Skocz do zawartości

Electrolux RM 4271- brak iskry


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pomocy

Kilka dni temu lodówka działała na gazie bez problemu, teraz już nie.

Nie słychać typowego cykania podczas włączania przycisku od iskrownika, co może być nie tak? Proszę o pomoc dla typowego laika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MirekG napisał:

Witam, pomocy

Kilka dni temu lodówka działała na gazie bez problemu, teraz już nie.

Nie słychać typowego cykania podczas włączania przycisku od iskrownika, co może być nie tak? Proszę o pomoc dla typowego laika

Sprawdź w pierwszej kolejności, czy do lodówki dociera zasilanie 12 V, ponieważ Twój model ma generator iskry elektryczny. Włącznik F (na rysunku) lubi się uszkodzić.

1.thumb.jpg.a9cf054c5357ae49b62c1cc264135b02.jpg

Uszkodzić mógł się też sam generator iskry, choć to niezbyt często się zdarza, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy do lodówki w ogóle dociera napięcie12 V.

Zapewne dla 12V  zasilania lodówki masz jakiś bezpiecznik, ale nie zamieściłeś żadnych zdjęć. Nie wiadomo też - nie napisałeś, czy przyczepa ma własne zasilanie 12 V z akumulatora, czy tylko z samochodu, oraz w jaki sposób zrealizowano zasilanie z sieci ~230 V :hmm:

Generator jest umieszczony najprawdopodobniej na górnej ścianie lodówki (za panelem z pokrętłami), ale aby się do niego dostać, często trzeba wymontować np. płytę gazową umieszczoną nad lodówką (nie wiem, jak jest u Ciebie). To może być kłopot, zwłaszcza w warunkach "polowych", ponieważ płyta ma sztywne podłączenie do instalacji gazowej.

PS

Sprawdź też konektory przewodów zasilania lodówki idące do zasilacza i bezpiecznik w zasilaczu. Jeśli nie wiesz który, to sprawdź wszystkie. Bywa, że najlepszą metodą jest wstawianie sprawnego bezpiecznika w podejrzanym miejscu. Możesz też sprawdzić, czy iskiernik przy palniku nie ma gdzieś korozji (złe lub brak połączenia z masą!), ewentualnie oderwany/wypięty przewód - powinno wystarczyć odkręcenie dolnej kratki wentylacyjnej na zewn. ścianie przyczepy.

Jeśli w/w sprawdziłeś i jest OK, 12 V do lodówki i do samego generatora dociera, a wszystkie jego przewody są prawidłowo włożone w gniazda, włącznik "iskry" jest sprawny, to pozostaje uszkodzenie generatora.  Tak wygląda generator:

1297912347_Generator4271.jpg.0d9400a0aa2a51130880e645870a897b.jpg

 

PS

Włącznik iskry jest na zatrzaski, więc można go wyjąć bez większych problemów. Ma trzy wyprowadzenia i musisz pamiętać, że w tym przypadku nie "steruje" plusem, a minusem zasilania! Wyprowadzenie "1" powinno być podłączone bezpośrednio do - 12 V; wypr. "2" do wejścia "minus 12 V" generatora, natomiast wypr. "3" bezpośrednio do wyjścia "L" generatora (wskaźnik/lampka prawidłowego działania).

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer dzięki za wyczerpującą odpowiedź, usterka zlokalizowana właśnie na iskrowniku, podmieniłem od brata i wszystko Bangla, teraz kwestia zakupu, gdzie? Tak wygląda mój 

IMG_20200710_181522.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MirekG napisał:

Kristofer dzięki za wyczerpującą odpowiedź, usterka zlokalizowana właśnie na iskrowniku, podmieniłem od brata i wszystko Bangla, teraz kwestia zakupu, gdzie? Tak wygląda mój 

IMG_20200710_181522.jpg

Ten generator nie wygląda na oryginał :niewiem: Być może z tego powodu masz problem i to w najmniej odpowiednim momencie :hmm:

Przykładowe oferty:
https://north.pl/karta/generator-iskrownika-do-lodowki-turystycznej-electrolux-rm4271,1LA-EM-CMMM-7W4.html
http://www.swordcrowncaravans.com/index.php?route=product/product&path=101&product_id=316&limit=75
https://www.ebay.de/itm/Dometic-Electrolux-Zuendgeraet-f-RM-6401-ET295165420-/260817893700
https://www.ersatzteilshop.de/zuendgeraet-dometic-295165420-gasfeuerungsautomat-fuer-12v-absorberkuehlschrank.html
https://www.dometic-service-shop.de/Zuendgeraet-fuer-Dometic-Kuehlschrank-Absorberkuehlschran

 

4 godziny temu, chris_66 napisał:

TME i iskrownik miflex emoji106.png

Krzysiu, dobrze, że o tym wspominasz. Zawsze to jakaś alternatywa, ale moim zdaniem, to jednak tylko półśrodek i raczej doraźne rozwiązanie, przez co problem wróci i to być może w bardzo krótkim czasie. Jestem przekonany, że to, co teraz napiszę jest Ci znane, jednak by wyjaśnić mój punkt widzenia zainteresowanemu Koledze i tym samym ułatwić podjęcie decyzji, napiszę tak: generator Miflex byłby całkiem dobrym pomysłem, gdyby był 100 % odpowiednikiem generatora Dometic/Electrolux. Pomijając brak informacji o stanie zapłonu (brak wyjścia do podłączenia wskaźnika optycznego przycisku), jego działanie na chwilę obecną jest loterią - będzie działał lub nie, a jeśli będzie, to pytanie, jak długo? Dosłownie chwilę, kilka dni, a może tydzień, miesiąc? Nie wiadomo - zależy "od szczęścia", a tak naprawdę, od wartości napięcia w "12 V" instalacji przyczepy.
W każdej przyczepie może być inaczej, ponieważ inaczej rozwiązane są instalacje zasilające i inne wartości napięć w nich się spotyka, mimo, że wszystkie określa się umownie "12 V", ale tylko umownie. W wielu sytuacjach napięcie może mieć wartość lekko przekraczającą nawet 14 V, a spotykałem i wyższe wartości.
Generatory Miflex są zaprojektowane akurat standardowo na 12 V i to jest typowe napięcie dla ich prawidłowej pracy. Posiadają niewielką tolerancję w górę, ale max do 13,8 V i to jest absolutnie górny pułap, co nie oznacza, że takim napięciem mogą być zasilane.
Inaczej sprawa wygląda dla oryginalnego generatora Dometic'a, zaprojektowanego i przewidzianego do pracy w karawaningu i z tą lodówką. Oczywiście posiada on wszystkie niezbędne wyjścia, odpowiednio dobraną energię iskry oraz najważniejsze - akceptuje zasilanie od ok. 8,4 do 24 V. Faktem jest, że jest drogi, ale tak samo, jak większość tego typu elementów skonstruowanych z myślą o karawaningowym używaniu i to chyba tyle.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jako alternatywa z odrobiną ryzyka. 400 zł vs 25 zł może być warte uwagi.

I na pewne minusy można przymknąć oko.

 

Ale najpierw trzeba postawić diagnozę co daje d00py i gdzie znika prąd. Brak cykania to brak zasilania i trzeba znaleźć

 

 

Wysłane z telefonu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2020 o 22:25, chris_66 napisał:

TME i iskrownik miflex emoji106.png


Wysłane z telefonu emoji12.png

Masz możliwość podesłania linka odnośnie tego iskrownika?

Kristofer jeżeli chodzi o instalacje 12V to idzie z Aku, sprawdziłem włącznik i wszystko Bangla , na mierniku napięcie pokazuje 11,25V natomiast po wyłączeniu 0,9 V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MirekG napisał:

Masz możliwość podesłania linka odnośnie tego iskrownika?

Kristofer jeżeli chodzi o instalacje 12V to idzie z Aku, sprawdziłem włącznik i wszystko Bangla , na mierniku napięcie pokazuje 11,25V natomiast po wyłączeniu 0,9 V

https://www.piekarz.pl/32464-generator-wysokiego-napiecia-iskry-miflex-w09-2a/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj ponownie

Mam pytanie odnośnie modelu rm4200 po odpaleniu na gazie i trzymaniu pokrętła od regulacji płomienia po ok 15-30 sek puszczam i płomień się wyłącza i tak w kółko, masz jakiś pomysł co może być powodem tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadając to samo pytanie w kilku tematach, po prostu śmiecisz. Masz już dwie lodówki w przyczepie, czy możeotworzyłeś serwis naprawczy lodówek ? ? Podejrzewałbym w pierwszej kolejności termoparę lub zawór elektromagnetyczny, ew. jedno i drugie, a być może jedynie brak "masy" dla tych elementów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.