Skocz do zawartości

Hebel oraz regulator MPPT do paneli słonecznych


Marco2090

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 godziny temu, Marco2090 napisał:

Takie mam parametry panelu :)

https://www.sunpalpower.com/product/mono-l-series-144-half-cells-390-410w-solar-module/


 

 

absolutnie nie zamierzam kopiować bezpieczników tylko dobiorę pod swoje parametry, dlatego pisałem ze u mnie powinien wystarczyć 15A na solar :)
 

na przetwornice 3.000W mam 500A bezpiecznik i hebel 250A

 

musze tylko dopieścić bezpieczniki wokół regulatora :)

500A bezpiecznik do przetwornicy 3 kW ?

wg mnie to dużo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

500A bezpiecznik do przetwornicy 3 kW ?

wg mnie to dużo za dużo.

Przetwornica może obsłużyć chwilowo do 9kW, czyli 750A, a nie chciałem bezpiecznika na granicy czyli 250A, ale po Twoim wpisie doszukałem się dokumentacji i widzę że bezpiecznik 250A nie spali się od razu po przekroczeniu 250A, tylko po jakimś czasie także wymienię na ten słabszy. 
Może miedzy regulatorem 40A a aku też nie dawać większego tylko 40A? Zamierzałem dać 50A. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaż linka do tej przetwornicy .

u mnie największy pobór jaki odnotowałem to ok 140 A.

Przy klimie dachowej, temperaturze ustawionej na 18 stopni , załączonej sprężarce u mnie przetwornica pobiera ok 80 A

z ciekawości co zamierasz nią zasilać że potrzebujesz 9 kW w szczycie ??

jakiej grubości dałeś przewody do przetwornicy ?

przecież przy takich prądach to aku wyparuje w kilka chwil ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja potrzebuje sporadycznie 2-3kW do obsługi ekspresu do kawy, mikrofalówki. To krótki pobór prądu do kilku minut, ale duży. 

http://voltpolska.pl/pl/glowna/24-zasilacz-awaryjny-power-sinus-3000-12v-5903111886684.html
 

volt i speckable zalecili mi przewody 25mm2 i takie mam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jeszcze jaka odległość przetwornicy od aku jak blisko to 25mm2 ujdzie, choć osobiście dał bym grubsze.

przy tym sporadycznym 2-3 kW dał bym hebel z 400A i zabezpieczenie 300A .

też potrzebuje przetwornicy głównie do ekspresu do kawy,  przy ekspresie 1350w przetwornica pobiera max 130A ale są to krótkie piki po kilka, góra 15 sekund jak w ekspresie załącza się grzałka i pompa jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

zależy jeszcze jaka odległość przetwornicy od aku jak blisko to 25mm2 ujdzie, choć osobiście dał bym grubsze.

przy tym sporadycznym 2-3 kW dał bym hebel z 400A i zabezpieczenie 300A .

też potrzebuje przetwornicy głównie do ekspresu do kawy,  przy ekspresie 1350w przetwornica pobiera max 130A ale są to krótkie piki po kilka, góra 15 sekund jak w ekspresie załącza się grzałka i pompa jednocześnie.

Dzieki za podpowiedzi. 
przetwornica ma przewód plusowy 1,8m na nim bedzie bezpiecznik i hebel i minusowy 80cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marco2090 napisał:

Ja potrzebuje sporadycznie 2-3kW do obsługi ekspresu do kawy, mikrofalówki. To krótki pobór prądu do kilku minut, ale duży. 

http://voltpolska.pl/pl/glowna/24-zasilacz-awaryjny-power-sinus-3000-12v-5903111886684.html
 

volt i speckable zalecili mi przewody 25mm2 i takie mam 

Odłączaj panel gdy używasz tej przetwornicy.

Ona nie współpracuje z fotowoltaiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AdamH napisał:

Odłączaj panel gdy używasz tej przetwornicy.

Ona nie współpracuje z fotowoltaiką.

:look: co ma  nie współpracować  ?

przecież ładowanie aku z solara nie ma nic do pracy przetwornicy.

 

13 godzin temu, Marco2090 napisał:

(...)
 

volt i speckable zalecili mi przewody 25mm2 i takie mam 

to zapytaj jeszcze na jakiej podstawie zalecili Ci te kable 25mm2 ? obliczyli ze wzoru ?

jeśli masz model przetwornicy 3000 12V to wg instrukcji Volt Polska po stronie DC do tego modelu zalecane są kable o przekroju 67,4 mm2 (instrukcja strona 17) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

:look: co ma  nie współpracować  ?

przecież ładowanie aku z solara nie ma nic do pracy przetwornicy.

 

to zapytaj jeszcze na jakiej podstawie zalecili Ci te kable 25mm2 ? obliczyli ze wzoru ?

jeśli masz model przetwornicy 3000 12V to wg instrukcji Volt Polska po stronie DC do tego modelu zalecane są kable o przekroju 67,4 mm2 (instrukcja strona 17) .

 

Mają jakieś tabele. Podałem 250A prądu ciągłego i obydwie firmy mówiły min 20mm2. Daliśmy drobny zapas. Te 25mm2 wytrzymują podobno w piku do 2.000A. 
Ja będę używał mocy 2-3kW do kilku minut kilka razy dziennie. Tam pobór prądu bedzie Max 250A. Gdyby sie wydarzyło coś nieprzewidzianego to najpierw powinien spalić sie bezpiecznik zanim stopią się kable. 
Niemniej jednak będę obserwował te kable bo też nie daje mi spokoju różnica miedzy instrukcja a poradami dostawców sprzętu i kabli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tu jeszcze jedna sprawę trochę istotną dla paneli - owszem panel ma deklarowane  te 390W czy nawet 420W - jednak to moc nominalna która jest podana jako STC i praktycznie nigdy nie zostanie osiągnięta - zauważ jak w specyfikacji podane są parametry NOCT gdzie moc jest blisko o 100W mniejsza
Uwzględnij także kolejna stratę jaka spowoduje panel ustawiony nie pod katem a położony płasko na dachu no chyba że będziesz na równiku :) 

Na temat STC i NOCT możesz poczytać np.  tutaj i tutaj

Dla Poznania teraz  aby panel dawał full - kat odchylenia panelu od poziomu   powinien być 55st strata z powodu kata będzie spora - tutaj masz  fajne liczydełko :) 

30 minut temu, Marco2090 napisał:

Mają jakieś tabele. Podałem 250A prądu ciągłego i obydwie firmy mówiły min 20mm2.

Nie problem znaleźć takie tabele czy kalkulatory na stronach "elektrycznych" w necie - poszukaj pod hasłami obciążalność długotrwała przewodu ale uwzględnij też długość przewodu i straty na przesyle  licząc dla prądu stałego tę fizyczna  długość x2 czyli łączną długość + i -

Te 2kA nawet w piku wg mnie nie bardzo mi się widzi albo coś żeście sie nie dogadali
Liczydło 1       Liczydło 2  jest również kalkulatorek długości i strat  na excela  ale raczej wierzyłbym tabelom np. tej z LappKabel 

Dla 100A które max teoretycznie poleci mi z altka w kierunku aku pokładowego zakładam 50mm2 - długość fizyczna ok 2m

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.