Skocz do zawartości

Klimatyzacja podławkowa dometic freshwell 3000- montaż i fotorelacja


Rekomendowane odpowiedzi

W końcu przyszedł czas się zklimatyzować, na początku chciałem klimę dachową ale w żaden sposób nie szło jej wpasować, przeszkadzało albo okno, albo szafa, albo musiałbym ciąć wzmocnienie dachu, a tego chciałem uniknąć. Padło na klimę podłogową, też nie było łatwo bo tam gdzie miała by być to idą rurki od ogrzewania podłogowego. Jedyne możliwe miejsce to pod łóżkiem francuskim obok zbiornika z wodą. Przed robotą musiałem wytargać materac i rozebrać stelaż łóżka

Pierwsze przymiarki 

2CF9FA47-D4C8-4D28-A969-CD7A80673361.thumb.jpeg.676f6fcfe277a9bb34505d15d0846490.jpeg

odrysowywanie szablonu 

A80328C5-21A7-4F00-9D4B-F2053809A536.thumb.jpeg.d61e7ce532dbd5c5412e32478202dfdb.jpeg

no i lecimy z koksem, najpierw dziury na rurki od skroplin i po rogach do wyżynarki

C4B79995-F765-4303-81EA-CF3E4CC917DA.thumb.jpeg.00feb93473dc45008d1f39d4f6f580f9.jpeg

No i mam dziurawą podłogę


 

6318C28E-9FF9-462A-9FE0-59BB32401AC4.thumb.jpeg.5380ac99f57937cbc9aaebaeddd98b6e.jpeg

przymiarka urządzenia

AAE33CEC-A59F-4D64-955D-DC27B2EC3EDA.thumb.jpeg.efd41b75f2a8c9031dd36a9dcd0ad11b.jpeg

wszystko pięknie pasuje, pomierzyłem ile zamówić rury rozprowadzającej i ciąg dalszy nastąpi :)
 

ciekawostka, jak wyciąłem to się okazało że w pobliżu rurek od podłogówki w podłogę jest wpasowana blacha aluminiowa, pewnie do równomiernego rozprowadzenia ciepła. Przy tym mniejszym otworze już tego nie ma (jest dużo dalej od rurek niż ten duży) 

przekrój podłogi tego większego otworu 

ED5D977E-E388-4FB8-B395-C37F04B51496.thumb.jpeg.6bc82b596a613db658a7ad071ce6f081.jpeg

 

podłoga ma 4cm grubości, a kratownica idzie co 20cm

Pytanko, co zrobić z krawędziami otworów? W okrągłe wchodzą rurki, wypełnię to uszczelniaczem. A z tym prostokątnymi? Wydłubać styro i wkleić ramki? Czy zostawić i na styro jakimś lepiszczem napchać? 
czym to zabezpieczyć? Sprayem do konserwacji podwozia decaphon 9735? Czy czymś innym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Trochę mi się nie chce w te ramki bawić, ale rozum podpowiada że trzeba. Będę coś musiał narzeźbić. 

 

jeszcze pytanko, bo od spodu podłogi wloty powietrza zabezpiecza się taką siatką

B308A77D-2C0A-4F93-A874-922382443923.thumb.jpeg.0428e1e4d90affbdf7a3376438600877.jpeg

tylko z nią jest taki problem że ma bardzo duże oczka 

C9DA121E-E864-4B81-815A-68B5B807B6CF.thumb.jpeg.c6cf527a433080497612ffc4525dcedc.jpeg
nie chciałbym żeby jakieś osy zrobiły sobie jakieś gniazdo, czy dla klimy byłby problem jakby dołożył siatkę taką jak w moskitierach? Chodzi mi o to czy nie zdławi przepływu powietrza, na mój chłopski rozum nie powinno być problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór padł na ten klimatyzator. Przynajmniej tak mi się wydaje, jeśli sam bym kupował też bym tego wybrał 

Moje pytanie, czy on ma tylko nadmuchy zimnego powietrza po przyczepie czy również są miejsca do wpięcia rur do zasysu ciepłego powietrza na wymianę przez parownik. Ale chyba ma bo nie wydaje mi się by zasysał powietrze z pod łóżka w Twoim przypadku. 

Ja bym wydłubał styro i dopasował kantówki drewniane na wzmocnienia. Mało tego dał bym jeszcze blachę np. Alu w takim ksztaucie L od spodu ku górze nowych listewek uszczelnił  na 710 i przyłapał kilkoma kkrętami. Momyśl by uchwyty klimatyzatora odizolować od podłogi gumą lub wibroizolatorami co by rezonans nie rozchodził się po całej budzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO ramki są potrzebne kiedy mamy zamiar coś przymocować, a jeśli to jest tylko otwór na potrzeby poboru powietrza to IMO ramki robić nie ma potrzeby. Bo jaką niby ta ramka ma pełnić funkcję? Ja bym tylko to odpowiednio zabezpieczył, jakimś preparatem i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sebka34 napisał:

również są miejsca do wpięcia rur do zasysu ciepłego powietrza na wymianę przez parownik

Te dwie kwadratowe dziury w podłodze są właśnie po to

7 minut temu, sebka34 napisał:

Momyśl by uchwyty klimatyzatora odizolować od podłogi gumą lub wibroizolatorami co by rezonans nie rozchodził się po całej budzie. 

Słyszałem jak chodzi taki klimatyzator,  nie ma potrzeby wg mnie

7 minut temu, jacek00 napisał:

Bo jaką niby ta ramka ma pełnić funkcję?

Żeby izolacja się trzymała? Kleić jakiś uszczelniacz bezpośrednio do styro to taka rzeźba wg mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, jacekzoo napisał:

Te dwie kwadratowe dziury w podłodze są właśnie po to

 

Czyli chcesz powiedzieć że pompuje cały czas świeże pobrane ciepłe powietrze z dworu do budy.? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sebka34 napisał:

Czyli chcesz powiedzieć że pompuje cały czas świeże pobrane ciepłe powietrze z dworu do budy.? ?

 

11 godzin temu, jacekzoo napisał:

Cholera wie jak to działa :) 

Jednym odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz a z budy pobiera przez tą dużą kratkę przy wylotach zimnego tak mi się przynajmniej wydaje, jest nawet zalecana dodatkowa kratka wentylacyjna w ramie łózka, osobiście ustawił bym go odwrotnie. Ale tak też powinien banglać.
Ja jeszcze przenosiłem termometr do pomiaru temperatury z klimy na zewnątrz do kuchni bo podawał jakieś chore wartości jak był w klimatyzatorze przy wlocie powietrza.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Voku napisał:

 

Jednym odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz a z budy pobiera przez tą dużą kratkę przy wylotach zimnego tak mi się przynajmniej wydaje, jest nawet zalecana dodatkowa kratka wentylacyjna w ramie łózka, osobiście ustawił bym go odwrotnie. Ale tak też powinien banglać.
Ja jeszcze przenosiłem termometr do pomiaru temperatury z klimy na zewnątrz do kuchni bo podawał jakieś chore wartości jak był w klimatyzatorze przy wlocie powietrza.
 

dobrze myślisz. Przez otwory w podłodze jest wymiana powietrza do sprężarki natomiast świeże powietrze nie jest zasysane do budki. Zasysane jest przez kratkę z filtrem pod otworami wylotowymi - przynajmniej w Trumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na to wygląda że w dometicu jest to samo. To w takim razie chyba muszę dołożyć kratkę w obudowie łóżka żeby lepsza wymiana była. 
 

@maarec a co myślisz o siatce moskitierowej pod te siatki z dużymi oczkami, co pod podłągą się montuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacekzoo napisał:

To na to wygląda że w dometicu jest to samo. To w takim razie chyba muszę dołożyć kratkę w obudowie łóżka żeby lepsza wymiana była. 
 

@maarec a co myślisz o siatce moskitierowej pod te siatki z dużymi oczkami, co pod podłągą się montuje?

absolutnie nie. Zatamujesz przepływ powietrza, ugotujesz klimę. Mam siatkę podobnej średnicy, owszem ryzyko owada jest ale to już chyba 4 sezon i nie wlazło nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.