Skocz do zawartości

Zakup długo stojącej przyczepy

PolariS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam możliwość zakupu Niewiadówki N126N, przyczepa stoi na razie stacjonarnie. Ma dokumenty i czarne tablice, brak OC i przeglądu (na tabliczce DMC 760kg). Po zakupie chciałbym ją ubezpieczyc i przerejestrować, jak to jest obecnie z takim przypadkiem? 

7 godzin temu, PolariS napisał:

Niewiadówki N126N

(na tabliczce DMC 760kg

zrobiłeś literówkę? nie miało być 750?

Ma dokumenty i czarne tablice

najważniejsze :)

brak OC i przeglądu

Z przeglądem to nie mam pewności ale wydaje mi się, że wystarczy zatargać ją do najbliższej stacji (powinna jechać na lawecie bo bez przeglądu) i zrobić badanie.

Z OC radzę być czujnym gdyż z jakiegoś powodu ktoś nie płaci a obecnie OC ubezpieczyciel bez wypowiedzenia automatycznie odnawia polisę na kolejny rok. Nie wiem jak to było za "czasów czarnych tablic". Czy wiesz jaki jest okres bez OC i dlaczego ktoś przestał płacić. Ja kupiłem przyczepę i zgapiłem się z terminem OC a poprzedni właściciel zgłosił w swoim zakładzie ubezpieczeń zbycie i po 3 miesiącach dostałem upomnienie i karę coś około 800 zł. Jeśli kupisz i ubezpieczysz to poprzedni właściciel może być ścigany za okres nieopłacania OC. Moim zdaniem po Twojej stronie ryzyka nie ma ale w tej materii dobrze aby wypowiedział się jeszcze specjalista @maarec :)

9 godzin temu, PolariS napisał:

Ma dokumenty i czarne tablice, brak OC i przeglądu (na tabliczce DMC 760kg). Po zakupie chciałbym ją ubezpieczyc i przerejestrować, jak to jest obecnie z takim przypadkiem? 

Pierwsza sprawa, to ubezpieczenie. Jak już Kolega napisał, OC musi być opłacane na bieżąco, jeśli przyczepa jest zarejestrowana i nieważne, czy jeździ, czy "stoi zakopana gdzieś w lesie". Jeśli tego nie sprawdzisz/nie dopilnujesz, to zaległości mogą spaść na Ciebie, łącznie z karą, więc to wszystko należy wyprostować przed zakupem. Jeżeli przyczepa ma DMC do 750 kg, to w DR powinna być pieczątka z pierwszego badania technicznego i to tyle. Taka przyczepa, to tzw. przyczepa lekka, która nie podlega okresowym badaniom technicznym. Jeśli sprawna (ważny stan układu jezdnego, zawieszenie, opony, zaczep, światła), to możesz ją holować. Gdyby jednak miała DMC wyższe, niż 750 kg, czyli np. takie, jak podałeś, czyli 760 kg., to wtedy wszystko się zmienia i przyczepa musi mieć aktualne badania techniczne wpisane w DR. Gdy ich nie ma, to tylko laweta.

33 minuty temu, danielpoz napisał:

Od dnia zakupu Ty jestes odpowiedzialny za OC. Reszta jest problemem bylego wlasciciela.

Ja ją ubezpieczę od razu, to jest oczywiste.:ok:

Chodziło mi tylko czy jakiś wygibasów nie będę miał z powodu braku oc przez jego brak wcześniej, oraz czy WK jakoś się krzywo nie patrzy na naczarne tsblice (czasem urzędnicy mają jakieś zwarcie). 

1 godzinę temu, Kristofer napisał:

Jeśli tego nie sprawdzisz/nie dopilnujesz, to zaległości mogą spaść na Ciebie, łącznie z karą, więc to wszystko należy wyprostować przed zakupem. Jeżeli przyczepa ma DMC do 750 kg, to w DR powinna być pieczątka z pierwszego badania technicznego i to tyle

Na tabliczce znamionowej jest 760 kg, DR jeszcze nie widziałem. 

Hamulce coś działają na ręcznym, UN stoi na dębowo więc trzreba go będzie ogarnąć. Przyczepa stoi stacjonarnie na działce bez kół, ale podobno je ma (wiadomo opony tez do wymiany) ale technicznie to ogarnę. Chodzi mi tylko o sprawy papierowe.

Jeśli chodzi o OC to na bezprawniku czytałem kiedyś że jest luka.
Mianowicie trzeba opłacić OC od 1 stycznia.

FŚG nakłada karę tylko za rok w którym zostajesz złapany, podobno kary nie liczy się w tył.

Więc jak masz od 1.stycznia to za poprzedni rok cie ścignąć nie mają jak.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

10 godzin temu, Kristofer napisał:

Gdy ich nie ma, to tylko laweta.

I tu jesteś w błędzie , wydział komunikacji tablice czasowe na doprowadzenie do przeglądu , oryginalne do depozytu w WK .

Całkiem możliwe, dawno tego nie robiłem, ale chyba i tak tylko w przypadku, gdy wszystko jest w 100 % sprawne, co bez badania jednak trudno do końca ocenić. Bardzo dawno temu zaryzykowałem holowanie takiej przyczepy (Niewiadówka), co bardzo długo stała. Wydawało się, że wszystko sprawdziłem dwa razy i nie było się do czego przyczepić, a po kilkunastu km urwały się dwa! koła i to razem z piastami :sciana:, a przyczepa zostawiła na asfalcie dwie długie rysy. Po takim doświadczeniu, nie zaryzykowałbym holowania przyczepy bez przeglądu technicznego, która w jednym miejscu stała latami, a być może i od nowości. Wiózłbym ją właśnie na lawecie.

Zakupiłem w kwietniu auto bez ważnego OC, ale tego samego dnia opłaciłem, po trzech tygodniach przyszło pismo z UFG że mam zapłacić 5200zł kary za brak OC, wysłaliśmy pismo wyjaśniające i fakturę zakupu,  dopiero tydzień temu przyszło z UFG że nie musimy płacić. Auto nie miało opłaconego ubezpieczenia przez 3 miesiące i tego okresu czepiał się nas UFG.

11 godzin temu, Kristofer napisał:

OC musi być opłacane na bieżąco, jeśli przyczepa jest zarejestrowana i nieważne, czy jeździ,

Jest wyjątek. Pojazd zabytkowy czyli taki, którego wiek przekroczył 40lat nie musi mieć opłaconego OC. Tylko na okres poruszania się po drogach publicznych.

12 godzin temu, Kristofer napisał:

Taka przyczepa, to tzw. przyczepa lekka, która nie podlega okresowym badaniom technicznym.

Też jest wyjątek. Jak ma stary dowód rejestracyjny to podlega badaniu technicznemu w celu uzupełnienia danych. Tylko jednorazowo przed przerejestrowaniem.

Godzinę temu, BUMERANG napisał:

Jest wyjątek. Pojazd zabytkowy czyli taki, którego wiek przekroczył 40lat nie musi mieć opłaconego OC.

... ale przyczepa, o której rozmawiamy, raczej nie ma 40 lat :niewiem:

Godzinę temu, BUMERANG napisał:

Jak ma stary dowód rejestracyjny to podlega badaniu technicznemu w celu uzupełnienia danych. Tylko jednorazowo przed przerejestrowaniem.

Kilka lat temu robiłem to ze swoją Niewiadówką i na żaden przegląd nie musiałem jechać, jedynie zmieniłem tablice i DR w Wydziale Komunikacji. W nowym dowodzie jest tylko data z tej wymiany, to wszystko, ale przyczepa lekka, czyli DMC poniżej 750 kg. Może aktualnie są jakieś zmiany, tego nie wiem. Zawsze najlepiej o takie sprawy pytać w swoim Wydz. Komunikacji :hmm: - są na bieżąco :) Tu Piotrek pisał, że DMC 760 kg., więc przegląd i tak byłby w tym przypadku konieczny.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)

Dużo już napisano. W dniu zakupu OC na siebie i tyle. Jak można płacić za czyjeś błędy wstecz? 

Polisa OC nie opłacona nie wznawia się automatycznie na kolejny rok tylko wygasa. Także nie będzie nikt płacił kilkunastu polis. 

Też bym użył lawety z wypożyczalni za 100zl i pod domem zrobił remont.

Plan jest taki że pojedzie na lawecie, nie bedę targał przyczepy ze stojącym na dębowo najazdem i bez przegladu czy oc (bo zakladam że kupię i chwilę zajmie kupno polisy - byle tego samego dnia) DR jeszcze nie widziałem na oczy i nie wiem co napisane odnośnie wagi. Na tabliczce znamionowej jest 760 kg (nie wiem czy dobrze widziaĺem) skonfrontuje to z DR w momencie kupna.  Postaram się zrobić z tego temat jak już uda mi się ogarnąć i będzie u mnie.