Skocz do zawartości

Prostownik - kilka podstawowych pytań


max1978

Rekomendowane odpowiedzi

no tak , przczytałem tylko końcówke i podałem alternatywe dla CTEK , wydaje mi sie,że wszystkie te małe impulsowe mają przełacznik trybów.

Sam myśle na aku w przyczepie i również chiałbym full automat + solar.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale wszystkie elektroniczne prostowniki jakie widziałem do tej pory maja właśnie tą wadę, że po zaniku napięcia trzeba je znowu włączyć.

 

:hmm:

 

już gdzieś pisałem że mam prostownik z kamery VHS (w sumie to zasilacz/ładowarka) i jest full automat, tzn po włączeniu do sieci sam zaczyna ładowanie, przestaje jak aku jest pełny, jak spadnie napięcie to znowu zaczyna ładować

w sumie jak go podłączyłem na wiosnę, tak cały czas jest wpięty i nie dotykam, wystarczy że podłącze cepkę do 220V i już ładuje :)

na początku odpinałem go ja budka stała pod domem - bałem się że będzie rozładowywał aku, ale widać i to jest przewidziane, bo teraz stoi miesiąc i nie widać jakiegoś ubytku prądu w aku :yes:

 

jedyny minus to znikomy prąd ładowania, nie wiem czy nie 1.2A (na pewno poniżej 2A)

więc do szybkiego naładowania aku przydał by się zwykły prostownik ... w praktyce nie używałem, podpinam prąd pod domem na dobę i aku się doładowuje (mam aku 54Ah)1

 

i nie ma nic takiego przewidzianego do przyczepek :hmm:

 

tu wrzucałem opis i foto

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii muszę sprawdzić wyciągając wtyczkę z gniazdka i ponownie włożyć. Jeżeli przeczytałeś informacje CTEKA to wiesz, że ta ładowarka ma kilka trybów ładowania. Jest solidnie wykonana i ma wszystkie możliwe zabezpieczenia, jest rekomendowana m.innymi przez Mercedesa do stosowania w salonach do podtrzymywania napięcia w autach wystawowych.( istotne ze względu na bardzo rozbudowaną elektronikę). Nawet jeśli sporadycznie zostanie przerwana dostawa prądu na kempingu to i tak zaraz o tym będziesz wiedział. Wystarczy wtedy tylko nacisnąć mały przycisk ustalający tryb ładowania np. 14,4 V lub 14,7 V. -(aku AGM,żel ład. zimowe). Ładowarkę możesz mieć np. przy łóżku. Jest bezgłośna, o aktualnym rodzaju (cyklu ładowania, podtrzymywania napięcia itp.) pracy informują maleńkie diody zielone i czerwone. Spojrzysz i już wiesz czy ładowarka doładowuje akumulator lub tylko podtrzymuje napięcie . Osobiście polecam, jestem z niej bardzo zadowolony. Często gdy zostawiam auto w garażu w zimie z niej korzystam,nawet wtedy gdy nie mam rozładowanego akumulatora, praktycznie wożę ją ze sobą wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucek ładowarka mi się podoba ale tak jak wspominałem wcześniej bardzo istotne dla mnie jest aby po podłączeniu do 230V ładowarka sama się włączała tak jak jest to u Konrada, żadna dioda, wskaźnik itp. nie zastąpi automatyki bo:

- zajeżdżam na kemping tranzytowy (głównie po to żeby naładować akku) i idę spać. Podczas mojego snu mamy na kempingu zanik napięcia. O tym że był zanik dowiaduje się dopiero rano, po wstaniu, a właśnie mam wyjeżdżać i ruszać w dalsza podróż oslabiony.gif, a akku jest praktycznie pusty.

- tak jak wcześniej wspomniałem po zatrzymaniu się z przyczepą i tak jest sporo czynności do zrobienia (rozstawianie podpór, przyniesienie wody, podpięcie do 230V, meldunek na recepcji itp.) i pewnie zdarzy mi się zapomnieć o tym żeby włączyć łądowarkę

 

Na tą ładowarkę (lub nawet tą z lidla) bym się zdecydował, gdybym cały układ rozbudowywał o baterię słoneczną, a na to się w najbliższym sezonie nie zdecyduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą ładowarkę (lub nawet tą z lidla) bym się zdecydował, gdybym cały układ rozbudowywał o baterię słoneczną, a na to się w najbliższym sezonie nie zdecyduje.

 

:hmm: widzę że nastawiasz się głównie na noclegi tranzytowe ... to może ładowanie z auta ?

a ten lidlowy prostownik jako uzupełnienie ?

 

mnie akurat przeszkadzało przy dłuższym postoju ręczne włączanie, tzn co dzień trzeba pamiętać żeby aku doładować :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo istotne dla mnie jest aby po podłączeniu do 230V ładowarka sama się włączała

 

może ta będzie odpowiednia? http://aukcjewp.wp.p...1866252182.html

Ja ją kupiłem i jestem zadowolony. Wg instrukcji właśnie najpierw należy podpiąć aku i dopiero zasilanie z sieci wtedy ładowarka automatycznie mierzy napięcie 6/12V i rozpoczyna ładowanie. Po każdej przerwie w zasilaniu startuje automatycznie. Posiada też funkcję odzyskiwania akumulatora. I jest całkowicie bezgłośna.

Edytowane przez GEMIX (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:przyczepa: Tomii dwukrotnie sprawdziłem swojego CTEKA . Po wyłączeniu zasilania ładowarki (brak prądu) i po ponownym włączeniu ładowarki nie trzeba ponownie ustawiać (wprowadzać trybu ładowania , CTEK automatycznie podejmuje ładowanie . Dokładnie działa tak jak chciałeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GEMIX dzięki pifo.gif

Lucek wielkie dzięki pifo.gif

Zdecydowałem się na CTEK MXS 4003. Proponowany przez Ciebie MXS 3600 nie nadaje się do akku żelowych (a jednak przeczytałem dokłądnie instrukcję i MXS 3600 nadaje się również do żelowych).

 

Ładowarka kosztuje około 200 zł.

 

Dla osób zainteresowanych wklejam opis i w załączniku instrukcję.

 

CTEK MULTI XS 4003

Jeżeli używasz akumulatora w pojeździe, który jest eksploatowany sezonowo i nie masz czasu przez pół roku na kontrolowanie jego stanu naładowania - CTEK jest właśnie dla Ciebie, pozwoli utrzymać Tobie akumulator w dobrej formie przez wiele lat.

 

Podłącz XS 4003 do swojego akumulatora i do zasilania. Od tego momentu urządzenie przejmie kontrolę nad Twoim akumulatorem i będzie od czasu do czasu go doładowywać. Masz gwarancję bezproblemowego rozruchu nawet po wielu miesiącach przerwy w eksploatacji pojazdu.

 

Ładowarka obsługuje akumulatory ołowiowe, żelowe, AGM i inne. Ładowanie impulsowe pozwala ładować akumulatory zasiarczone, a proces impulsów potrafi odbudować pojemność akumulatora nawet po spadku napięcia pod obciążeniem (np. zostawienie samochodu na światłach przez długi okres, aż do całkowitego wyładowania).

 

Model 4003 jako pierwszy, posiada wszystkie osiem trybów ładowania, stosowane dotychczas tylko w droższych ładowarkach.

 

 

 

Tryby ładowania:

 

  1. Odsiarczanie
  2. Miękki start
  3. Ładowanie zasadnicze
  4. Absorpcja
  5. Analiza
  6. Regeneracja
  7. Konserwacja płynna
  8. Konserwacja pulsacyjna

 

 

┼╣ródło opisu i instrukcji: http://www.markowe-akumulatory.pl, dokładny link do produktu: http://www.markowe-akumulatory.pl/go/_info/?user_id=212&lang=pl

Oczywiście na znanym portalu aukcyjnym można znaleźć w lepszej cenie.

 

Relacje zdam pewnie za jakiś rok.

 

Dzięki wszystkim za pomoc waytogo.gif

ctek_xs_4003_instrukcja_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

 

troszke to dziwne bo sprawdzalem rozladowany na maxa i mi tam go ruszyl

 

pozdrawiam

 

Witam

 

Mam dwa pytania:

 

Ile czasu zejdzie temu prostownikowi z Lidla żeby naładować aku rozładowany na max,70 Ah ?:niewiem:

 

Czy nie " buczy" tzn. czy nie słychać go w trakcie pracy ?

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam dwa pytania:

 

Ile czasu zejdzie temu prostownikowi z Lidla żeby naładować aku rozładowany na max,70 Ah ?:niewiem:

 

Czy nie " buczy" tzn. czy nie słychać go w trakcie pracy ?

 

Z góry dzięki

 

nie buczy

a ile będzie ładował ...

w opisie podają tylko że prąd max to 3,8 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.