Skocz do zawartości

regulator mppt i zasilanie z trafo 13v zamiast/obok paneli


macieku

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję porady mądrzejszych ?

Wiadomo jak stoję pod drzewami to panele w zasadzie nie ładują aku. A czy nie wysadzę instalacji jak oprócz paneli (które są odseparowane diodami) do takiego regulatora https://allegro.pl/oferta/60a-regulator-ladowania-lcd-12v-24v-mppt-solarny-8608489129

podam prąd z trafo 14v ... w zasadzie to jest zasilacz do CB 30A który używam do zasilania częściowo podłogówki, podłogówka i tak bierze maksymalnie 23A jak wszystkie powłączam więc zostaje "wolne 10A" luba nawet cała moc trafo która mógłbym puścić w regulator żeby naładować aku. Problemu nie ma jak stoję "na patelni" ale czasami się nie da i ostatnio tak stanąłem że przez cały dzień mam cień z listków klonowych na panelach więc praktycznie nie lądują.

zasilacz do CB to taki zasilacz: https://allegro.pl/oferta/nissei-csi1840-zasilacz-transformatorowy-40a-cb-kf-7541181899

zasilacz też mógłbym odseparować diodami ale w sumie chyba nie ma potrzeby bo panele mają diody na przewodach prądowych . Oczywiście zakładam że mam dostęp do 230V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego uszkodzę ? Co za różnica regulatorowi skąd dostanie prąd stały ? (szczególnie że trafo ma płynną refulację napięcia) .... w sumie prostownik to trafo z regulatorem ładowania a skoro mam w budzie trafo i regulator ładowania to tylko pozostaje spiąć to do kupy. No chyba że się mylę ale to będę wdzięczny za merytoryczny wyjaśnienie dlaczego nie ... (przyda się na przyszłość)

 

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu za małe ? ... mogę ustawić 15V i poda wtedy 30A przez cały czas to akumulatory doładuje dość szybko (mam 4x100Ah) ale przy takiej pogodzie jak teraz nie mogę do wieczora przeskoczyć 13,1v na akumulatorach ... wiem za mało mam paneli na dachu na  tą pogodę ale muszę zważyć budę żebym wiedział co jeszcze mogę włożyć żeby nie przegiąć ponad dmc. (ma niby 500kg ładowności ale mover 4 kołowy , 4 x aku, dwa solary, trafo do podłogówki  też swoje kilogramy robią)

poza tym prostownik do aku 400Ah też swoje będzie ważył, kosztował i zajmie miejsce

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalizuję się w tym aż tak, ale szkoda porządnego regulatora i katowania diod w obwodzie solarnym. Zastanawiam się czy jeśli już, nie lepiej byłoby do zasilania prądem stałym z zasilacza użyć osobnego regulatora ładowania, zwykłego PWM do ok. 40A, podłączonego równolegle z tym MPPT do aku, tyle że zasilanie musiałoby być napięciem wyższym od max. napięcia ładowania (np. 15-15,5V). Koszt przyzwoitego regulatora PWM nie jest wielki, a byłaby to już jakaś separacja od obwodu ładowania solarami, i zabezpieczenie na wypadek jakiegoś fail'a. Regulator po prostu odetnie ładowanie, całkowicie niezależnie od obwodu solarów. Wtedy gdyby był podłączony zasilacz, ładowanie szło by z PWM, MPPT solarny co najwyżej "dokładałby" swoje z solarów, w razie braku zasilania z zasilacza wszystko działałoby normalnie z solarów, bez robienia czegokolwiek.  

W schematach elektryki 12V w przyczepie dostępnych na forum, pojawiał się właśnie dodatkowy regulator PWM do zarządzania ładowaniem aku w przyczepie z instalacji samochodu, jako niezależny od regulatora ładowania z solarów, stąd w/w dywagacje. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, macieku napisał:

czemu za małe ? ... mogę ustawić 15V

A sprawdzałeś jak spada napięcie na tym zasilaczu? Często takie zasilacze owszem podadzą te 20 czy  30A, ale napięcie na wyjściu będzie bliżej 12V niz to co ostawiłeś bez obciążenia. CB sobie poradzi, ale kontroler nie musi. 

Moim zdaniem warto przetestować rzeczywiste parametry tego zasilacza zanim zaplanujesz zmiany. 

 

amos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........chyba że się mylę ale to będę wdzięczny za merytoryczny wyjaśnienie dlaczego nie ... (przyda się na przyszłość)


Poszukaj na forum. Temat trzepany dwa razy w miesiącu. Wszystkie opcje zasilania były dyskutowane i roztrząsane wielokrotnie

Jeśli upierasz się z zasilaczem od radia to dokup moduł ładowarki i przez nią bezpośrednio pakuj aku


Wysłane z telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz akumulatory w przyczepie typ/pojemność.

Nie znam tego zasilacza i nie wiem czy jest tam stabilizacja, bo filtrowanie napewno być musi jeśli przewidziany jest do zasilania radii cb itp. Jeśli ma pewną stabilizację to podłącz go do akumulatora bezpośrednio pomijając regulator solarów. Regulator pwm raczej sobie nie poradzi bo zapewne będzie potrzebował wyższego napięcia niż 15V. Ewentualnie poszukaj na ali jakiegośregulatora ładowania akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że temat wałkowany ale jak szukam to nic sensownego nie mogę znaleźć (niby umiem szukać, szukałem ogólnie i po postach najbardziej od lat płodnego w temacie autora czyli Kristofera). Faktycznie nie pomyślałem o module ładowania takim jak ładuje się z wiązki 13 pin to może być jakieś rozwiązanie. Akumulatory 3 x100Ah agm takie jak do automatyki czy ups-ów i jeden 100Ah też agm tyle że głębokiego rozładowania połączone równoległe przez zabezpieczenia 200A i 300A (zależy w którym miejscu)  ... chcę uniknąć prostownika bo będzie duży i ciężki do takiego zestawu.

Zasilacz do podłogówki (oryginalnie do CB czy innego radia) jest stabilizowany i odszumiony żeby nie siał do radia ... wiadomo przerost formy do zasilania podłogówki ale takiego miałem "na stanie" to szkoda żeby się zmarnował.

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.