tylko, że zanim odepniesz akumulator, musisz odpiąć solar!

Odpięcie akumulatora w pierwszej kolejności może zniszczyć regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności, wszelkie prace "przyłączeniowe" przy solarach proponuję robić po ich przykryciu... niech nie będą "aktywne"..

Filipert - masz 100% racji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Thomas napisał:

 

Ten rodzaj regulatora ma domyślne ustawienie akumulator kwasowy i do poprawnej pracy musisz go przestawić na agm/gel (kombinacja klawiszy)   ale po takim opisie pracy instalacji raczej zgon aku. 

Racja, i wysoce prawdopodobne jest, że aku żelowy został załatwiony poprzez niewłaściwie ładowanie. @Shadow69 sprawdź koniecznie pod jaki rodzaj aku jest ustawione ładowanie. W dużym uproszxzeniu, żelowe potrzebują nizeszgo napięcia ładowania niż zwykłe kwasowe. Żelowy powinien być ladowany napięciem 13.5-13.8V, jak dostanie 14.8, albo więcej to bardzo mu to szkodzi, a takie napięcia często mają "programy" do zwykłych kwasowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dałem rady zrobić dzisiaj nic, bo raz że jak wróciłem do domu tu już ciemno i solar prądu nie dawał, a dwa, przyczepa stoi przy ścianie budynku więc nie miałem nawet jak cyknac fotkę tabliczki solara.

Akumulator nie obciążony miał 13.2v, po włączeniu światła pobór prądu 0,8A, napięcie na akumulatorze spadło na 12,7, wskaźnik naładowania od razu spada z max na połowę. Po 10 minutach swiecenia (Akurat zdążyłem wnieść i przekręcić szafkę) napięcie spadło poniżej dolnej krytycznej, wskaźnik naładowania na zero, sterownik odlaczył odbiorniki. 

Jutro mam w planach przetransportować przyczepke na nowe miejsce postojowe, więc za dnia sprawdzę ile V daje ten panel oraz cykne foto.

Powiedzcie mi, czy zastępczo do tego zestawu mogę wrzucić akumulator z motocykla? Mam taki zwykły kwasowy 12v, chyba około 20Ah, na pewno sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Shadow69 napisał:

Powiedzcie mi, czy zastępczo do tego zestawu mogę wrzucić akumulator z motocykla?

W jakim celu?

jeśli te przypuszczenia są prawdziwe

4 godziny temu, pjetko napisał:

Racja, i wysoce prawdopodobne jest, że aku żelowy został załatwiony poprzez niewłaściwie ładowanie. @Shadow69 sprawdź koniecznie pod jaki rodzaj aku jest ustawione ładowanie. W dużym uproszxzeniu, żelowe potrzebują nizeszgo napięcia ładowania niż zwykłe kwasowe. Żelowy powinien być ladowany napięciem 13.5-13.8V, jak dostanie 14.8, albo więcej to bardzo mu to szkodzi, a takie napięcia często mają "programy" do zwykłych kwasowych.

to pozbędziesz się kolejnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.