Skocz do zawartości

Bojler 12V - zrób to sam?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chiałbym uniknąć przy budowie kampera akcesoriów "dla kampera" ze względu chocby na kosmiczne ceny. Chciałbym też uniknąć gazu w kamperze i dlatego zdecydowałem się na grzanie wody w bojlerze około 6 litrów grzałką 12V. Grzałkę mam ;-). Czy ktoś może ogarnął juz to u siebie? Macie jakąś podpowiedź skąd wziąć zbiornik? Jaki termostat i ewentulanie jakie dodatkowe oprzócz termostatu i bezpiecznika warto dołożyć zabezpieczenia? Jakoś totalnie nie mogę znaleźć na formu treściw  tym temaci :-(.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler na 12 V to trochę poroniony pomysł. Żeby zagrzać  nawet te 6 l wody do rozsądnej temperatury to grzałka  (akwariowa) nawet 100 W (pobór prądu ok. 8 A) potrzebuje ok.1,5 godz.. Za ten czas akumulator (zależnie od jego Ah) zostanie sporo "wydojony". Dwa trzy podgrzania i jeżeli nie ma możliwości doładowania akumulatora - koniec z ciepłą wodą i akumulatorem. Ja w swojej przyczepie zastosowałem termostat ze starego bojlera łazienkowego (regulacja 20-90 st.). Oczywiście jak w każdej instalacji elektrycznej obowiązkowo odpowiednie bezpieczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generlanie chcę iść w prąd. Jakieś 700 W w fotowoltaice i być może turbina wiatrowa 100W. Nie wiem. Potrzebuje dizenie tylko 6 litrów wody o temp. 60 stopni to z wodą z kampera np 20 stopni daje około 12 litrów wody z temp. 40 stopni. Czyli dość ciepła. Woda ciepła idzie tylko do prysznica i mycia garów więc 12 litrów to na dzień wystarczy... a chyba solary doładują aku w jeden dzień nawet przy pochmurnym dniu?

Nie mam po prostu innego pomysłu jak grzać wodę. Gaz nie wchodzi w rchubę.Nie boję się bo miałe kilka aut na LPG i sobie chwalę. Nie chce po prostu robić instalacji gazowej w kamperze. Taki kaprys ;-).  Panel do grzania wody na dachu - ok.. ale nie wiem czy znajdę miejsce bo solary i  okna to prawie 100% dachu ;-).

A wracając do bojlera. Jakiś pomysł skad zbiornik? Z czego wykorzystac by nie kupować nowego?

PS. NA rynku są bojlery na 12 V za około 1200 zł. Czy sądzicie, że robią je bez sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu chory pomysł? Jesli nie stoisz w jednym miejscu to prądu z alternatora masz pod dostatkiem, i ew spomaganie się solarem podczas postojów. Też się zastanawiam nad takim rozwiązaniem ciepłej wody - w podróży więcej jedziemy niż stoimy, a jeśli zatrzymujemy się na dłużej to na kempingach, gdzie jest 230V. Grzałka 12V ma tą zaletę, że bardzo prosto ją założyć w stosunku do np. bojlera z wężownicą i grzaniem mokrym webasto (tzn u mnie ogrzewanie jest zrobione mokrym webasto, więc ciepła woda też powinna być z bojlera z wężownicą). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, oko21 napisał:

Ja tylko podpowiem: grzałka patronowa 12V.

Tylko, że efektywność takiej grzałki mizerna. Chyba, żeby dać całą baterię. A na to kupa prądu potrzebna.

Może instalacja przynajmniej 24V? 48V już by nieźle wyglądało :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, BUMERANG napisał:

Tylko, że efektywność takiej grzałki mizerna. Chyba, żeby dać całą baterię. A na to kupa prądu potrzebna.

Może instalacja przynajmniej 24V? 48V już by nieźle wyglądało :hmm:

Średnio się na tym znam, ale takie grzałki są montowane we wtryskarkach i momentalnie rozgrzewają metal do wysokich temperatur. 

https://sinkoplex.pl/produkty/6/grzalki-patronowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, chris_66 napisał:


Przy takim założeniu to używając ciepła z silnika zagrzejesz dziennie dwie wanny wody emoji123.png

No ba - dlatego to najlepsze rozwiązanie BY BYŁO, gdyby nie było tak skomplikowane (bojler z wężownicą tani nie jest, do tego rurki wodne przez całe auto). Grzałką najmniej efektywna, za to wydaje się być najtańsza. I spore szansę, że bedzie wystarczająca. 

Ja myslę o jeszcze jednym patencie (gdzieś o tym czytałem i podobno działa) - wymiennik płytowy wpiętu w układ silnik/webasto i grzanie wody przepływowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, oko21 napisał:

momentalnie rozgrzewają metal

Woda to czarodziejska substancja ;) Może są inne ale ja znalazłem najmocniejszą 40W. To lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zagrzać kilka litrów wody potrzeba kilkadziesiąt watogodzin energii i nie ma tu znaczenia jaka grzałka to będzie i czy jest ona w stanie rozgrzać kilka gramów metalu w kilkadziesiąt sekund. Do grzania wody to wręcz niewskazane, bo gdy wody braknie to wszystko się czerwone zrobi w kilkanaście minut (to sytuacja ekstremalna)  można byłoby użyć świec  żarowych od diesla, stosowane są w podgrzewaczach płynu chłodzącego w autach. 

700W paneli na dachu, w jakim aucie i ile to miejsca zajmuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzanie wody przepływowe. 

 

Ponieważ to będzie bus to najprostszym patentem będzie włożenie wody do komory silnika, to już podgrzeje ją trochę. Kawałek rurki miedzianej i pompka do cyrkulacji pomoże nagrzać to jeszcze bardziej.

 

Pamiętasz jak trabant był ogrzewany powietrze przechodziło przez płaszcz na tłumiku i sprawność tego systemu była niesamowita. Po 500m było ciepłe powietrze w kabinie. Dając rurkę wokół wydechu uzyskasz taki sam niesamowity efekt

 

Poza tym stary patent na ciepłą wodę to po prostu zagotowanie wody i wlanie do zbiornika, 1,5-2 litry na baniak 10 l dają przyjemną wodę do mycia

 

Pomysłów na ciepłą wodę jest multum, prąd jest jak dla mnie na końcu ( zakładając niezależność)

 

Skoro nie będzie gazu to lodówka będzie domowa i tam też trochę ciepła można odzyskać, zresztą z absorbcyjnej tym bardziej

 

 

Wysłane z telefonu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu nie chcesz, a jak rozwiążesz kwestię ogrzewania?

Webasto? A jeśli webasto to może pójść po bandzie i zamontować Dual Top Evo. Bez dwóch zdań najlepsze rozwiązanie. Tyle że kosztowne. Aczkolwiek używkę można trafić za pół ceny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie Cathay - ogrzewanie ?  Też się długo wahałem czym będę grzał i busa i wodę :) staneło na webasto.

Tu własnie jest tez klucz do rozwiązania ciepłej wody sanitarnej - ja olałem gaz całkowicie nawet kuchenka będzie tylko na kartusze.

Zakładałem pierwotnie webasto suche i patent podobny do Trabanta, po poczytaniu trochę zmieniłem koncepcje na webasto wodne i podłogówke, nagrzewnica główna z nawiewem  będzie  jedynie wspomagająca do czasu uzyskania temp. przez podłogówkę, druga mała z cinquecento jako grzejnik nadmuchowy łazienki
Zmieniłem na mokre  właśnie dlatego że w tym układzie mam banalnie prosto zrobić ciepłą wodę użytkową - będzie ogrzewana przez wymiennik płytowy.
Przy zastosowaniu wymiennika płytowego rzędu 25-30 płyt kilka minut pracy webasto i mamy ciepłą wodę jak z grzejnika przepływowego. 
Podłączenia nie stanowią żadnego problemu podłogówka poleci pexem 16mm.
Nalezy jednak pamiętać że to rozwiązanie ma same zalety jest proste  w wykonaniu i relatywnie tanie ale i ma tez jedna poważną wadę - webasto wodne + nagrzewnica  jest jednak bardziej prądożerne niż suche więc wymusza to większe solary i akumulatory /
Grzania prądem nie brałbym w ogóle pod uwagę - to jedynie chyba przy super słońcu i fest solarze lub altkiem można by realizować bowiem podgrzanie 10l wody o 30 st C potrzebuje ok. 0,39kW - tutaj liczydło

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.