Skocz do zawartości

Dobór wielkości zabezpieczeń


bogumillasinski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

w ubiegłym roku kupiłem przyczepę od aktywnego użytkownika tego forum (pozdrawiam), który samodzielnie modyfikował instalację przerabiając ją w dużej mierze na 12V i instalując solar.

Zlituję się nad nim i nie będę pokazywał zdjęcia "skrzynki" elektrycznej lecz domyślni mogą sobie wyobrazić w tej chwili talerz spaghetti ;)

Instalacja aktualnie jest inspirowana schematami i poradami autorstwa @Kristofer lecz moim zdaniem oprócz uporania się ze spaghetti wymaga także pewnych poprawek.

W związku z tym proszę Was o pomoc w uporządkowaniu następujących informacji:

  1. Zabezpieczenie movera P1: należy zastosować bezpiecznik 150A i hebel 200A?
  2. Zabezpieczenie przetwornicy (posiadam przetwornicę Sinus Plus 3000 http://voltpolska.pl/pl/glowna/158-przetwornica-sinus-plus-3000-12v-5903111886264.html, z tego co wiem to może ona pracować z ciągłym prądem w okolicach 150A i teoretycznie dwa razy większym w pikach): Jaką zatem zastosować wielkość bezpiecznika oraz obciążalność hebla? 
  3. Zabezpieczenie główne na wyjściu z regulatora do odbiorników (Tracer 1210RN, testy włączonych wszystkich stacjonarnych obciążeń w przyczepie wykazały obciążenie na poziomie 8A. Zakładając podłączenie jeszcze kilku urządzeń pod USB lub gniazda "zapalniczki" mogę założyć podwojenie tej wartości). Czy zatem zabezpieczenie główne dla wszystkich odbiorników zamontowane bezpośrednio przy regulatorze powinno być na poziomie 20A czy raczej trochę większe?
  4. Zabezpieczenie pomiędzy regulatorem a akumulatorem. Z tego co obserwuję wielkość prądu ładowania (aku kwasowy 100Ah) jest na poziomie kilku A max. Czy zatem zabezpieczenie 20A w tym miejscu będzie odpowiednie?
  5. Stopniowanie zabezpieczeń. W zależności od mocy poszczególnych obwodów rozumiem, że należy stosować odpowiednie bezpieczniki przy zachowaniu reguły, że wielkość bezpiecznika zabezpieczającego dany obwód nie powinna być większa niż bezpiecznika głównego aby to właśnie bezpiecznik "obwodowy" zadziałał pierwszy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1- 150/200A dla movera to stanowczo za dużo sugerowałbym 100A 

2- Najlepiej wyczytać ze specyfikacji urządzenia. 

3- tracer 1210. Ma 10A na wyjściu na odbiorniki więc 8A będzie dobrze. Większego zabezpieczenia nie ma sensu dawać ponieważ i tak regulator tracer sam odetnie prąd o wartości większej niż 10A.

4- jeśli podałeś regulatorowi że masz aku 100Ah nie może podać prądu większego niż 1_10 co daje 10 A i takie zabezpieczenie bym zastosował 

5- dokładnie tak jak napisałeś.

Bardzo proszę o uwzględnienie iż przetwornica 12/230V 3000W będzie brała sporo prądu i opory będą też spore z czym idzie podwyższenie temperatury na zabezpieczeniach. Proponowałbym w szklanych rurkach z możliwością podłączenia własnych przewodów. Podobnego zabezpieczenia użyłbym dla obwodu movera 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

1. Wg instrukcji movera P1 prąd max jest określony na 150A w związku z tym moja sugestia.

2. Specyfikacja urządzenia jest uboga w takie treści w związku z tym zadałem pytanie producentowi i uzyskałem odpowiedź, że powinienem zastosować zabezpieczenie 250A na wejściu i 15A na wyjściu. Informacja o zabezpieczeniu na wyjściu wydała mi się tym bardziej ciekawa ponieważ nie spotkałem się do tej pory z informacją o konieczności stosowania takiego zabezpieczenia. Po przemyśleniu wydaje mi się ono jednak sensowne i mam zamiar je zastosować.

Z pozostałymi punktami w zasadzie się zgadzam.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sebka34 napisał:

Musisz mieć potężny Mover P1 ja w swoim Enduro. Do max 1800kg mam 80A tak podaje specyfikacja 

B) z tego co wiem P1 jest jednym z mocniejszych na rynku i faktycznie daje radę. Co więcej jest polskiej produkcji co zapewnia świetny serwis co miałem w tym roku okazję sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.