Skocz do zawartości

W poszukiwaniu ideału a może kompromisu - czy Filipert znajdzie przyczepę dla osoby niepełnosprawnej?


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

Dethleffs którym 4 sezony smakowaliśmy karawaning dziś odjechał daleko ciesząc nowego właściciela.

Od dawna już rozmyślam nad kolejną przyczepą i w tym wątku będę prosił o rady, uwagi i pomysły na nowy nabytek.

Na początek punkt wyjścia i założenia: skład 2+2 (dzieci 6 i 8 ); żona porusza się na wózku inwalidzkim i nowa przyczepa musi umożliwić wjazd do środka; ponieważ większość kempingów nie posiada sanitariatów dostosowanych dla osób na wózkach to dobrze było by mieć swój natrysk który musi być dość obszerny.

Idealnie było by kupić przyczepę dostosowana do naszych potrzeb ale ponieważ budżet nie pozwala na nową to trzeba coś z rynku wybrać i... zakasać rękawy.

Budżet jest dość elastyczny. Liczę się z wydatkiem rzędu 20-30 tys. ale czasem warto coś dołożyć. Może znajdzie się perełka a może trzeba będzie uczciwie zapłacić.

Czas nie nagli. Ten sezon spisuję na straty wiec czasu do wiosny trochę zostało.

Mam już kilka przemyśleń i pewne preferencje. Jedyne na co nie chciałbym patrzeć to przyczepy z drzwiami po lewej.

Obawiam się, że komfort  poruszania się wewnątrz wózkiem uzyskamy dopiero przy szerokości 2,5m. Może komfort to za mocne słowo, chodzi o możliwość.

Zakładam, że drzwi będę poszerzał  a łazienkę rozbudowywał o niezależną kabinę prysznicową.

Wstępnie wytypowałem takie układy (za przykład graficzny posłużyły rzuty Adrii) nadające się do modyfikacji

Adria_.thumb.png.ef69646828f64e44fe28807adc966b9a.png

InkedAdria__LI.thumb.jpg.9f14cd0e3ef1cac79d4080fd3a908bfa.jpg

 

 

Adria_adora_613_ul.thumb.png.0918cd6344a23400285eadf1cfa9cb9c.pngInkedInkedAdria_adora_613_ul_LIx.thumb.jpg.71de8281bb3b016113b5c4a3ccf33d19.jpg

 

Plany są a co życie przyniesie, to się zobaczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 178
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gruba sprawa.... Ja co prawda nie o poszerzaniu drzwi ale myślałem kiedyś o demolce swojego dethleffs`a i urządzeniu na nowo głównie ze względu na brak prysznica (a mamy podobnie 2+2). Ale..... musisz pamiętać, że łazienka/prysznic odpadają w dwóch lokalizacjach.

1. Na środku bo masz koło

2. Przy dużym przeszkleniu bo wypadnie Ci w połowie szyb (ja tak miałem).

W rezultacie Twoje dwie przeróbki ze szkiców wyżej prawdopodobnie się nie udadzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, marek230482 napisał:

Ale..... musisz pamiętać, że łazienka/prysznic odpadają w dwóch lokalizacjach.

1. Na środku bo masz koło

2. Przy dużym przeszkleniu bo wypadnie Ci w połowie szyb (ja tak miałem).

W rezultacie Twoje dwie przeróbki ze szkiców wyżej prawdopodobnie się nie udadzą. 

W pierwszej przeróbce koło wypada pod stolikiem więc może być upierdliwe

W drugiej wydaje mi się, że koło wypadnie pod umywalką bo tak z reguły bywa ale tutaj chyba masz rację bo oryginalnie umywalka jest składana nad kibelkiem. Czyli koło musiało by być w szafir przy drzwiach.

Zupełnie przypadkowo dziś trafiłem na ciekawe ogłoszenie gdzie widać realizację zamysłu z drzwiami (chociaż my nie potrzebujemy aż tak szerokich).

https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1584195912-lmc-lord-ambassador-560-rolstoel-geschikt-enkele-bedden.html?c=a2384ef0ece270f44503df9f8598c624&previousPage=lr

LMC_NL1.thumb.jpg.99be25e74b07ccfa74115a2a8faa67d5.jpg

LMC_NL2.thumb.jpg.a647bc4e65858f7064e2364be594b75c.jpg

Ten konkretny model z ogłoszenia też by podszedł i wtedy jedno z łóżek pojedynczych przerobiłbym na składane na ścianę zapewniając spory ciąg komunikacyjny do WC/prysznic.

I cena bardzo rozsądna.

Generalnie skłaniam się do myśli aby szukać przyczepy na zachodzie bo tam jest szansa na trafienie dostosowanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filipert napisał:

W pierwszej przeróbce koło wypada pod stolikiem więc może być upierdliwe

W drugiej wydaje mi się, że koło wypadnie pod umywalką bo tak z reguły bywa ale tutaj chyba masz rację bo oryginalnie umywalka jest składana nad kibelkiem. Czyli koło musiało by być w szafir przy drzwiach.

Zupełnie przypadkowo dziś trafiłem na ciekawe ogłoszenie gdzie widać realizację zamysłu z drzwiami (chociaż my nie potrzebujemy aż tak szerokich).

https://www.marktplaats.nl/a/caravans-en-kamperen/caravans/m1584195912-lmc-lord-ambassador-560-rolstoel-geschikt-enkele-bedden.html?c=a2384ef0ece270f44503df9f8598c624&previousPage=lr

LMC_NL1.thumb.jpg.99be25e74b07ccfa74115a2a8faa67d5.jpg

LMC_NL2.thumb.jpg.a647bc4e65858f7064e2364be594b75c.jpg

Ten konkretny model z ogłoszenia też by podszedł i wtedy jedno z łóżek pojedynczych przerobiłbym na składane na ścianę zapewniając spory ciąg komunikacyjny do WC/prysznic.

I cena bardzo rozsądna.

Generalnie skłaniam się do myśli aby szukać przyczepy na zachodzie bo tam jest szansa na trafienie dostosowanej. 

Wiem, że to wiórek ale spojrzeć z ciekawości zawsze możesz. 
https://www.przyczepykempingowewiorek.pl/przyczepa/przyczepa-przystosowana-dla-osob-poruszajacych-sie-na-wozkach-inwalidzkich-lmc-luxus-1204

No i w filmie u kikiego była prezentowana ta przyczepa kiedyś, możesz poszukać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jacek00 napisał:

Wiem, że to wiórek ale spojrzeć z ciekawości zawsze możesz. 

Zdecydowanie tam podjadę bo mam rzut beretem. W tej wiórkowej nie podoba mi się zastawienie okna szafami a i układ łazienki to nie do końca to o co mi chodzi. W tym konkretnym przypadku można było lepiej rozwiązać układ i właśnie takie rzeźby sprawiają, że najchętniej sam zabrałbym się za przeróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał:

Zdecydowanie tam podjadę bo mam rzut beretem. W tej wiórkowej nie podoba mi się zastawienie okna szafami a i układ łazienki to nie do końca to o co mi chodzi. W tym konkretnym przypadku można było lepiej rozwiązać układ i właśnie takie rzeźby sprawiają, że najchętniej sam zabrałbym się za przeróbkę.

Ja nie mówię aby się rzucać na tą przyczepę, zwłaszcza że to wiórek ;) Ale obejrzeć na żywo IMO warto aby zobaczyć rozwiązania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, filipert napisał:

Mam już kilka przemyśleń i pewne preferencje. Jedyne na co nie chciałbym patrzeć to przyczepy z drzwiami po lewej.

Może w Twoim konkretnym i specyficznym przypadku nie warto odrzucać od razu angielek, raz że masz pojęcie i na minę się nie powinieneś wpakować, dwa że tam są wydaje mi się ciekawe układy na Twoje potrzeby, np. duże przestronne łazienki zajmujące np. całą szerokość przyczepy i ewentualne przeróbki mogą być prostsze niż w przyczepach kontynentalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, golob napisał:

Może w Twoim konkretnym i specyficznym przypadku nie warto odrzucać od razu angielek, raz że masz pojęcie i na minę się nie powinieneś wpakować, dwa że tam są wydaje mi się ciekawe układy na Twoje potrzeby, np. duże przestronne łazienki zajmujące np. całą szerokość przyczepy i ewentualne przeróbki mogą być prostsze niż w przyczepach kontynentalnych.

Zgadza się co do układów ale dla mnie technicznie te przyczepy są wadliwe jeśli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne a szczególnie sposób łączenia dachu ze ścianami. Podobne obawy mam do nowoczesnych przyczep kontynentalnych.

Pewnie jeszcze mało wiem i może są jakieś marki GB albo okresy produkcji gdzie są to solidniejsze budki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę nie w temacie budy, ale z mojej strony wielki szacun :ok: większość ludzi mając w domu kogoś na wózku usiadłaby na dupie i nigdzie sie nie ruszała, a nie dość że jeździcie to jeszcze dopasowujesz budę pod wózek. fajnie ?

 

a co do astelli z tamtego wątku, jeszcze nie doczytałem jaki budżet i jaki powód, a pierwsze co na myśl przyszła mi astella jak wspomniałeś o szerokich drzwiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi przyszedł do głowy taki układ jak w mojej przyczepie. Od razu zaznaczę, że się zupełnie nie znam na przerabianiu i technicznych sprawach ale ona nawet z dodatkowym spaniem ma dużo miejsca-czego na grafice nie widać? Po lewej na końcu jest łóżko piętrowe a skreślone to łóżko dla piątej osoby z rozkładanego stolika i szafka przy samym wejściu. Nad stolikiem są też szafki, które bym zostawiła. Osoba poruszająca się na wózku miałaby dostęp w zasadzie do wszystkiego. Nie wiem tylko, jak z rozmieszczeniem ciężaru jeśli kuchnia i łazienka zostaną po jednej stronie a po drugiej nie będzie stołu...

117620017_677677363102750_3190753334297620403_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ola19 napisał:

A mi przyszedł do głowy taki układ jak w mojej przyczepie. Od razu zaznaczę, że się zupełnie nie znam na przerabianiu i technicznych sprawach ale ona nawet z dodatkowym spaniem ma dużo miejsca-czego na grafice nie widać? Po lewej na końcu jest łóżko piętrowe a skreślone to łóżko dla piątej osoby z rozkładanego stolika i szafka przy samym wejściu. Nad stolikiem są też szafki, które bym zostawiła. Osoba poruszająca się na wózku miałaby dostęp w zasadzie do wszystkiego. Nie wiem tylko, jak z rozmieszczeniem ciężaru jeśli kuchnia i łazienka zostaną po jednej stronie a po drugiej nie będzie stołu...

117620017_677677363102750_3190753334297620403_n.png

Tak, to mógłby być kompromis. Największą jednak stratą jest natrysk bo tutaj nie da się pociągnąć/rozszerzyć łazienki ze względu na piec (przenoszenie pieca to już robi się za duża zabawa).

@Ola19, korzystacie w tej przyczepie z natrysku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flipert Nigdy nie korzystamy z prysznica. Z piecyka też nie. Raz w nocy było ok10st i jak przyszłam wieczorem z synkiem z łazienki to włączyłam na chwilę farelkę? bo nie pamiętałam jak spakowałam rzeczy pod kanapami i bałam się, że coś spalę tym nadmuchem?Przyczepa rozgrzała się błyskawicznie. W zimie jej nie używamy. Gdybym jechała w jakimś chłodniejszym okresie, to spakowałabym pierzynki puchowe-lekkie i cieplutkie:) Z tym przykładem mojej przyczepy, to chodziło mi o ewentualnie najprostsze w moim odczuciu rozwiązanie, które powiększy wnętrze. Z tego co pamiętam to oprócz Fendta też Burstner ma osobno stolik i na końcu łóżko piętrowe-może piecyk w innym miejscu? Powodzenia w szukaniu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.