Skocz do zawartości

Jak uszczelniam okno dachowe


jerrylin

Rekomendowane odpowiedzi

A więc zabrałem się za demontaż okna dachowego (mam trzy, więc na początek tylko jedno - łazienkowe) w mojej przyczepie z 1995 roku, która według poprzedniego właściciela na 100% jest szczelna. Ha, ha, ha... Fakt, ma dopiero 25 lat, więc powinna być szczelna... Pewnie dlatego że taka szczelna, ktoś szalał z silikonem od zewnątrz i pewnie od tej szczelności widać zacieki wewnątrz. Żarty na bok. Stara przyczepa na 100% będzie nieszczelna i trzeba te nieszczelności znaleźć i uszczelnić. 

Tak wygląda okno dachowe zewnątrz: 

Image00010.jpg.383a2a3b88e460d9448f33201d5dad2f.jpg

Zaczynam od demontażu wewnątrz, po zdjęciu ramki i odkurzeniu much, moli i innych uwięzionych tam zwłok owadów latających odkręcam dociski (takie krótkie aluminiowe blaszki), 
i od strony zewnętrznej podważam plastikową szpachelką ten piękny silikon. 
Odchodzi tak jak się spodziewałem nie stawiając żadnego oporu. Miejsce przylegania okna do dachu wyglądało tak: 
Image00011.jpg.01d0ce04914080275a500f4bd75bb99b.jpg

Masa butylowa ma na tym zdjęciu kolor szary, czarny kolor to wilgotne błoto. Jak widać moje podejrzenia się sprawdziły. 
Listwa / ramka drewniana zaczęła ciemnieć, na szczęście jest jeszcze wystarczająco twarda. Proces degradacji drewna nie trwał na szczęście zbyt długo. 
Na początek potraktowałem drewno preparatem hamującym rozwój pleśni / grzyba. 
Image00005.jpg.14d28e1cdb9c278bf5f05d27cbc7f3bc.jpg

Ramkę wyczyściłem dookoła używając szpachelki i zmywacza so silikonu

Image00006.jpg.243e942e0ccfd07e62aae25309b1c6c8.jpg

Dalej już w warsztacie rozmontowałem okno (co nie jest jakieś trudne bo ma tylko 4 wkręty), umyłem i przystąpiłem do naprawy pęknięć przy pomocy żywicy epoksydowej i maty szklanej: 

Image00016.jpg.9fa4db4bf599fde9306beb44043b543d.jpg

Image00020.jpg.dbdbf08ea1277b95f1dcbc3288401a4f.jpg

 

Po utwardzeniu i zmontowaniu umytego okna nałożyłem nową masę butylową: 

Image00021.jpg.ab51d6b54c691c1c63d41397e2ff4987.jpg

I montaż pod parasolem, bo w międzyczasie zaczęło delikatnie padać :)

Image00024.jpg.c6bee9872eb3540e36b2ea87224497c7.jpg

Tak to wygląda na zewnątrz po dociągnięciu wkrętów mocujących od środka (należy pamiętać, aby robić to delikatnie, aby nie połamać plastikowej ramki) 
Nie przejmuję się wyciśniętą masą, wręcz przeciwnie widzę dokładnie, czy wszędzie jest ciągłość uszczelnienia. Jeżeli by przeszkadzało, można za jakiś czas nadmiar usunąć. 

 

Image00029.jpg.a14719cb20a15f7632ac8dfbfe5f7a47.jpg

 

Zdaję sobie sprawę, że to prosta rzecz i niejednokrotnie już na forum omawiana , jednak postanowiłem odświeżyć temat i pokazać krok po kroku dla tych, którzy z prawidłowym uszczelnieniem przyczepy jeszcze nie mieli do czynienia i mają pokusę smarowania silikonem od zewnątrz.
Także dla tych, którzy wierzą w bajki sprzedawców, że kilkunastoletnia przyczepa może być jeszcze fabrycznie szczelna. 

Uszczelniacz jaki zastosowałem to Sikaelastomer 710, bo taki akurat miałem pod ręką. Kolor uszczelnienia na dachu dla mnie nie ma znaczenia, ale ładniejszy był by pewnie biały lub szary :)

Jeszcze jedno: zaciek od tego okna nie był nawet w jego pobliżu, tylko oddalony ok 1 m na ścianie bocznej poza łazienką. Woda znajdzie sobie własną drogę, niekoniecznie bezpośrednio pod nieszczelnością. 

Życzę miłego uszczelniania okien dachowych :)

 

 

 

 

Edytowane przez jerrylin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest zgnita, jeszcze nie zdążyła ale na wiosnę było by pozamiatane. Choć po namyśle przyznam Ci rację, że tylko razem z wymianą tej ramki robota była by wykonana na 100% bez zarzutu. Tak to jest tylko na 90, ale mi wystarczy. Będę jednak tam zaglądał co jakiś czas, bo na szczęście miejsce jest łatwo dostępne po zdjęciu wewnętrznej ramki. 

Edytowane przez jerrylin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze jesteś świadomy, że drewno powinno być wymienione ale dobrze, że chociaż potraktowałeś chemią (impregnat?).

Uszczelnienie zrobione zgodnie ze sztuką, czyli prosto i trwale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.