Skocz do zawartości

solary - co i jak proszę o pomoc


żelu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Sprawa wygląda następująco - chcę ustawić przyczepę na działce, na której nie ma przyłącza prądu - aku w przyczepie 82Ah. W jaką moc fotowoltaiki  powinienem zainwestować, żeby być niezależnym tzn mieszkać powiedzmy tam na stałe na 2 miesiące. Nie jestem elektrykiem i jestem totalną zieleniną w temacie. Przyczepa wyposażona w tv, radio, lodówke na prąd no i oświetlenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da radę. Tyle tylko, że tematów o tym jest masa. Po co kolejny? Nie jestem fachowcem ale tak na oko to masz za mały akumulator (pewnie z 3x tyle by się przydało) i paneli też z kilka setek :) głównie przez lodówkę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, żelu napisał:

Przyczepa wyposażona w tv, radio, lodówke na prąd no i oświetlenie 

Oprócz lodówki . 82 Ah przy dobrym nasłonecznieni i solaże ok 100 W jakoś by dawało radę ,ale szału by nie było  . Lodówka absorpcyjna , tu już potrzebna poważna elektrownia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka na gaz i jakieś szanse są, ale panel 100W to mało.

Jeśli lodówka na 12V z akumulatora to mniej więcej 7 h popracuje (raczej mniej), wydajność lodówki będzie spadać wraz z rozładowaniem akumulatora 

tutaj masz tabelę dla akumulatora 80Ah, jednak nie wiemy jaki aku siedzi w Twojej przyczepie, więc możemy sobie rozważać teoretycznie. 

 

Zwróć uwagę że pełne naładowanie tak rozładowanego akumulatora zajmie kilka dni w pełnym nasłonecznieniu. 

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zużycie gazu przez lodówkę to raptem 16 gram na godzinę. Czyli przez 24h lodówka zużyje mi 384 gramy. Przy takim zużyciu butla 11 kg starcza na 28 dni. IMO nie ma co kombinować z jakimś zasilaniem z akumulatora, kiedy mamy alternatywne i energooszczędne zasilanie. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

U mnie zużycie gazu przez lodówkę to raptem 16 gram na godzinę. Czyli przez 24h lodówka zużyje nam 384 gramy. Przy takim zużyciu butla 11 kg starcza na 28 dni. IMO nie ma co kombinować z jakimś zasilaniem z akumulatora, kiedy mamy alternatywne i energooszczędne zasilanie. 

teoretycznie tak w praktyce więcej ;)

trochę tak jak ze spalaniem samochodów podawanym przez producenta.

zużycie energii przez lodówkę uzależnione jest w dużej mierze od temperatury zewnętrznej, inne będzie stojąc w cieniu czy jak mamy zachmurzenie i 20 stopni a inne stojąc na patelni i w budzie będzie ponad 30 stopni a ściany będą miały ponad 40.

od kilku lat używam lodówek praktycznie non stop na gazie i o ile przy małej lodówce butla faktycznie wystarczy na miesiąc w naszym klimacie o tyle w przypadku dużych lodówek w lecie dwa tygodnie to max (poprzednią miałem 170 lt teraz mam 145 lt)

co nie zmienia faktu że lodówka na gaz w dalszym ciągu jest dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Suzu4x4 napisał:

teoretycznie tak w praktyce więcej ;)

Zgadza się, pisałem o swojej lodówce i jej katalogowym zużyciu. Ile w praktyce to nie wiem.

5 minut temu, Suzu4x4 napisał:

zużycie energii przez lodówkę uzależnione jest w dużej mierze od temperatury zewnętrznej, inne będzie stojąc w cieniu czy jak mamy zachmurzenie i 20 stopni a inne stojąc na patelni i w budzie będzie ponad 30 stopni a ściany będą miały ponad 40.

Ale to tyczy się tak samo zużycia prądu. Wiadomo, że im cieplej, im bardziej lodówka musi schłodzić tym większe będzie zapotrzebowanie na energię. Tylko, że przy zasilaniu z aku to w ogóle nie będzie mowy o chłodzeniu przy jakiś upałach. Cudów nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał:

Ale to tyczy się tak samo zużycia prądu. Wiadomo, że im cieplej, im bardziej lodówka musi schłodzić tym większe będzie zapotrzebowanie na energię. Tylko, że przy zasilaniu z aku to w ogóle nie będzie mowy o chłodzeniu przy jakiś upałach. Cudów nie ma.

przecież napisałem że chodzi o zużycie energii.

Sprawna lodówka przy zasilaniu z aku działa podobnie jak na 230v.

Problem tkwi  najczęściej w długości przewodów i ich zbyt małym przekroju . Podłącz lodówkę bezpośrednio do AKU w przyczepie przy pomocy przewodów 6mm2 to zobaczysz jak mrozi :)

pobór prądu przy zasilaniu 12 V to 10-15A w zależności od lodówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.