Jump to content
Janek 66

Elektroblok EBL 99

Recommended Posts

Janek 66

Witam , ostatnio nabyłem kampera i mam problem może ja coś zle robię nie mam pojęcia , chodzi o lodówkę która działa tylko na gaz , zasilanie napięciem z elektrobloku nie dociera , to znaczy lodówka jest podłączona do elektrobloku  do gniazda nr.2 ale tam nie ma napięcia , pomóżcie o co chodzi ?

electrobloc . camper roczniki 2007 2009 - Elektryka i elektronika ...

PolariS

Tzn chodzi Ci że nie pracuje na zasilaniu z alternatora podczas pracy silnika pojazdu (12V) czy jak podpinasz do słupka 230V to nie działa lodówka? Prawy bezpiecznik (opisany jako 11) sprawny?

Janek 66

Bezpieczniki sprawne , elektroblock po serwisie u zachodnich sąsiadów , W dwójce gniazdo trzy pinowe, wchodzą od lodówki kabel brązowy + niebieski - i żółty sterowanie sygnał z alternatora .Ale sprawdzając multimetrem w tym gniazdku (2) nie ma napięcia , czy może napięcie pojawia się tylko przy uruchomianym silniku? Tzn lodóweczka nie działa na 12V jak silnik auta nie pracuje?

ed

Jeżeli lodówka ma "chodzić" na 12 V to tylko przy włączonym silniku.

Janek 66

OK, rozumiem dzięki .

PolariS

1873327841_SchemaElektroblockEBL99G.thumb.jpg.4192591462cd3ecda662b76f721e49bd.jpg

Według schematu po podaniu sygnału z alternatora (D+) na gniazdo BLOCK 2 pin 3 spowoduje załączenie przekaźników kuchelshr. relais (przekaźnik lodówki) i podanie napięcia na  pin 1 i 4 (+) z akumulatora startowego pojazdu (w rzeczywistości z alternatora) na gnieździe BLOCK 1

Edited by PolariS (see edit history)

raf63

Duża prośba o odczytanie oznaczeń na 8-nóżkowym układzie scalonym znajdującym się na płytce LAS 1216F(część pierwotna zasilacza sieciowego w/w EBL), przepraszam że podpinam się pod temat.

raf63

na pierwszym zdjęciu u góry zaznaczyłem spalony układ scalony(potrzebuję jego oznaczenie)

DSC_0994.JPG

DSC_0995.JPG

DSC_0996.JPG

Suzu4x4

mam zapasowy energoblock EBL 119, z zewnątrz wygląda tak samo ale w środku zupełnie inaczej więc niestety nie pomogę  :(

20201005_204544_resized.thumb.jpg.bf76a35dafafd021d05512e7a94e0021.jpg

20201005_204553_resized.thumb.jpg.d5536dc0191e343147207e2fc1b17fd4.jpg

raf63

dzięki za fatygę, Twój blok niestety różni się od mojego ale ciągle mam nadzieję, że znajdzie się taki sam życzliwy gość jak Ty. Pozdrawiam Rafał

robowoj

Witam,

nie wiem czy temat jest jeszcze aktualny. To typowe usterki tych elektrobloków, zapewniam,, że układ scalony to tylko skutek poważniejszej usterki. Wymiana układu to tylko niewielka część usterki. Zajmuję się naprawą elektroniki kamperów (szczególnie elektrobloków). Koszt naprawy tego typu to około 250 zł. Moja siedziba to Biskupice koło Pobiedzisk. Jeśli jest Pan zainteresowany naprawą, proszę o kontakt: wojtek.fran@o2.pl.

Pozdrawiam,

Wojciech Franczuk

raf63

Panie Wojtku wysłałem maila i czekam na kontakt.