Skocz do zawartości

Bojler 12V - zrób to sam?


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając "scenariusz" takiego używania przy 140Ah, o którym pisałem:

- startuje w trasę rano, woda nagrzana z domowego gniazdka do 55 stopni, obmyje w drodze ręce itp, więc dużo nie zużyje, wieczoren na miejscu ma termę wody (14l) o temp. ok. 40 stopni. 

- dogrzewa wodę z aku do 45 stopni (woda o tej temp. to ciepła kąpiel) - 4200J * 5 st. C * 14l /3600000 =  0,083kWh = 83Wh, ze stratami na inwerterze, grzałkach itp 100Wh czyli cirka 8-9 Ah pójdzie z aku;

- na prysznic zużyje 10 litrów, w to miejsce napuści 10 l wody o temp. 15 stopni, będzie musiał dogrzać 10 l wody o 30 stopni -  4200*30*8/3600000= 0,35kWh = 350Wh, ze stratami itp. 420Wh, czyli 36Ah pójdzie z aku

- druga osoba prysznic, też 10 l, ale już po tym 2-gim przysznicu nie dogrzewa.

Zeżarte około 45Ah, na noc zostaje z bojlerem letniej wody i z w miarę nieorzładowanym poza granice rozsądku aku, z którego jeszcze przez wieczór i noc można byłoby pociągnąć z 10, góra15Ah (120-180Wh), żeby nie rozładować go bardziej niż w 50% (trzeba wziąć poprawkę, że przy szybkim rozładowaniu grzałką, aku 140 Ah faktycznie będzie reprezentował pojemność może 110-115 Ah).

Rano ma jeszcze trochę prądu, jak latem zaczną działać od ok. godz. 5:00 - 6:00 solary, to w okolicach 9:00 już w miarę bezpiecznie z pradem, więc jak jest dobre słońce i ładowanie i wystarczająco mocne solary, po śniadaniu odpala na pół godziny bojler, na 50-55 stopni, ma znowu 14 l ciepłej wody, a później solary ładują aku, jak nie ma dobrego słońca, ale panel ładuje chociaż kilkoma amperami, odpala agregat na godzinę, doładowuje aku i grzeje wodę bezpośrednio z 230V z agregatu, solary doładują aku do wieczora, jak słabo świeci albo są małe solary, agregat musiałby chodzić dłużej, na tyle żeby aku się doładowały.

I wieczorem od nowa j.w. 

Jak będzie się gdzieś jechać, a nie bytować, dać aku najpierw szansę się doładować, potem mając ładowanie z alternatora podczas jazdy, nagrzać wodę do tych 50-55 stopni, i doładować akumulatory.  

W kwestii optymalnego zużycia - mając mocne solary i dobre warunki do ładowanie z solarów, należałoby o ile się da - brać prysznic, tzn. grzać wodę i ją zużywać do kąpieli... przed południem (zwłaszcza gdy codziennie musiałyby się wykąpać więcej niż 2 osoby), tj. po doładowaniu aku po wieczornych kąpielach, ale tak, żeby do wieczora jeszcze doładować aku i dogrzać wodę na wieczór, na b. szybkie mycie i opłukanie ciała po trudach dnia, po 4-5 l wody na osobę, lub na bardziej dokładną kąpiel dla "drugiej zmiany". Prąd z solarów od razu jest zużywany,  bez strat ładowaniu akumulatora (20-30% zysk na prądzie z solarów :) ), wyższe napięcie w układzie 12V (napięcie ładowania aku, a nie spoczynkowe samego akumulatora, czyli nie 12.8V, a ok. 14V), to i przetwornica działa sprawniej, aku uzupełniający prąd ponad uzysk z solarów też się wprawdzie rozładowuje, ale mniej, a że solary "produkują" prąd zużywany bezpośrednio, to i rozładowanie następuje mniejszym prądem (natężenie prądu pobieranego z aku jest niższe o prąd produkowany z solarów), więc i na pojemności akumulatora  mniej się traci (rozładowanie prądem o niższym natężeniu), a  przynajmniej latem do wieczora z solarów i dogrzeje się jeszcze wodę na wieczór, i doładuje akumulatory. Biorąc wieczorem tylko dodatkowy szybki "tusz" zamiast kąpieli przy 2 osobach praktycznie nie będzie potrzeby grzania wody, a nawet gdyby ją dogrzać to po prysznicu 2 osób, i jeszcze na rano jest ciepła woda. 

Gdyby dobrze pokombinować z tymi porami grzania/kąpieli, żeby optymalnie wykorzystać prąd, i mieć naładowany aku, to z dobrymi solarami przy 140Ah aku, od wiosny do wczesnej jesieni dałoby się funkcjonować w 2 osoby dość komfortowo, nawet w 3 czy 4 w słoneczne dni dałoby jakoś radę...

Przy takim używaniu te 140 Ah o których pisałem (C20, czyli przy C2 jakoś 110-115 Ah, gdzie wyciągnęłoby się z aku może 45-50, a dodatkowo jeszcze ze zużyciem bytowym 55, góra 60Ah od czasu do czasu), to minimum żeby to mogło jakiś czas podziałać i żeby nie zarżnąć aku w trymiga, przy rozsądnym używaniu - dobry aku 140Ah może starczyć nie tylko np. na dwa miesiące wakacji, a np. na 2 lub 3 sezony

Sorry za pseudonaukowe wyliczenia na dużą okrętkę i z przymrużeniem oka, fizyki i matmy się uczyłem, ale chodzi  o orientacyjne wielkości)

 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Weekend napisał:

 


Przepraszam, nie śmieje się, to raczej po prostu był uśmiech ze sporo osób odradza.

Natomiast jeśli te 70A jest OK dla kabli i akumulator nie padnie po 10 podgrzaniach to dlaczego mam zrezygnować z takiego rozwiązania?

Przecież ja Ci nie odradzałem Twojego rozwiązania, a wręcz przeciwnie - przeczytaj dokładnie mój poprzedni post

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.12.2020 o 14:48, jarekvolvo napisał:

Właśnie kupiłem takie coś na "zaś", przed chwilą odebrałem. Jestem pod wrażeniem jakości wykonania, naprawdę solidna konstrukcja, jak w "prawdziwych, sieciowych" grzałkach. 2x150W można łączyć w dowolnych konfiguracjach...

Edytowane przez jarekvolvo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, jarekvolvo napisał:

... kupiłem takie coś na "zaś" ...

Jareczku Ty się chyba starzejesz - szpejarz sie robisz - czas drugą piwnice na przydaśki szykować :) wcześniej czy później czeka Cie mój los  ja własnie jutro wydaję wojnę rożnym przydaśkom  co mi się nazbierały bo piwnica robi się  za mała :) 
Znam te grzałki Jarek - solidne i żyją długo  nawet kiedyś komuś pisałem żeby nie bulił ciężkiego szmalu za nalepke Trumy  na ori  grzałce do bojlerka  a zaadoptował własnie taką, one są na rożne gwinty  i moce - nie wiem czy to ta sama f-ma co jest ta Twoja ale jest f-ma co robi w ramach możliwości technicznych  jakie chcesz i gwint i wymiary i moc :) 

Co to będzie jak sie uda  Jarku - Ferielke eletryfikujesz ?   Poklecić bojlerek na tym to bajka - tylko te Ah........ których zawsze mało.......
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem 2x 300 i 2x600W na 12V

Ale jednak zdecydowałem się zostawić to moje 1,5kW na 230V i dołożyć ogranicznik mocy...ma..nadzieję że za półtorej roku będę mógł coś więcej napisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, smok_wawelski napisał:

 

Jareczku Ty się chyba starzejesz - szpejarz sie robisz - czas drugą piwnice na przydaśki szykować :) wcześniej czy później czeka Cie mój los  ja własnie jutro wydaję wojnę rożnym przydaśkom  co mi się nazbierały bo piwnica robi się  za mała :) 
Znam te grzałki Jarek - solidne i żyją długo  nawet kiedyś komuś pisałem żeby nie bulił ciężkiego szmalu za nalepke Trumy  na ori  grzałce do bojlerka  a zaadoptował własnie taką, one są na rożne gwinty  i moce - nie wiem czy to ta sama f-ma co jest ta Twoja ale jest f-ma co robi w ramach możliwości technicznych  jakie chcesz i gwint i wymiary i moc :) 

Co to będzie jak sie uda  Jarku - Ferielke eletryfikujesz ?   Poklecić bojlerek na tym to bajka - tylko te Ah........ których zawsze mało.......
 

He, he - przydasia zbieram już prawie 45 lat :)  I muszę sie ostro hamować... 

Feriela - cóż, ona raczej pod topór, choć stoi u mnie już drugi rok i nie przecieka / z wyjątkiem przedniego okna/ ale w szkielecie są duże spustoszenia. Grzałkę kupiłem na "zaś", bo może wykombinuję coś do Mastera albo ewentualnie jakiejś Niewiadówki, o i to mam na uważaniu. Puki co, zaraza dosyć mocno pokrzyżowała plany ograniczając dochody. Więc projekty na razie tylko w głowie.. .  Ale chociaż jakiś ruch jest, w poniedziałek lece do Rumunii.. .

Miłego wieczoru !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pora na małe podsumowanie montażu bojlera Truma 14l + przetwornica + akumulator.
W praktyce, bo dużo wypowiedzi było teoretycznych.

Akumulator 150Ah

Od podanych pomiarów trzeba odliczyć 10Ah które zużyłem na działający w międzyczasie TV, oświetlenie i nadmuch od ogrzewania.

Generalnie bojler ciągnie około 85A.
Podgrzanie zajęło godzinę i w tym czasie poszło ~95Ah (odliczając już wspomniane 10Ah).

Zostało 30% aku.



Start:

fc8477a6fe2046b6aea2c3027bcdc619.jpg

W trakcie:
355521f31ff551009c3564958e0f7bc5.jpg

4057f5e95da5288ab421b4c037120b0d.jpg

Koniec:

f76dcd00ccbe3f43bcd5b330b362e81a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Weekend napisał:

Generalnie bojler ciągnie około 85A.

Spory prąd  - literkę "h" zjadłeś chyba :) 

2 godziny temu, Weekend napisał:

Podgrzanie zajęło godzinę i w tym czasie poszło ~95Ah (odliczając już wspomniane 10Ah).

Zgoda poszło - tylko nie piszesz na jak mocne podgrzanie to poszło a to dość istotne dla oceny efektywności Twojego bojlera
Oczywiście nie neguję tu tego że piszesz prawdę i z praktyki  ale niestety nie daje to pełnego obrazu ponieważ  brak tu 2 podstawowych danych  istotnych dla bilansu cieplnego i przetwarzania energii elektrycznej na cieplną
Konieczne dane  oprócz zużycia energii i czasu to:     temp. początkowa wody    oraz    temp końcowa wody bo  Ilość energii potrzebnej do ogrzania danej objętości wody jest również zależna od  Δ temp wody.   Z kolei temp docelowa powie nam o tym ile po zmieszaniu jej z zimna otrzymamy wody użytkowej o temperaturze jaką chcemy mieć.

Przykładowo dla tychże 15l  i  docelowej temp. 60stC  od  początkowej  10stC  będzie potrzeba  1.01kWh        a jeśli temp początkowa będzie 15stC   to  0.83kWh
Podobnie znaczenie ma temp. docelowa i tak np. 15l wody o temp. pocz. 10stC   ogrzane do 40stC    pochłonie nam  0.55kWh   a  ogrzane  do 60stC  pochłonie  0,92kWh
Liczone w przykładach było orientacyjnie dla sprawności bojlera ok 95% - jak widać różnice są znaczne a w sumie sprawność tego układu z przetwornica raczej będzie mniejsza niż 95% co też ma znaczenie jak również ma znaczenie  izolacja cieplna bojlera

Liczydełko z którego korzystałem aby nie robić sobie odcisków na mózgu to - https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator
W dużym skrócie można też prosto liczyć że przy sprawności ok 95% na podgrzanie 1 litra wody o 1 stC  potrzeba ok 1,22Wh

Jeśli Twój bojler ma sprawność ok  95% to 14l wody to przy podanym poborze prądu i czasie powinieneś nagrzać z ok 10 do ok 70stC   

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce żeby wywiązała się akademicka
Dyskusja. Generalnie wszyscy mieli racje.
Zrobiłem praktyczne podsumowanie bo i były głosy ze się nie da.

Bojler ciągnie około 85 amperów (bez h) co ma znaczenie przy wyborze aku.

Napisałem ze grzał godzinę ale patrząc po zrzutach to było to 70 minut czyli idealnie co pokazuje instrukcja

 Wydajny element grzewczy podgrzewa wodę z 15°C do 70°C w zaledwie 70 minut.



I przy dzisiejszej pogodzie pewnie właśnie zaczął grzać od wspomnianych 15 stopni.
Skończył przy 70.

Na podgrzanie poszło około 95-100Ah wg licznika.

Oczywiście zagrzewając z sieci 230V a potem tylko dogrzewając i korzystając z solara ma to wg mnie sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2020 o 20:19, jarekvolvo napisał:

Tak zupełnie przypadkiem wpadło mi takie coś...

 https://allegro.pl/oferta/element-grzewczy-do-grzalki-turystycznej-12v-180w-9580961301

Podejrzewam, że to raczej średnia jakość, ale takie dwie, trzy czy cztery, w jednym panelu, mocowane poprzez dławice.... kto wie, czy w wersji "budżetowej" nie robiły by roboty... ;)

Właśnie zainwestowałem te miliony monet w ten element grzewczy w celu przeprowadzenia testów i po pierwszych próbach wygląda to dość obiecująco, trzeba tylko wymyślić jak to uszczelnić w zbiorniku aby było łatwo wymienialne bo za tą cenę ciekawe jaka będzie trwałość, choć wygląda przyzwoicie. Litr wody z kranu zagrzała ta grzałeczka  do bardzo gorącej że nie dało rady włożyć palca w 15 min, w momencie włączenia regulator pokazywał stan akumulatora 12,7 v, w momencie wyłączenia 12,1v ale po ok 3 min wróciło z powrotem 12,7v więc chyba nieżle. Test przeprowadzałem po ciemku więc bez doładowania z solara.

Edytowane przez Baltazar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Weekend napisał:

Bojler ciągnie około 85 amperów (bez h) co ma znaczenie przy wyborze aku.

To był żart trochę bo pisałeś 85A i  o 1h więc wsio rawno :)
 

40 minut temu, Weekend napisał:

Oczywiście zagrzewając z sieci 230V a potem tylko dogrzewając i korzystając z solara ma to wg mnie sens.

W tym układzie ma to sens jak najbardziej - jednak to tylko realne gdy masz słupek a jak przyjąć założenie że  go masz zawsze to po co solar  :) 

14l o temp 70stC  to naprawdę sporo cwu tylko ten pobór a właściwie konieczność uzupełniania zużycia energii  w przypadku gdy bazujemy na fotowoltaice uzupełnienie 85Ah  + trochę innego poboru jeszcze to przy pochmurnej pogodzie ciężkawo będzie nadganiać - dlatego ja raczej jednak pozostanę przy webasto i wymienniku płytowym

Ale tak czy inaczej dzięki za podzielenie się  wynikami Twoich doświadczeń
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ładną pogodę solar, w gorszą alternator...do tego spory akumulator i powinno być bez stresu...

Niestety testy realne przeprowadzę najwcześniej na wiosnę 2022...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

W ładną pogodę solar, w gorszą alternator...do tego spory akumulator i powinno być bez stresu...

Bez stresu......  No owszem elektrycznie na pewno bez stresu i na pewno da się nawet bez sporego akumulatora,  ale jednak ten smród z wydechu może powodować stresik na biwaku gdy stoi tam kilka  autek  - skoro mówimy o "plusach dodatnich" mówmy tez o "plusach ujemnych"  nawet bez tych autek półgodzinne pyrczenie silnikiem nie jest najlepsze - owszem webasto tez pyrczy to też "plus ujemny" :)  Tak na dobra sprawę wyłączywszy słupek 230V  i moją awersje do gazu  w  aspekcie   grzania cwu niczym nie przebijemy bojlera gazowego który praktycznie jest bezgłośny a ilości spalin wydziela minimalne i najmniej smrodliwe.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stoję na włączonym silniku by ładować alternatorem...nawet jak stoję sam...a tak jest najczęściej...

Smrodek i hałas - też jest odpalając webasto

Po prostu jak jest ładna pogoda to można stać długo w 1 miejscu (i wówczas liczyć na solary), jak jej nie ma to się człowiek przemieszcza i nie ma w tym nic złego że wówczas podreperuje to co solar nie załadował...

Też uważam że jest najlepszy bojler gazowy, ale przy tej całej "cenie kompletu" jednak poszedłem w stronę elektryki, która powinna bez większych problemów zapewnić komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.