Jump to content
przemekigabrysia

Auto na blachach DE - przyczepa PL?

Recommended Posts

przemekigabrysia

Witam,

Z racji pracy za granicą w Niemczech i zamieszkania w roku ponad 6 miesięcy na terenie DE mam tam zarejestrowany samochód (w PL nie opłacało się ze względu na ubezpieczenie, nikt nie chciał zejść z OC do takiej kwoty, a w DE za OC AC NW płacę EUR 65).

Do rzeczy.

Samochód mam na niemieckich blachach, a w Polsce mam zrobioną pod siebie przyczepkę Niewiadowa (duże łoże, WC, prysznic, TV, kuchnia polowa gazowa, ogrzewanie gazowe) na polskich blachach, czy mogę jeździć na takim zestawie w szczególności po Polsce (czasem Czechy, Słowacja, Włochy)?

jacek00

Możesz, nie ma z tym najmniejszego problemu

przemekigabrysia
22 minuty temu, jacek00 napisał:

Możesz, nie ma z tym najmniejszego problemu

Dzięki z info ;) To jadziemy pozwiedzać trochę :) 

mundek28

Te ubezpieczenia a naszym kraju jak oprocentowanie kredytów w bankach.

piterek
Posted (edited)

Nic nie napisałeś, ale jeśli przekraczasz 3.5 T DMC zestawu, to w Polsce musisz mieć w samochodzie urządzenie viatoll...Jeśli Twój zestaw jest taki jak masz opisie, czyli Almera Tino z Niewiadówką to oczywiście spokojnie w 3.5 T się mieścisz...

Edited by piterek (see edit history)

Helmut
W dniu 5.10.2020 o 12:39, przemekigabrysia napisał:

Do rzeczy.

Samochód mam na niemieckich blachach, a w Polsce mam zrobioną pod siebie przyczepkę Niewiadowa (duże łoże, WC, prysznic, TV, kuchnia polowa gazowa, ogrzewanie gazowe) na polskich blachach, czy mogę jeździć na takim zestawie w szczególności po Polsce (czasem Czechy, Słowacja, Włochy)?

Witam

Rozumiem, że auto jest zameldowane w DE na twoją osobę a przyczepa w PL również na twoją osobę ? czy dobrze rozumuje? jeżeli tak, to "kuśwa" mogą być jaja i to jakie?  Jeżeli podczas kontroli w Austrii, sprawdzą miejsce twojego zameldowania to po kontroli dalej przyczepa może nie odjechać ( zależy od "kundelka" który przeprowadza kontrolę ) a oni zawiadomią Zollamt w DE. Dostaniesz, po czasie, bez emocji, słodki list z Zollamt in Weiden z materiałem dowodowym kolegów z Austrii potem potrzebujesz adwokata. Mówią na to, przestępstwo karno-skarbowe. Mówię jak może wyglądać to w Austrii a w Niemczech na 100%.

Na forum polonijnym, takich jak ty są tysiące - w razie wpadki najlepiej dogadać się z Finanzamt-em. 

Po co tobie problemy, przerejestruj przyczepę na kogoś z rodziny i podróżuj bez problemów jak cywilizowany człowiek. Czy Polak zawsze musi pokazywać, że ma jakiś "rodowód cygański" - bez urazy.

Nie wiem jak aktualnie wygląda sprawa w Polsce? kiedy będziesz podróżował takim zestawem.

Pozdrawiam

jacekzoo

Ale jajca, to w DE nie można mieć zarejestrowanej na siebie budy w Polsce?

RadekNet

U nas w Irlandii też tak jest - masz 7 dni od wjazdu na zgloszenie pojazdu w celu przerejestrowania na irlandzkie numery (czyt, zapłacenie podatku). Tyle że nie dotyczy to przyczep, bo to nie są rejestrowane. Niemcy zapewne podobnie dbają o swój rynek. Dziwne, że służby kontrolne innego państwa mogą mieć z tym jakiś problem...

Oczywiście dotyczy to rezydentów, nie turystów ;)

szwedki

W Holandii jeżeli jesteś zameldowany możesz jeżdzić na polskich tablicach ale w ciągu dwóch tygodni musisz zgłosić samochód do opłacenia podatku drogowego i podatku od luksusu . Natomiast jeżeli samochód nie jest użytkowany na terenie Holandii zwracasz się o zwrot podatku od luksusu oraz o zaniechanie wyznaczania opłaty podatku drogowego .

przemekigabrysia
W dniu 5.10.2020 o 21:52, piterek napisał:

Nic nie napisałeś, ale jeśli przekraczasz 3.5 T DMC zestawu, to w Polsce musisz mieć w samochodzie urządzenie viatoll...Jeśli Twój zestaw jest taki jak masz opisie, czyli Almera Tino z Niewiadówką to oczywiście spokojnie w 3.5 T się mieścisz...

Taki zestawik, mieszczę się z zapasem, więc spokojnie :)

Z racji że dużo przebywam w DE, pracuję tam oraz tańsze ubezpieczenie - auto jest w Niemczech zarejestrowane, jeżdżę nim na co dzień.  Natomiast przyczepka stoi w garażu, ma służyć jedynie gdy zjeżdzam do PL i chcę odpocząć (zapiąć i jechać w cholerę)...