Skocz do zawartości

Jak zachowujesz się na kempingu?


weekendowyTurysta

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Uprzedzając wszystkie pytania - założyłem nowe konto wyłącznie z myślą o nieujawnianiu swojej tożsamości. Jestem członkiem społeczności karawaningowej od przeszło 10 lat i nie zamierzam z tego rezygnować, dlatego zrozumcie moje postępowanie. Konto to posłuży mi wyłącznie do publikacji tego jednego wpisu :)

Choć nasz ostatni kemping w Polsce odwiedziliśmy około 10 lat temu (do znudzenia podróżujemy do Chorwacji, Austrii i na Węgry) to pomimo zapowiadanej kiepskiej pogody spakowałem graty, posadziłem syna i żonę na tylnej kanapie samochodu, zapięliśmy przyczepę i otworzyliśmy nasz sezon 2020 :)  Wybór padł na jeden z kempingów mieszczących się w centralnej Polsce, w bliskiej okolicy drzew i dużego jeziora.
Początek zapowiadał się obiecująco. Kilka przyczep z chorągiewkami Karawaning.pl oznaczały, że jestem wśród swoich. Czułem, że mam zagwarantowany spokój i relaks. Rozstawiłem stopy przyczepy, rozłożyłem przedsionek i z żoną otworzyliśmy butelkę wina i zabraliśmy się za oglądanie ulubionego serialu.

Jakie było moje rozczarowanie, gdy forumowi sąsiedzi od godziny 19 do 1 w słuchali muzyki z głośników samochodu uniemożliwiając odpoczynek i sen mojej rodzinie, ale też okolicznym przyczepom i namiotom. Przymknąłem na to oko, bo wiem, że niektórzy potrzebują się rozerwać, napić się wódki i odreagować stres w gronie znajomych.
Następnego dnia (sobota) sąsiedzi z naprzeciwka (również z chorągiewką karawaning.pl) od godziny 9 rano do południa słuchali zapętlonego utworu "El Profesor - bella ciao", co przelało szalę goryczy i zmusiło mnie do spakowania się i pośpiesznego opuszczenia pola namiotowego.

Prośby, zwrócenia uwagi właścicielowi obiektu nie przyniosły żadnego rezultatu. Ekipa, która zbiera się na kempingu pod szyldem karawaning.pl powinna mocno zastanowić się nad sposobem wypoczynku i przemyśleć, czy swoim zachowaniem nie psują odpoczynku innym.

Dlatego mój apel jest krótki - jakkolwiek się nie bawicie, jakkolwiek nie słuchacie muzyki czy jakkolwiek głośno do siebie nie krzyczycie - proszę, przemyślcie dwukrotnie, czy aby na pewno Wasi sąsiedzi chcą w tym uczestniczyć i czy nie stajecie się uciążliwym problemem pozostałych użytkowników pola.

 

Serdecznie pozdrawiam użytkowników - a tym, którym mało zachęcam do przeczytania regulaminu idealnego turysty stworzonego przez naszego kolegę - Robina, przeszło 13 lat temu :)

 

Cytat

1.Kierowcy karawaningowi w czasie jazdy pozdrawiają się nawzajem .Czynią to poprzez uniesienie ręki .Tak jest w całej Europie .Ten piękny zwyczaj,jest tak miły,że warto go podtrzymywać.

2.Zachowanie na kempingu musi być zawsze zgodne z zasadami dobrego wychowania a poza krajem nie powinno przynosić ujmy czy wstydu ,polskiej społeczności karawaningowej.

3.Na kempingu pozdrawiamy każdego .Czynimy to krótkim „halo” do którego zawsze ale to zawsze przyklejamy uśmiech .Na żadnym kempingu w europie nikt obok siebie nie przechodzi obojętnie.

4.Załogi przebywające już na kempingu powinny udzielać informacji ,porad i pomocy załogom przyjeżdżającym na kemping .Taka pomoc jest szczególnie cenna w czasie niepogody czy po zapadnięciu zmroku.

5.Na kempingach nie prowadzimy transakcji handlowych pomimo,że jesteśmy Polakami i mamy to we krwi.

6.Na kempingu czy też na każdym innym miejscu postoju nigdy nie ustawiamy samochodu (przyczepy) w taki sposób,że nasze drzwi wejściowe wychodzą na drzwi wejściowe naszego sąsiada .Nawet nie próbujmy wyjednać jego zgody na odstępstwo od tej zasady.

7.Wjeżdżając w nocy na kemping (po 22.00) nie zajmujemy się pracami gospodarczymi .Wszelkie czynności tego typu odkładamy do dnia następnego .Gasimy silnik i udajemy się spać.

8.Chcąc opuścić kemping o świcie upewniamy się wcześniej czy nie zakłócimy snu sąsiadom .Jeżeli tak się stanie – rezygnujemy z takiego zamiaru.

9.Podłączając się do prądu nie możemy powodować nawet chwilowego braku zasilania u naszych sąsiadów .Gdy okaże się to niezbędne uprzedzamy ich o tym.

10.Nie wpraszamy się do sąsiadów,żeby (co jest nagminne) „zobaczyć jak mają w środku”.Jeżeli ktoś sam Was nie zaprosi nawet nie myślcie o tym,aby tak postąpić.

11.Do starszych karawaningowców zwracamy się z szacunkiem i zgodnie z zasadami przyjętymi przez cywilizowane społeczeństwa.

12.Okres czasu od godz.22.00 do 7-mej rano jest na wszystkich kempingach świętością .A za granicą to już aż do przesady .W zasadzie tylko w Polsce są od tego odstępstwa .Wielu "karawaningowców",chcąc za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę urządza głośne przyjęcia,głośno ustawia radio czy też głośno prowadzi rozmowy .Zupełny brak wyobraźni pozwala takim ludziom ignorować obecność innych, gdyż swój pobyt uważają za najważniejszy .Postawa żenująca ale wymaga bezwzględnej reakcji .Zawsze wtedy należy powiadomić recepcję (telefonicznie) a gdy to nie przyniesie skutku – policję .Brak jakiejkolwiek reakcji ośmiela i z pobytu na kempingu czyni koszmar .Jednak do tradycji takich miejsc (kempingi,pola namiotowe itp.) należą wieczorne spotkania przy ognisku,gdzie się śpiewa i gra na instrumentach .Bezwzględnie taką imprezę należy zakończyć przed północą

13.Mycie samochodu (przyczepy) na stanowisku kempingowym jest niedopuszczalne.

14.Zrzut brudnej wody (nawet metodą kropelkową,zalecaną przez niektórych pseudo-turystów) może mieć miejsce tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych .Gdy nie ma takiej możliwości brudną wodę ,posługując się np. wiadrem wylewamy do ubikacji.

15.Nie nocujemy w miejscach które są zaśmiecone .Zawsze zabieramy ze sobą swoje śmieci .Nie zaszkodzi nawet posprzątać po „turystach” którzy nie są godni tego miana .Śmieci przechowujemy włożone do co najmniej dwóch worków foliowych .Tu nie oszczędzamy .Worków pozbywamy się w najbliższym śmietniku komunalnym.

16.W razie wypadku,awarii czy z innych przyczyn należy bezwzględnie udzielić pomocy załodze innego kampera bądź samochodu z przyczepą .Czynimy tak nawet kosztem rezygnacji z dalszej jazdy i własnych planów turystycznych w tym dniu .Dotyczy to sytuacji na drodze jak i na kempingu .Zakres pomocy powinien być taki na jaki nas stać i jaki możemy zaoferować .Pamiętajmy,że nawet dobra rada (pomysł) może stanowić ogromną pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, weekendowyTurysta napisał:

Dlatego mój apel jest krótki - jakkolwiek się nie bawicie, jakkolwiek nie słuchacie muzyki czy jakkolwiek głośno do siebie nie krzyczycie - proszę, przemyślcie dwukrotnie, czy aby na pewno Wasi sąsiedzi chcą w tym uczestniczyć i czy nie stajecie się uciążliwym problemem pozostałych użytkowników pola.

Podpisuję się czytelnie pod kodeksem obiema rękami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, jeśli ci, co nie dają wypoczywać innym, w sposób jaki dopisał to autor wątku, robią to jeszcze pod szyldem sugerującym, że takie jest całe środowisko skupione w okół tego szyldu...

Próbę obrony tego przez @kit traktuję jako wypuchę, bo nie chce mi się wierzyć, że można to robić na poważnie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc niedoświadczonym kempingowcem , ale z wrodzonym poczuciem "nie rób drugiemu co tobie nie miłe" . Parę lat temu wybrałem się na duży kemping w Cro , po rozlokowaniu się na parceli , bardzo ale to bardzo delikatnie włączyłem w telefonie RMF , dzwięk był słyszalny dosłownie wokół stolika przy którym siedziałem  (żeby posłuchać wiadomości z PL - była godz. ok 18) , nagle zobaczyłem na parcelach wokół wystające głowy sąsiadów wypatrujące kto śmie zakłócać im spokój ....natychmiast wyłączyłem radio i od tamtego czasu wsłuchuję się w "muzykę tworzoną przez przyrodę " ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie do końca wierzę w te flagi, bo już kilka dobrych lat ich nie sprzedaję :D - oczywiście żaden problem "ukraść" logo i pójść żeby ktoś nam na płótnie namiotowym nadrukował, ale jak się chce bydło robić to bardziej trzeba o procenty zadbać niż o wywieszanie flagi. 

Powiem tylko że historia widać lubi się powtarzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.