Skocz do zawartości

Przeróbka instalacji wodnej - dobór pompy


amos

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

zabrałem się za przeróbkę instalacji wodnej w przyczepie Hobby 540 i szukam wsparcia w kontekście doboru pompy wody.

Oryginalnie zamontowany był zbiornik rolltank 20L z wprowadzoną poprzez korek wlewu pompką zanurzeniową. Nie wiem czy oryginał ale jej wydajność to 10L/m. Ciśnienie wytwarzała wystarczające - oryginalne wylewki mają zamontowane drobne sitka. 

Pompka zasila bojler Truma 5L, z niego rozprowadzenie na zlew w WC oraz kuchni. Oba krany z włącznikami, które uruchamiają pompę.

Prysznica w przyczepie brak i nie planuję, choć nie wiem czy przy okazji nie dorobić przyłącza do podłączania przyrznica z zewnątrz np do opłukania się. 

 

Zbiornik zbyt mały aby miał sens, do tego wymagał wyjęcia aby go napełnić. Zbiornik został zdemontowany, w jego miejsce zainstalowany Fiamma 70L wraz z wlewem z odpowietrzeniem. Nie chcę pozostawiać tam pompy zanurzeniowej i myślałem o montażu ciśnieniowej. Pytanie jak powinienem dobrać jej parametry. Czy pozostawić parametr 10L/min, jak powinienem dobrać parametr cisnienia pompy aby nie rozszczelnić układu. 

Zakładam, że nowa pompa będzie uruchamiana kranami tak jak to ma miejsce obecnie. 

Proszę o rady, jak dobrać pompę. Myslałem o którymś z modeli SEAFLO o zbliżonej wydajności. W tym przypadku oferowane ciśnienie to 1,2 bara. 

Link do przykładowej aukcji: https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-cisnieniowa-12v-10-l-sfdp1-027-017-41-8476377689

Załączam foty obecnie posiadanych elementów instalacji.

 

Zdrowka

amos

Rolltank.JPG

Fiamma water tank.JPG

Pompka Maas.JPG

Bojler Truma.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie kombinuj tylko zostaw pompę jaką masz. Dlaczego? Bo do ciśnieniowej musisz zmienić wszystko. Krany, przewody, instalację. I będziesz rozczarowany hałasem tak jak ja (choć nie miałem wyjścia bo przeszedłem na kampera).  Cicha pompa jest bardzo droga. 

Zostawienie instalacji jak jest tylko zmiana pompy jest bez sensu i skończy się zalaniem przyczepy. Poza tym były już o tym tematy, warto poszukać przed napisaniem nowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda co mówi marek230482. Jeżeli chcesz pompkę bardziej sprawną, powiedzmy 14l/min to szybko skończy ci się woda w zbiorniku. Coś za coś.  Podgrzewacz Truma TT2 ma ograniczenia w zakresie mocy pompki. Założysz mocniejszą pompkę (droższą) nie będzie różnicy w korzystaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Przeszukiwałem forum i wiele sensownego nie znalazłem. Niemniej poszukam dalej. 

Nie mam wielkich zastrzeżenie co do pracy pompki, tj ani hałas ani wydajność nie stanowią problemu. 

To, co stanowi dla mnie problem to sposób pobierania wody - pompka zwisa z korka i nie do końca pobiera wodę. Ponieważ zbiornik mam w pozycji horyzontalnej 1cm nad dnem to już spora ilość wody, której pompka nie wyciągnie bez ręcznego gmerania. 

Niestety nie słyszałem pracy pompy ciśnieniowej stad nie miałem świadomości, ze to ważny parametr. Dzięki za podpowiedz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, amos napisał:

Zbiornik zbyt mały aby miał sens, do tego wymagał wyjęcia aby go napełnić. Zbiornik został zdemontowany, w jego miejsce zainstalowany Fiamma 70L wraz z wlewem z odpowietrzeniem

?

15 godzin temu, amos napisał:

przy okazji nie dorobić przyłącza do podłączania przyrznica z zewnątrz np do opłukania się.

ciekawy pomysł ale jesli to rozwiązanie doraźne, to zamiast dziurawić ściany można użyć prysznica przenośnego z pompką podłączaną do gniazda zapalniczki. Pompkę zanurzasz w baniaku/wiaderku do którego uprzednio wlewasz wodę o temperaturze jakiej potrzebujesz. 

co do zmiany instalacji na ciśnieniową to

23 minuty temu, jagodek napisał:

prawda co mówi marek230482

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.