Skocz do zawartości

Czy to poważny przeciek - TEC 450 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Kiedy kupowałem przyczepkę jesienią ubiegłego roku to takie zacieki już były.

Przyczepka cały czas stoi pod plandeką oddychającą.

Ślady przecieku nie pogłębiają się.

Przeciek jest widoczny po długości przyczepy, gdzie dach łączy się ze ścianą, od mniej więcej drzwi aż kawałek za kominek.

Oglądałem to od góry (od strony dachu). Spod gumowej uszczelki wycieka uszczelniacz. Butyl?

Od góry widać, jakby ta gumowa uszczelka nie przylegała do dachu idealnie.

Nad drzwiami uszczelka jest miejscami odsunięta od ściany o 1-2 mm.

To jest ta listwa do której mocuje się przedsionek więc nie zdziwił bym się że przedsionek trochę obruszał listwę...?

 

Zastanawiam się czy coś z tym robić.

Zdjąć plandekę i lać wodę i sprawdzać od środka czy cieknie...? ale w jaki sposób to sprawdzać? organoleptycznie?

 

Pomysł miałem taki, ale brak mi przekonania, mianowicie:

- Uszczelniam lamkę zewnętrzną obok drzwi Sika 710 czy Sika 221 ? 

- Uszczelniam. kominek (widać , że ktoś już coś tam smarował) sika 710 lub nowa uszczelka + sika 710 ?

- Uszczelniam delikatnie gumową uszczelkę od strony dachu (Sika710 ? ) bez ściągania listwy. Pomyślałem, że podniosę trochę gumową uszczelkę od strony dachu (1-2mm) i pojadę uszczelniaczem wzdłuż dachu aby uszczelnić wszystkie nierówności pomiędzy uszczelką a dachem.

 

Co myślicie o tym Panowie?

 

Wrzucę kilka zdjęć, mam nadzieję, że dobrze ponieważ nic jeszcze na forum nie wrzucałem.

 

 

 

zaciek - listwa górna.jpg

zaciek 3.jpg

zaciek1.jpg

zaciek2.jpg

zaciek4.jpg

zaciek5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co paprać po gnoju. Odkręcaj listwę aluminiową i weryfikuj stan listew narożnych. Będziesz miał szczęście jak są tylko zawilgocone. Wtedy wystarczy pewnie nowa uszczelka i butyl.

Jak jest już zgnilizna to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

Od góry widać, jakby ta gumowa uszczelka nie przylegała do dachu idealnie.

Pytanie? czy przypadkiem dach nie był czymś naciśnięty,przyciśnięty tak to wygląda,tak jak kolega wyżej napisał,odkręć listwę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co 3x to nie 2

więc powtórzę za kolegami

Odkręć listwę i zrób to solidnie.

Jedno popołudnie powinno wystarczyć. Jeżeli jest tam sam butyl to w ciepełku na słońcu robota pójdzie lekko i przyjemnie. Nie używaj rękawic bo butyl najmniej klei się do skóry a każde rękawice sponiewiera w 5 minut ;)

Niestety to miejsce z pierwszego zdjęcia wygląda na załamanie/wgniecenie dachu i dobrze było by to spróbować jakoś naprostować bo inaczej zawsze będzie to miejscem potencjalnej nieszczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załamanie na pierwszym zdjęciu znajduje się z przodu przyczepy nad oknem. Nie widziałem tam zacieku , ale... dziękuję za czujność. Sprawdzę to dokładnie. 


Czy po zdjęciu listwy należało by również zobaczyć co jest pod blachą?

Widziałem na innych wątkach, że blacha z dachu zagięta jest na ściankę boczną i jeszcze przybita dużymi zszywkami. Nie wiem jak to w TECu wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pokrowcem stoi u mnie. 
 

Dlaczego kupiłem... ? kto sprzedaje starą przyczepę w bdb stanie? Trudno znaleźć, a ta poza tym małym zaciekiem jest całkiem ok. Teraz , jak o tym myślę to pewnie bym jej nie wybrał. Trudno. Nie mogę się zrażać ponieważ ten sezon ma zadecydować czy przyczepa zostaje czy nie. 

5 minut temu, Cezarr napisał:

Darek czytaj jeszcze raz, ona już taki przeciek miała jak ją kupił :D

Tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cudo mogło powstać po zimie. Zamarzająca w nocy woda i rozmarzająca w dzień pewnie w końcu dostała się do środka. Podobną sytuację miał kolega z tego forum w LMC (w sumie to bliźniacze budka do Twojej, tylko inna nazwa i malowanie inne), tyle że u Niego powstało to na listwie narożnej z tyłu. On jeździł z tym jakiś czas i nic się nie działo więc jest szansa że i u Ciebie oprócz mankamentów wizualnych  - nic się nie stało. Jednak nie ignorowałbym tego i przyglądał bym się ze wzmożoną uwagą. Na pewno dużo by pomógł wilgotnościomierz i częste sprawdzanie wilgotności przy tych zaciekach, będziesz wtedy widział czy się coś dzieje . A najpewniejsze było by uszczelnienie listwy , przy okazji ocena organoleptyczna stanu listwy drewnianej. 

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, galahad napisał:

Czy po zdjęciu listwy należało by również zobaczyć co jest pod blachą?

Obowiązkowo :excl: Trudno powiedzieć jak u ciebie będzie mocowana blacha i ściana z dachem. Niemniej jak będzie zgniłe to sam stwierdzisz bez rozbierania. Zszywki / wkręty mają siedzieć bardzo mocno. Jak wyjdzie coś lekko i będzie zardzewiałe to trzeba wtedy dokładniej to miejsce oblukać. Lekka korozja na wkrętach to jeszcze nie problem.

Powodzenia :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2020 o 10:19, galahad napisał:

To załamanie na pierwszym zdjęciu znajduje się z przodu przyczepy nad oknem. Nie widziałem tam zacieku , ale... dziękuję za czujność. Sprawdzę to dokładnie. 


Czy po zdjęciu listwy należało by również zobaczyć co jest pod blachą?

Widziałem na innych wątkach, że blacha z dachu zagięta jest na ściankę boczną i jeszcze przybita dużymi zszywkami. Nie wiem jak to w TECu wygląda. 

Tutaj masz podobny przypadek u mnie. Wszystko było suche.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, filipert napisał:

Tutaj masz podobny przypadek u mnie. Wszystko było suche.

 

Dzięki za link. Oczywiście czytałem, ale przeczytam ponownie bo mam tyle pytań.....

Jestem pod wrażeniem, że chciało Ci się to wszystko tak rozpruć i poskładać ponownie, ale po takiej operacji jesteś pewien co masz.

 

Pytanie:

1. Ile tubek (310ml) Sika Lastomer 710 (taki zamierzam kupić) potrzebuję na uszczelnienie, załóżmy jednej takiej listwy?

Klin ma , licząc od tyłu od zderzaka do przodu przyczepy, do górnej płaszczyzny przedniego okna ok 8,5-9m.

 

2. Czy do tego oprócz uszczelniacza powinienem kupić taśmę butylową i podkleić nią listwę?

(@filipert, z tego co widzę to Ty miałeś i taśmę i uszczelniacz)

a z 2giej strony uszczelniacz na przyczepę aby wyrównać ew. nierówności w dachu i połączyć to razem?

 

Czy może wystarczy sam uszczelniacz na przyczepę i na to listwa (oczywiście mam na myśli gumową i aluminiową listwę razem)?

 

3. a.... i czy gumową uszczelkę należy wymienić? W sumie, to dowiem się, kiedy ją zdejmę...

 

Deszcz nie ułatwia zadania...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oryginalnie miałem samą listwę Alu na butylu i przy remoncie dołożyłem uszczelkę którą kupuje się z już podklejonym uszczelniaczem. 

Jeżeli wykorzystasz starą uszczelkę (jak doczyścisz ją) to najlepiej (najłatwiej) podkleić taśmą butylową i ewentualnie przy większych nierównościach trochę butylu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.