Skocz do zawartości

Lekkie auto + ciężka przyczepa


goorek

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Państwo, 

Moja przyczepa ma DMC 1500, szerokość 2,5m. Auto, ktorym ciągnę teraz to mondeo mk4, F2=2300, O1=2000. Mam viatolla, mam B+E. Kulam sie zwykle do 90 km/h. Rozwazam jednak, czy nie sprzedac mondka (jest okazja po prostu go sprzedac) i tymczasowo ciągnąć ceedem 2 kombi, 1,6crdi 110 koni. Zdjecie jego dowodu w zalaczeniu. O1 sie zgadza, 1,33 sie nie zgadza ale załóżmy, że będę jezdzic tylko za granicą. 

Ja sobie zdaję sprawę, że najlepiej ciągnąć czymś dużym, żeby różnica DMC byla jak największa. Wszystko wiem. 

Ale pytanie i tak mam dla tych, co jeździli zestawami składającymi sie z mniejszych aut i większych przyczep - czy to naprawdę, już tak praktycznie, jest takie niewygodne czy męczące a nawet niebezpieczne?

Pozdrawiam. 

_20200827_162419.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według papierów możesz tak jechać ale auto będzie się męczyć razem z autem ty . Jakąś większą górka i możesz mieć problemy z jazdą lub co gorsze z ruszeniem pod górę . Choć kiedyś ciągali niewiadówka maluchem i też dojechali .

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, pomijając przepisy, wszystko się da, tylko z głową... Miałem taki okres, że z braku innego holownika musiałem ciągnąć przyczepę DMC 1400 holownikiem który mógł maks 1100. Sposób był taki, że przyczepa jechała praktycznie pusta, zaś w holowniku było jak najwięcej ładunku (rowery na dach, kilkadziesiąt litrów wody, lodówka itp). Jak nie miałem pełnego bagażnika to ładowałem kilka bloczków betonowych :)  Dało się tak jechać jakieś 70-80 na godzinę, ale komfort był żaden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceeda moglbym zchipowac, teraz jest 110KM/260Nm. Po chipie byloby jakies 140/320 - to juzna spokojna jazde z przyczepa chyba by styknelo? 

Na razie to tylko rozwazania, po prostu wolalbym dozbierać kasy i w przyszlym roku kupic cos świeższego dużego.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz ciągnąć przyczepy której DMC  > MW holownika. Na zdjęciu widać, że MW holownika to 1345kg to jak chcesz ciągnąć przyczepę 1500kg??
Chodzi tutaj o przepis odnośnie uprawnienie kat. B. 
Z tego co mi wiadomo B+E tego nie zmienia. Chyba że ktoś ma inna wiedzę na ten temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głową można wszystko, o ile wolno (załóżmy, że w kraju się teleportujesz razem z załogą i zestawem). Ale pomijając to, że nie wolno, nikt raczej nie napisze, że będzie ok, komfortowo, wygodnie, niemęcząco dla załogi i  holownika, bo nie będzie. Może być i niebezpiecznie. 

Sam czasem jeżdżę też zestawem na styku, krótkie trasy, ale z mniejszą (krótszą), węższą i sporo lżejszą (o 200kg) cepą, z podobnej klasy jak kijanka holownikiem. I już swoje 1300 kg uważam za granicę której nie przekroczę z tym samochodem. I nie chodzi o samą wagę, czy moc silnika, bo z tym problemu nie ma (a przynajmniej nie narzekam, bo dyszla nie musze urywać, przyda się jeszcze, i 90-95 km/h spokojnie jedzie) ale np. o zachowanie na wietrze, przy wyprzedzaniu/byciu wyprzedzanym (podmuch), na podjazdach/zjazdach - bo to tu czuje się relację wagi holownik/cepa i gabaryt cepy. W bezwietrzny dzień, na płaskiej jak stół autostradzie i będąc sam, to i ponad 100-kę pojadę, ale w normalnych warunkach, w normalnym ruchu trzeba naprawdę uważać. Silnik nie wątpię że uciągnie nawet i 1500kg. Ale sam gabaryt cepy, i do tego waga, robią swoje, i już (nie tylko cięższej, ale nawet większej w tej samej masie bym nie zapiął). Co innego holownik pokroju mondka, może i niedużo cięższy, ale nim jedzie się pewnie (większe rozstawy kół/osi w samym holowniku) - jest różnica. 

Tu nie chodzi o moc silnika, bo to co jest, na tyle ile można byłoby z taką cepą w miarę bezpiecznie jechać (80? 85?), da sobie spokojnie radę bez chipowania. Bardziej chodzi  całokształt, na który wpływa też poza masą, gabaryt przyczepy (2,5m szerokości, zdaje się 5,20 długości "mieszkalnej"). Proponowany zestaw to już  jak Dawid i Goliat, tylko że w tym przypadku większy Goliat może być już górą, jak bardzo Dawid by się nie starał. 

Wot, przekora. Odpowiedzi na zadane pytania znasz, ale oczekujesz że ktoś jednak napisze coś na odwrót...

4 minuty temu, Koczaj napisał:

Z tego co mi wiadomo B+E tego nie zmienia. Chyba że ktoś ma inna wiedzę na ten temat.

W Polsce nawet na B można, gdy zestaw nie przekracza 3,5t. Zmieniło się w 2011. Przy "B" wypadł warunek że MW holownika (liczona bez kierowcy) musi być większa od DMC przyczepy. Ale nadal jest w Konwencji Wiedeńskiej dla B, na B+E można, ztcw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czyś  czy jesteś pewien tego B+E ? Czy mógłbyś to czymś poprzeć? 


Cytując konwencję: 
https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/documents/konwencja_wiedenska.pdf

Artykuł 41 ustęp 4: 

4. Przy stosowaniu postanowień ustępu 1 i ustępu 2 litera c) niniejszego artykułu:
a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej
konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa,
której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona
masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów
połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów);

b) do pojazdów samochodowych kategorii C lub D, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej
konwencji, może być dołączona lekka przyczepa, a powstały w ten sposób zespół pojazdów nadal
należy do kategorii C lub kategorii D.

 

Z tego co zrozumiałem to chodzi nie tyle o kat B tylko o pojazdy, które są na kat. B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to tak, że na "gołą" kat. B prawa jazdy, tj. prowadząc pojazd, do którego prowadzenia wystarcza kat. B, można ciągnąć w ramach kat. "B" przyczepę lekką (czyli zestaw do 4250DMC jeśli cepa jest cepą lekką) lub inną przyczepę, jeżeli łącznie spełnione są 2 warunki:

- DMC takiej "innej" (cięższej niż lekka) przyczepy nie przekracza MW pojazdu samochodowego (holownika) i

- zestaw (suma DMC) nie przekracza 3,5t.

Wtedy mieścisz się w kat. "B" ("gołej" B).

Dość pokrętne to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czyś rozumiem, że z tym B+E to Twoja interpretacja. Moja jest trochę inna.

Na pewno jak się nie ma 100% pewności to należy powstrzymać się od dawanie takich info bo można kogoś wprowadzić na minę np. w Austrii podczas kontroli dostać zakaz dalszej jazdy zestawem i mandacik? To chyba nie są wymarzone wakacje. A co dopiero jak się kupiło budkę DMC > MW holownika, bo albo zmiana przyczepy albo holownika. 

W konwencji jest napisane o podłączeniu przyczepy do samochodów na kat. B. 
Kategoria B+E wg mnie daje uprawnienia tylko do sumy zestawu > 3,5t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku się uśmiałem jak zobaczyłem że facet na kemping z rana, czyli jechał całą noc przyciągnął VW Caddy przyczepę Hobby 560 o szerokości 250 cm. Kilka innych kwiatków w tym roku też widziałem gdzie auta małe ciągnęły duże przyczepy. Policji na drogach mało to ludzie robią co chcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pomysl bezsens jednak, szkoda bo bylby logistycznie fajny, zostaje wiec kupienie czegos za 15-20 tys pln, pomysly? Nie ogranicza mnie DMC (mam B+E) przygody z viatollem tez nie sa mi obce. 

Ktos zna temat Kii Sorento 1 2,5crdi? Mercedes W211 320 cdi? 

Edytowane przez goorek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku się uśmiałem jak zobaczyłem że facet na kemping z rana, czyli jechał całą noc przyciągnął VW Caddy przyczepę Hobby 560 o szerokości 250 cm. Kilka innych kwiatków w tym roku też widziałem gdzie auta małe ciągnęły duże przyczepy. Policji na drogach mało to ludzie robią co chcą.
Ja rok w rok widuje kwiatki. W tym roku Kia Sportage ciągnąca wielką Adrię Alpinę o DMC 2000 kg czy Skodę Fabię, która ciągnęła Knausa Sport 500...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.