Skocz do zawartości

Prostownik - kilka podstawowych pytań


max1978

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam w moim wilczku taki prostownik,ale nie znalazłem nigdzie instalacji do podłączenia akumulatora.Poprzedni właściciel widocznie kożystał z 230v tylko

Po podłaczeniu 230v wszystko działa pieknie i lodówka na 230v ,światło na 230v jak i oświetlenia na 12v,ale ja chce byc niezależny od 230v w razie wyjazdu w dzicz tez chce miec wszystko sprawne na 100%,i tu moje pytanie czy ten prostownik nadaje sie jakoś do ładowania akumulatora? oczywiście po podłączeniu do 230v jeśli tak to jak to podłączyć? i druga sprawa to czy po odłączeniu 230v ten prostownik + naładowany akumulator zapewni mi oświetlenie jak przy 230v czy musze kupić przetwornice z 12v na 230v i wrazie co jak ją podłączyć.Proszę o wszelkie podpowiedzi bo nie chcę cos pochszanić, bo elektryk ze mnie sredni :)

post-73892-imported-b7a38a4a-f684-4324-92d1-c4e937b5b352_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na przedniej ścianie zasilacz ma dwa wyścia. Jedno opisane jako BATTERIE służy do podłączenia akumulatora drugie zaś do podłączenia odbiorników zasilanych z 12V (pompka wody, wydzielone obwody oświetlenia). Urządzenie to nie jest jednak prostownikiem tylko zasilaczem a zatem nie ładuje akumulatora tylko przy braku zasilania sieciowego 230V automatycznie przełącza zasilanie na akumulator bądź podłączoną w to miejsce (BATTERIE) instalację samochodu.

Jeśli chodzi o zasilanie przyczepy z akumulatora bądź z instalacji samochodu to będą działały tylko obwody 12V, użądzenie to nie jest przetwornicą z 12V na 230V.

Natomiast co do zasilania przyczepy z akumulatora po przez przetwornicę 12/230V jest to raczej mało opłacalny interes bo bardzo szybko rozładujesz akumulator. Lepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku stosowanie tylko odbiorników 12V a lodówki na gaz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lodówke to wiadomo jak nie ma prądu to tylko gaz bo akumulator zje w kilka godzin acz kolwiek mam dwa żelowe po 80ah,ale zostaje problem oświetlenia .Główne nad stołem mam na 230v zwykła żarówka energooszczędna jest wkręcona ,to samo w oświetleniu przed wejsciem do przyczepy,co z tym zrobić?a i telewizorek nie wiem jak podłączyc czy na stałe na 12v ?ciągnie mało bo 10-12v 9cali lcd drugi mam tez na 12v ale kineskopowy i ciagnie 50v wiec lepiej nie uzywać jak nie ma 230v z kabla,heee

co radzicie jak wszystko rozwiązać??

 

a jak wygląda sprawa kibelka?czy tam jest podłączony jakiś prąd czy działa wszystko grawitacyjnie???

sorki za pytania może dla wprawnego karawaningowca są oczywiste,ale dla mnie jeszcze nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Główne nad stołem mam na 230v zwykła żarówka energooszczędna jest wkręcona ,to samo w oświetleniu przed wejsciem do przyczepy,co z tym zrobić?
Dziś już za niewielkie pieniądze można kupić fajne lampki LED na 12V pobór prądu prawie zerowy a świecą dobrze.
telewizorek nie wiem jak podłączyc czy na stałe na 12v ?ciągnie mało bo 10-12v 9cali lcd drugi mam tez na 12v ale kineskopowy i ciagnie 50v wiec lepiej nie uzywać jak nie ma 230v z kabla,heee
Aż dwóch telewizorów potrzebujesz?? To lepiej siedzieć w domu przed TV niż w przyczepie. Bez telewizji naprawdę da się przeżyć kilka dni nie grozi to komplikacjami zdrowotnymi - próbowałem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Główne nad stołem mam na 230v zwykła żarówka energooszczędna jest wkręcona ,to samo w oświetleniu przed wejsciem do przyczepy,co z tym zrobić?
Dziś już za niewielkie pieniądze można kupić fajne lampki LED na 12V pobór prądu prawie zerowy a świecą dobrze.
telewizorek nie wiem jak podłączyc czy na stałe na 12v ?ciągnie mało bo 10-12v 9cali lcd drugi mam tez na 12v ale kineskopowy i ciagnie 50v wiec lepiej nie uzywać jak nie ma 230v z kabla,heee
Aż dwóch telewizorów potrzebujesz?? To lepiej siedzieć w domu przed TV niż w przyczepie. Bez telewizji naprawdę da się przeżyć kilka dni nie grozi to komplikacjami zdrowotnymi - próbowałem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrsulki wnioskuję, że znasz to urządzenie pisząc że nie jest prostownikiem, bo w sumie mogło by być, tak jak piszesz są przyłącza do akumulatora i wyjście do odbiorników na 12V, ale równie dobrze po przyłączeniu 220V mogło by to to ładować akumulator i zasilać resztę instalacji na 12V - teoretyzuje tylko ze zdjęcia

 

max1978 mam w przyczepce podobnie, znaczy się główną lampę nad salonką i lampki nad drugim łóżkiem na 220V (na 12V tylko jedną lampkę nad kuchenką) ale właśnie planuję to wszystko przerobić na 12V i powstawiać LEDowe lampki 12V (takie zamiast halogenków), ażeby wstawiając w późniejszym czasie jakiś akumulator uniezależnić się całkowicie od 220V na kempingu (niestety nawiew trumy pozostanie na 220V więc tylko w lecie), a do tego czasu wstawię zasilacz komputerowy do tej instalacji 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dość często bedę jezdził z ojcem na ryby na ok 10 dni i wieczorkiem ja lubie sie walnąć w sypialni i na leżąco poogladac tv a co najwazniejsze co innego niż ojciec.A,że mam dwa tv na 12 v to czemu ich nie muc podłączyć w dwóch miejscach tzn. jeden na szawce na tv a drugi ma wisiec na scianie w sypialni.Jak wiadomo spininguje sie najlepiej po widnemu a we wrześniu i pażdzierniku wczesnie robi się ciemno

 

co do lampek led to nie problem kupić choc ja mam wkrecone enegrooszczedne co ciagna 8vat więc akumulatora tak szybko nie wyklepią,ale czy żyrandol na stołem może działac na 12v???teraz jest 230v

 

nie wiem czy najprościej nie bedzie kupic przetwornice z 12 na 230 v taką ok 400vat i stosować do świateł i innych bajerów jak nie ma stałego napiecia 230v z sieci,tylko czy gdy nie używa sie przetwornicy czy ona nie wyładowuje akumulatora nawet w czasie uspienia tzn braku poboru prądu.Pytam bo mam taka małą przetwornice tzw tubę 100v i ona nawet jak nie używam a nie odłącze od akumulatora to sie grzeje czyli wyładowuje akumulator.może sa takie co nie powodują takiego problemu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max1978, mogę się tylko domyślać , że ten żyrandol jest tylko na 230V, podobnie miałem w Hobby na 12 lub 230V było tylko nad kuchnią i w łazience , nad salonką było oświetlanie tylko na 230V , więc pociągnąłem przewód na lampkę na 12V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnia mam tak jak mówisz tylko jak przeciagnąć przewód 12v pod sufitem?i tu jest problem,u mnie jest taka sztywna podsufitka

 

Ja nie kombinowałem po suficie poleciał przewód i biała taśmą zamaskowałem i jednocześnie przykleiłem do sufity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobne urządzenie w przyczepie, tylko 10A, i u mnie służy ono również do ładowania akumulatora w przyczepie (ale wg instrukcji ładowanie następuję wtedy, gdy w przyczepie wyłączone są wszystkie odbiorniki na 12V).

Pzdr, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrsulki wnioskuję, że znasz to urządzenie pisząc że nie jest prostownikiem, bo w sumie mogło by być, tak jak piszesz są przyłącza do akumulatora i wyjście do odbiorników na 12V, ale równie dobrze po przyłączeniu 220V mogło by to to ładować akumulator i zasilać resztę instalacji na 12V - teoretyzuje tylko ze zdjęcia
Mogło by tak być gdyby nie nazwa urządzenia "NETZGERAT" czyli zasilacz sieciowy.
co do lampek led to nie problem kupić choc ja mam wkrecone enegrooszczedne co ciagna 8vat więc akumulatora tak szybko nie wyklepią
Nie chodzi tu tyle o moc odbiorników tylko o sposób zasilania. Zasilanie z akumulatora przez przetwornicę to dużo większy rzeczywisty pobór mocy niż wynikało by to ze zsumownia mocy odbiorników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tu tyle o moc odbiorników tylko o sposób zasilania. Zasilanie z akumulatora przez przetwornicę to dużo większy rzeczywisty pobór mocy niż wynikało by to ze zsumownia mocy odbiorników.

Dokładnie tak sprawność przetwornicy wynosi od 60%(tanie) do 80% reszta prądu jest zamieniana na energie cieplną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są przetwornice które nie rozładowują akumulatora gdy nie pracują a są włączone? a może jakąś polecicie panowie? nie musi być zbyt mocna ma wystarczyc na swiatło i telewizorek lodówka bedzie wrazie czego z gazu zasilana

 

mam małą tubę 100vat w samochodzie ale bez wyłącznika i nawet jak nic pod nia nie jest podłączone to sie grzeje, i trzeba pamiętać o jej odłączeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.