Skocz do zawartości

Szyberdach czy okno kamperowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ruszam z biudową kampera na blaszaku. Ze względu na chęć uniknięcia "zwyżki cenowej" za słowo do kampera w zakupach poszykuję rozsądnych alternatyw. Dość dużo już ogranąłem, ale padłem przy wyszukiwaniu okna dachowego. Chcę nad łóżkiem miec jak największe okno. niestety kamperowe, nawet używane do z 2 tys. zł. Czy ma ktoś może doświadczenie z montażem typowego szyberdachu samochodowego? Takie można znaleźć na allegro nawet z roletą od 300 zł. 

Wiem, że kłopotem może być konieczność zeobienia "wgłębienia" w ociepleniu dachu, ale może mimo wszytko nie bedzie to źle wyglądac i po prostu się da? 

Chyba, że ma ktoś jakiś fajny, inny pomysł na duże okno dachowe?

Cześć
Szyber - wg mnie zły pomysł - śpimy a tu kap kap skrapla się i kapie z jednej szybki, zima ciepło ucieka ,  w lecie grzeje,  jak szyber bez  rantu na dachu może podciekać  - kombinowałem w tę stronę ale odpuściłem. Owszem dasz alufox 2 razy wkładkę i ciepło trochę ogarniesz ale mimo wszystko jestem na nie.
Problem cen for camper - doskonale znam i wiem że boli - zakładany budżet szybko musiałem zwiększyć - tym bardziej że apetyt na rożne rzeczy rośnie w czasie budowy :) 
Mnie pomysł wyszedł że tak powiem z przypadku - duże okno odpuściłem od razu - cena,  nad wyro miało iść 1x  Heki 40x40 + wentyl DIY a drugie do łazienki ale wydumałem sobie  sobie podłogówkę i ciepłą wodę z wymiennika płytowego, co zwiekszyło mi zapotrzebowanie na prąd wiec solary zakryją dach nad łazienka 
Nad wyro pójdą wiec 2 x Heki 40x 40 z wentylem DIY  i bede de facto miał dziure 80x40 uważam że to dobry pomysł.   
Za 2 x heki 40x40 dałem 860zł  u Duniego - jak popolujesz kupisz za 350 z demontażu prawie nówkę  jak ludziska klimy  wsadzaja -  na alledrogo jest gość co okresowo takie  wystawia.
Kłopotu wgłębienia nie ma Heki Mini jest w wersji do 60mm grubości i takie kupiłem,   u mnie jest 9mm armaflexu+30mm xps+poszycie wewn.    
Jeśli to fura z trojaczków - masz drobny kłopot trzeba wypełnić  przetłoczenia dachu klejac Heki

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)

Tak. Też myśleałem o dwóch małych zamiast jednego duzego... ale to jednak różnica. Widać to choćby w domowych oknach jaki efekt robią duże okna ? a nie małe i to jeszcze często ze szprosami.

Tak - Trojaczki bo to jedyny rozsądny wybór - Ducato L4H3 ;-). Solary będą prawdopodobnie dwa po 360W więc miejsce na dachu powinno się znaleźć i wywietrznik nad łazienką się znajdzie.

Dzięki.... tym bardziej, że silnikiem 3.0 :-).... ale wracając do tematu to może uniknąć zaparowywania szyberdachu montując obok mini wywietrznik? 

Podoba mi się pomysł gwiazd nad głową. Widziałem kiedyś na jednym z filmów jak gość wstawił w kontener zwykłe okna zespolone po 100 zł i grało :-). Ok. Zmienił też szyby na pleksi. Czyli może zrobić po prostu "przeszklony" dach nad łóżkiem, niotwieralny a obok grzybek i tye?

Wszystko można ? kwestia fantazji ?

A z parowaniem mozna sobie poradzic przez uchylenie jakiegos okna itd My nawet zimą mamy cos uchylone I naprawde sporadycznie sie zdarzy żebyśmy cali byli pozamykani 

Jeśli chcesz mieć mega klimat, a potrafisz, lub ktoś potrafi taki  montaż wykonać, to wstaw panoramę z samochodu. Np. coś takiego

https://allegro.pl/oferta/renault-clio-iii-dach-panorama-szyberdach-szklany-7737984716

dach clio.JPG

Edytowane przez Cathay (wyświetl historię edycji)

Jeśli chcesz mieć mega klimat, a potrafisz, lub ktoś potrafi taki  montaż wykonać, to wstaw panoramę z samochodu.

Miałem podrzucić temat dachu z espace widziałem wsadzony do T4
Duży, cały elektryczny, zarówno szyba jak i roleta.
Ale masa roboty blacharskiej

Wysłane z telefonu

2 godziny temu, Cichy56 napisał:

Największą wadą szyberdachu jest to że w czasie deszczu woda leje się do środka. Tak było u mnie.

Przy otwartym dachu to dość logiczne i trudno to nazwać wadą?

Właśnie chodzi o prosty, uchylny szyberdach. Wg mnie przy czymś takim się nie narobie z montażem, a cena i roleta zrobią swoje ?

https://allegro.pl/oferta/szyberdach-daf-106-7464122260

Jedynie pytanie czy ktoś się zna, montował coś takiego jw. czyli z "tira" do dachu busa.

Edytowane przez camp4net (wyświetl historię edycji)

2 godziny temu, danielpoz napisał:

Przy otwartym dachu to dość logiczne i trudno to nazwać wadą?

Nie jest to wadą podczas jazdy ale jak śpisz i nie masz okien typowo kamperowych to można się udusić. Przerabiałem to w Chamonix , jak przyszła ulewa i lało całą noc i dzień i nie można było żadnego okna otworzyć. Po powrocie założyłem owiewki na przednich oknach by można je chociaż trochę uchylać. A w miejscu otworu rewizyjnego zbiornika paliwa dokładany na szybko wentylator wyciągowy dla lepszej cyrkulacji powietrza.

Tak. Owiewki w oknach przednich będą. Wg mnie to super sprawa i nie rozumiem dlaczego tak rzadko je widać na autach (tu zrobię trochę prywaty i powiem, że nawet u siebie w sklepie takie mam i dobrze się sprzedają np dla kurierów).

Oprócz szyberdachu nad łóżkiem będzie jeszcze okno nad kuchnią i wywietrznik w łazience. Z wentylacji jeszcze wyciąg dla lodówki i łazience.