Skocz do zawartości

Buduję campervana w USA na bazie Transita.


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

25 minutes ago, Misio said:

Do ociepleń ścian używasz wełny mineralnej?

Nie, poza natryskiem "Lizard Skin" będzie izolacja materiałem o nazwie "Thinsulate". Podejrzewam, że w Polsce też jest to dostępne. Na stronie https://faroutride.com/thinsulate/ możemy przeczytać jakie są zalety tego środka:

  • VERY easy to install
  • Doesn't absorb moisture
  • Doesn't off-gas
  • Excellent noise insulator (no need for extra sound barrier)
  • Doesn't attract bugs
  • Can be removed for body repair                      

Łatwość instalacji i ewentualnego demontażu, nie ulega zawilgoceniu, nie wydziela żadnych gazów, ma dobre właściwości izolacji akustycznej i nie ulega zarobaczywieniu. 

Tutaj czytamy:

https://www.vanlifeoutfitters.com/camper-van-insulation-thinsulate-vs-wool/

Final Verdict
We recommend Thinsulate over wool for it’s superior moisture management, ease of installation, non-toxic properties and the fact that animals aren’t mistreated in its production.

Poza tym będzie jeszcze jakaś gumolajza, ale co to będzie konkretnie, to muszę zapytać szefowej, jak wstanie, bo u nas dopiero 5:30 rano. :D 

Edytowane przez Trucker Hiob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam, ta gumolajza to coś w tym rodzaju, "Closed Cell Sponge Foam", nasza ma 7,5 mm grubości:        https://www.amazon.com/Artilife-Neoprene-Perfect-Cosplay-Padding/dp/B088D2QC7B/ref=sr_1_3_sspa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Trucker Hiob napisał(a):

Mam, ta gumolajza to coś w tym rodzaju, "Closed Cell Sponge Foam", nasza ma 7,5 mm grubości:        https://www.amazon.com/Artilife-Neoprene-Perfect-Cosplay-Padding/dp/B088D2QC7B/ref=sr_1_3_sspa

@Misio pytał chyba o to:

image.thumb.png.090b7c1fce3f60807caae1204ccbf63a.png

Bo to wygląda faktycznie jak jakiegoś rodzaju wełna mineralna. Te materiały, które linkujesz wyglądają na zupełnie coś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, jacek00 said:

@Misio pytał chyba o to:

image.thumb.png.090b7c1fce3f60807caae1204ccbf63a.png

Bo to wygląda faktycznie jak jakiegoś rodzaju wełna mineralna. Te materiały, które linkujesz wyglądają na zupełnie coś innego. 

To białe to jest właśnie Thindulate 3M , jeśli chcemy to nazwać koniecznie wełną to syntetyczna wełna będzie najbardziej trafnym określeniem . Jest to materiał bardzo dobry jeśli chodzi o właściwości które wymagamy w kamperze , dobra izolacja termiczna , wyciszająca , nie absorbuje wody i jest nie biologiczna czyli nie rozmnażają się na niej grzyby . Często używana do wypełnienia kurtek czy rękawiczek.  https://altsport.pl/kurtka-narciarska-z-3m-thinsulate-men-czarny-p-3456.html
oczywiscie w kurtce jest zastosowana sporo cieńsza bo ta do kampera ma 4.5 cm grubości3M Thinsulate™ Acoustic/Thermal Insulation SM600L (20' x 60") https://a.co/d/5mtPo0k  . Na jednej stronie jest czarny materiał który trzyma to w kupie , jedni kleją materiałem do blachy ( tak jak Hiob ) a inni ( tak jak ja ) czarnym na wierzchu :) nie ma to znaczenia technicznego i obie opcje są okej . 
U mnie to wyglądało tak ( poniżej fotki ) 

Na wierzchu tej „wełny” idzie pianka zamkniętokomórkowa obustronnie pokryta folią aluminiową jako bariera :)  Ez-cool Vehicle Van Car Truck SUV RV Insulation Kit (100 Sq. Ft Insulation, 25' Foil Tape) Heat and Sound Automotive Insulation for Restoration Projects https://a.co/d/hTkzwxH
 

mam nadzieje ze troszkę technicznie objaśniłem :) 

 

 

8FEDA94D-A625-4D38-A2D2-252099B7F285.jpeg

062398FE-B33B-46A9-8794-5720B822896F.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Marcin Siemcio napisał(a):

To białe to jest właśnie Thindulate 3M , jeśli chcemy to nazwać koniecznie wełną to syntetyczna wełna będzie najbardziej trafnym określeniem . Jest to materiał bardzo dobry jeśli chodzi o właściwości które wymagamy w kamperze , dobra izolacja termiczna , wyciszająca , nie absorbuje wody i jest nie biologiczna czyli nie rozmnażają się na niej grzyby . Często używana do wypełnienia kurtek czy rękawiczek.  https://altsport.pl/kurtka-narciarska-z-3m-thinsulate-men-czarny-p-3456.html

Ok jasne, po prostu mylący jest ten biały kolor bo powyżej wszędzie, a nawet i na Twoich zdjęciach od zewnątrz mamy czarny kolor tego materiału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia.

Moim zdaniem "wełna" jest bardzo dobrym materiałem do tego, tak jak napisał @Marcin Siemcio , chociaż mineralna już nie do końca...

A wzmocnienia ocieplone tylko czymś przypominającym "alufox"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Misio said:

Dzięki za wyjaśnienia.

Moim zdaniem "wełna" jest bardzo dobrym materiałem do tego, tak jak napisał @Marcin Siemcio , chociaż mineralna już nie do końca...

A wzmocnienia ocieplone tylko czymś przypominającym "alufox"?

Do środka wzmocnień wciąga się też tą „wełnę”  … chociaż jak wiemy to bardziej działa na psychikę niż fizycznie coś daje bo wzmocnienie jest mostkiem termicznym i taka wełna w środku nie koniecznie ma wpływ na izolacje … na wierzchu wzmocnień jest ta pianka zamknietokomorkowa obustronnie pokryta folią aluminiową . Dodatkowo na to jest przykręcona sklejka 3mm ( a jak wiadomo drewno jest bardzo dobrym izolatorem) , natomiast na sklejkę będzie naklejona jeszcze pianka zamknietokomorkowa 3 lub 6 mm która to z kolei będzie podkładem pod materiał finiszowy sufitu. ( na zdjęciu można zobaczyć jak to wygląda na ściśnie z użyciem 3 mm pianki. 

1F04A4AC-B5F4-4D2B-96C0-E7E3EDAEECD3.jpeg

4A4B56D2-646F-49CE-AF83-24BE69BAA119.jpeg

6AC8D1C5-009E-41E8-9198-70E8A9601C20.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, bozka said:

Jak zamierzasz czyścić ten materiał finiszujący po np. muchach,komarach itp?

Zawsze  mimo moskitier coś dostanie się do środka i zostawi ślad.

Nie miałem okazji tego sprawdzić gdyż nie zdążyłem jeszcze pobrudzić , ale z opinii innych użytkowników oraz samego producenta i dystrybutora jest to łatwy materiał do utrzymania czystości gdyż nie ma problemu z czyszczeniem . 

W skrócie poniższy tekst dystrybutora przetłumaczyć można tak iż jest to najpopularniejszy wybór dla każdego rodzaju zabudowy kamperowej , łatwy do punktowego czyszczenia. Nadaje się również do zastosowań mieszkalnych w firmach , pomieszczeniach mieszkalnych czy szkołach . 

oczywiscie okaże się w trakcie użytkowania czy to jest zgodne z prawdą. 

Jeśli chodzi o wygląd to oczywiście każdemu spodoba die co innego ale dla mnie ze względu na planowane ciemniejsze meble chciałem aby podłoga , ściany i sufit były jasne i dodały trochę ciepła i przytulności, dlatego nie stosowałem drewnianego sufitu czy drewnianych paneli podłogowych . 

Marathon Tweed Fabric (also known as Duramax or Interweave) is the leading choice for the van conversion market. Used to cover wall paneling, Marathon tweed material is easy to spot-clean, and provides a modern and professional look to the upholstery of your van conversion. Available in a wide array of colors, Marathon is the go-to choice for any style of van conversion, no matter it you're making the ultimate adventure van, or a van that feels like home. Marathon is also a great fit for other upholstery contract uses such as hospitality, corporate, residential and educational settings.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starlink mnie zaskoczył - antena dotarła już dziś, więc pół dnia straciłem na jej montaż. Pogoda sprzyja, trzeba korzystać - dziś było plus 21C i słoneczko.  Spora ta antena i nie bardzo jak miałem to zmieścić na dachu. Mały solar powędrował do przodu i antena zmieściła się za nim, koło MaxxFana. Nie użyłem mocowania, jak dostarczają (które, nawiasem mówiąc, jeszcze nie dotarło), ale elementów aluminiowych systemu 80/20, z których robimy całą konstrukcję zabudowy. Antena ma od spodu 4 otwory z gwintem do mocowania, wystarczyło przewiercić aluminiowe kształtki, wkręcić 4 śrubki i wszystko połączyć z już istniejącym szkieletem na dachu, podtrzymującym solary, kamery i lampy. 

 

IMG_3872.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Trucker Hiob said:

Starlink mnie zaskoczył - antena dotarła już dziś, więc pół dnia straciłem na jej montaż. Pogoda sprzyja, trzeba korzystać - dziś było plus 21C i słoneczko.  Spora ta antena i nie bardzo jak miałem to zmieścić na dachu. Mały solar powędrował do przodu i antena zmieściła się za nim, koło MaxxFana. Nie użyłem mocowania, jak dostarczają (które, nawiasem mówiąc, jeszcze nie dotarło), ale elementów aluminiowych systemu 80/20, z których robimy całą konstrukcję zabudowy. Antena ma od spodu 4 otwory z gwintem do mocowania, wystarczyło przewiercić aluminiowe kształtki, wkręcić 4 śrubki i wszystko połączyć z już istniejącym szkieletem na dachu, podtrzymującym solary, kamery i lampy. 

 

IMG_3872.JPG

No i legancko :) myślicie jeszcze dodać jakieś radyjko ? Ja chyba dodam bo czasami jak się jedzie w grupie to najlepszy sposób na komunikacje a chciałbym czasami w takich karawanach pojeździć . 
Starlinka na razie nie planuje bo chce czasami być poza zasięgiem :) Ale jak kiedyś stwierdzę że jednak potrzebuje to wiem do kogo się odezwać po talerz :)  czekam na update z budowy co tam szwagier nawyprawiał :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Marcin Siemcio said:

No i legancko :) myślicie jeszcze dodać jakieś radyjko ? Ja chyba dodam bo czasami jak się jedzie w grupie to najlepszy sposób na komunikacje a chciałbym czasami w takich karawanach pojeździć . 
Starlinka na razie nie planuje bo chce czasami być poza zasięgiem :) Ale jak kiedyś stwierdzę że jednak potrzebuje to wiem do kogo się odezwać po talerz :)  czekam na update z budowy co tam szwagier nawyprawiał :) 

Ja mam uraz do CB radia, po mojej pracy. :D   

 

Szwagier z szefową walczą nadal z prysznicem. Postęp jest, ale sam wiesz jak to bywa - co chwile wychodzi jakiś problem, dwa kroczki do przodu, jeden do tyłu. Ciągle jednak jestem optymistą i myślę, że za trzy tygodnie wszystko będzie skończone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środa - trzeci dzień naszej ekspresowej akcji wykończenia kamperka. Antena do Starlinka już zamontowana, podobnie jak i panel solarny. Było trochę dłubaniny przy mocujących elementach, a fakt, że mam lęk przestrzeni, wcale tu nie pomagał. Udało się jednak wszystko zrobić, a przy okazji wymieniłem kable od kamerek na krótsze. Nasz security system jest przeznaczony do domów, nie do pojazdów, więc oryginalne kable były sporo za długie. 

Transit ma dość szybko opadający dach, więc mimo znacznej długości auta, miejsca na dachu nie ma zbyt wiele. Do tego klimatyzator i MaxxFan też zabierają sporo, ale jakoś udało się wszystko pomieścić: Wentylator, klimatyzator, antena do Starlinka, dwa panele po 210W i jeden 120W. 

Jakby się człowiek uparł, to po bokach klimy też by się jakieś dwa niewielkie panele zmieściły, ale przy naszych bateriach solary to i tak taki trochę przerost formy nad treścią. Dadzą wystarczającą ilość prądu, by zasilić Starlinka, ale baterii zbyt szybko nie naładują. Przy średniej mocy, powiedzmy, 400W przez 6 godzin dziennie, w pełni wyczerpane baterie ładowałyby się przez tydzień.  :hehe  

We wnętrzu reszta ekipy, tzn. szwagier z szefową, pracują nad kabiną prysznicową. Dziś już drugi raz pojechali do sklepu, bo co chwilę im czegoś brakuje, ale postęp przy budowie widać. Cargo van nie jest taki prosty w zabudowie jak integry, czy półintegry, bo ma sporo nierówności wzmacniających konstrukcję. Problem przy zabudowie, ale buda nie rozleci się po 10 latach i w razie wypadku daje pewną ochronę - czego nie można powiedzieć o nadwoziach z fiberglasu. 

 Mam nadzieję, że prysznic będzie gotowy do końca tygodnia i wtedy nam pozostanie już naprawdę niewiele do pracy. Na zdjęciach, rzecz jasna, prysznic jest odwrócony, tylną ścianką do wnętrza.

Starlink podłączony i działa. Van jest zaparkowany przy dość wysokim domu, a z drugiej strony mamy jeszcze wyższe drzewa w naszym lasku, więc satelity się nam schowały. Starlink nie widzi ich poprzez liście, ale w domu to ja mam światłowód, więc teraz Internet Starlinka jest tylko do testowania. 

GOPR0409.JPG

DSC02610.JPG

GOPR0386.JPG

GOPR0389.JPG

GOPR0392.JPG

GOPR0395.JPG

GOPR0397.JPG

GOPR0398.JPG

WhatsApp Image 2023-02-08 at 13.55.25.jpeg

WhatsApp Image 2023-02-08 at 13.55.03.jpeg

WhatsApp Image 2023-02-08 at 12.06.59.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Trucker Hiob said:

Środa - trzeci dzień naszej ekspresowej akcji wykończenia kamperka. Antena do Starlinka już zamontowana, podobnie jak i panel solarny. Było trochę dłubaniny przy mocujących elementach, a fakt, że mam lęk przestrzeni, wcale tu nie pomagał. Udało się jednak wszystko zrobić, a przy okazji wymieniłem kable od kamerek na krótsze. Nasz security system jest przeznaczony do domów, nie do pojazdów, więc oryginalne kable były sporo za długie. 

Transit ma dość szybko opadający dach, więc mimo znacznej długości auta, miejsca na dachu nie ma zbyt wiele. Do tego klimatyzator i MaxxFan też zabierają sporo, ale jakoś udało się wszystko pomieścić: Wentylator, klimatyzator, antena do Starlinka, dwa panele po 210W i jeden 120W. 

Jakby się człowiek uparł, to po bokach klimy też by się jakieś dwa niewielkie panele zmieściły, ale przy naszych bateriach solary to i tak taki trochę przerost formy nad treścią. Dadzą wystarczającą ilość prądu, by zasilić Starlinka, ale baterii zbyt szybko nie naładują. Przy średniej mocy, powiedzmy, 400W przez 6 godzin dziennie, w pełni wyczerpane baterie ładowałyby się przez tydzień.  :hehe  

We wnętrzu reszta ekipy, tzn. szwagier z szefową, pracują nad kabiną prysznicową. Dziś już drugi raz pojechali do sklepu, bo co chwilę im czegoś brakuje, ale postęp przy budowie widać. Cargo van nie jest taki prosty w zabudowie jak integry, czy półintegry, bo ma sporo nierówności wzmacniających konstrukcję. Problem przy zabudowie, ale buda nie rozleci się po 10 latach i w razie wypadku daje pewną ochronę - czego nie można powiedzieć o nadwoziach z fiberglasu. 

 Mam nadzieję, że prysznic będzie gotowy do końca tygodnia i wtedy nam pozostanie już naprawdę niewiele do pracy. Na zdjęciach, rzecz jasna, prysznic jest odwrócony, tylną ścianką do wnętrza.

Starlink podłączony i działa. Van jest zaparkowany przy dość wysokim domu, a z drugiej strony mamy jeszcze wyższe drzewa w naszym lasku, więc satelity się nam schowały. Starlink nie widzi ich poprzez liście, ale w domu to ja mam światłowód, więc teraz Internet Starlinka jest tylko do testowania. 

GOPR0409.JPG

 

 

witam , czy możesz mi rozrysować panele słoneczne jak masz połączone oraz dać dane techniczne tych paneli ? w sumie nie zwróciłem wcześniej uwagi iż jeden panel jest mniejszy i chciałem się upewnić czy to masz odpowiednio połączone i dobrane :) oczywiście jeśli chcesz abym spojrzał :)

pozdrowionka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Marcin Siemcio said:

witam , czy możesz mi rozrysować panele słoneczne jak masz połączone oraz dać dane techniczne tych paneli ? w sumie nie zwróciłem wcześniej uwagi iż jeden panel jest mniejszy i chciałem się upewnić czy to masz odpowiednio połączone i dobrane :) oczywiście jeśli chcesz abym spojrzał :)

Jasne, mogę podać, ale zanim je połączyłem, to wygooglowałem jak to trzeba zrobić, żeby straty były jak najmniejsze, stąd wybór takiego połączenia. Oczywiście jak coś się da zrobić lepiej, to poprawimy. 

Panele są tej samej firmy, https://www.amazon.com/gp/product/B08HHZ5BPC/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_title?ie=UTF8&psc=1 https://www.amazon.com/gp/product/B07H4HS7QM/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_title?ie=UTF8&psc=1 połączone równolegle, 24V, dwa po 210W, trzeci 120W, przy pomocy takiego ustrojstwa:  https://www.amazon.com/gp/product/B08FLGCYPD/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_title?ie=UTF8&psc=1  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.