Skocz do zawartości

Ocena szczelności przy użyciu kamery termowizyjnej


Milosz1911

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Idąc z duchem postępującej techniki zastanawiam się czy można użyć kamery termowizyjnej do oceny szczelności przyczepy a konkretnie sprawdzenia czy ściany oraz podłoga nie są zawilgocone.

Mając trochę do czynienia z techniką termowizyjną teoretycznie kamera powinna pokazać miejsca zawilgocone jako te "chłodniejsze" (na niebiesko - aczkolwiek kolor zależy od ustawień w kamerze). Woda powoduje iż drewno ma większy współczynnik przewodzenia ciepła (traci swoje właściwości termiczne - jakie by one nie były) więc takie miejsca są chłodniejsze niż pozostała sucha część. 

Czy ktoś już próbował takiej techniki? Jakie ewentualnie były wyniki pomiaru? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Milosz1911 napisał:

Witam

Idąc z duchem postępującej techniki zastanawiam się czy można użyć kamery termowizyjnej do oceny szczelności przyczepy a konkretnie sprawdzenia czy ściany oraz podłoga nie są zawilgocone.

Mając trochę do czynienia z techniką termowizyjną teoretycznie kamera powinna pokazać miejsca zawilgocone jako te "chłodniejsze" (na niebiesko - aczkolwiek kolor zależy od ustawień w kamerze). Woda powoduje iż drewno ma większy współczynnik przewodzenia ciepła (traci swoje właściwości termiczne - jakie by one nie były) więc takie miejsca są chłodniejsze niż pozostała sucha część. 

Czy ktoś już próbował takiej techniki? Jakie ewentualnie były wyniki pomiaru? 

A ciekawe czy można sprawdzić izolacje termiczne budynku za pomocą "wilgociomierza" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w zimie pożyczyłem kamerę żeby sprawdzić gdzie mi idą rurki od podłogówki to przeleciałem po ścianach, myślę że wodę by znalazło. Tylko jak wszedłem do wyziębionej budy to włączyłem ogrzewanie na max żeby ściany z wierzchu złapały temperaturę a w środku jeszcze nie bo bez tego wszędzie jednakowo pokazuje  D0B8097F-B3EE-4685-ADBB-AA60BCD0FDE3.thumb.jpeg.88a474de22fbad761e65ad0196c63a24.jpeg

U mnie buda sucha to widać tylko wzmocnienia ścian i sufitów. Ale wilgoć raczej też by pokazało 

CE83088D-68EA-4E5F-9C9E-D36B35AF9215.thumb.jpeg.c79e0a2aa90dab5cac47dd1009dd1cfb.jpeg2CBE0C9D-2EB0-42C4-A821-42F232E3BD43.thumb.jpeg.c4c3e3e5da1e7249b6579bff8d0afea4.jpeg
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o takie zdjęcia mi chodziło.

Te niebieskie linie to pewno metalowy szkielet przyczepy. Ładnie też widać okno dachowe.

Czyli powinno działać.

11 godzin temu, Pierzasty napisał:

Mi się wydaje że od tego jest wilgotnościomierz,  nie kamera...

Wilgotnościomierz lub tzw. miernik wilgoci dokonuje tylko pomiaru na powierzchni zewnętrznej natomiast kamera termowizyjna sięga głębiej w poszycie przyczepy. 

14 godzin temu, Dioblik napisał:

A ciekawe czy można sprawdzić izolacje termiczne budynku za pomocą "wilgociomierza" :)

Niestety nie można do tego stosuje się właśnie kamerę termowizyjną szukając "mostków termicznych". ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Milosz1911 napisał:

Wilgotnościomierz lub tzw. miernik wilgoci dokonuje tylko pomiaru na powierzchni zewnętrznej natomiast kamera termowizyjna sięga głębiej w poszycie przyczepy. 

chyba coś Ci się pomyliło. jest dokładnie na odwrót, ponadto  kamera termowizyjna nie służy do pomiaru wilgotności.

owszem można się posługiwać nią w tym celu ale trzeba wiedzieć jak  i w jakich warunkach.

pierwszy z brzegu bezinwazyjny miernik wilgotności, mierzy do 4 cm w głąb materiału :

https://www.trotec24.pl/urzadzenia-pomiarowe/seria-multimeasure/mierniki-reczne-serii-profi/miernik-wilgotnosci-t660.html?rc=bcec203717&gclid=CjwKCAjwxev3BRBBEiwAiB_PWOq7JshAD8x3VW3oa3ukTce8UjcowAZ2C2SlSbUP4OpBjXJwuBdeuBoC8dwQAvD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

pierwszy z brzegu bezinwazyjny miernik wilgotności, mierzy do 4 cm w głąb materiału :

Ok. masz w tej kwestii oczywiście rację 

ale

20 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

...  kamera termowizyjna nie służy do pomiaru wilgotności.

ja nie chcę dokonać pomiaru wilgotności tylko stwierdzić czy pod poszyciem zawilgocenie występuje czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.