Jump to content
Agnieszka5606

Zaczep Winterhoff WS 3000

Recommended Posts

Agnieszka5606

Witajcie, mam problem z zaczepem Winterhoff WS 3000, szukam części, pomysłu, czegokolwiek. Przy odpinaniu zaczepu przy mojej przyczepie ułamało się zabezpieczenie zaczepu. Załączam zdjęcie bo nie potrafię nazwać tej części. Proszę pomóżcie. A moze komus zalega stary zaczep  i odsprzeda mi tą część. 

IMG_20200601_171035.jpg

IMG_20200601_170412.jpg

IMG_20200530_183437.jpg

IMG_20200530_183415.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kristofer
Posted (edited)

Dostać obecnie, to nie lada wyzwanie, element raczej nieosiągalny. Chyba najlepszym wyjściem byłaby wizyta u dobrego tokarza :hmm:

Generalnie szukasz tego: Sicherung WS nr kat. 6217. Występował w dwóch wykonaniach: z gwintem M22 lub M24 (musisz sprawdzić, jaki jest u Ciebie, gdybyś jednak gdzieś znalazła). Niestety, to wiekowy element, występujący tylko w zaczepach do lipca 2002 roku. Znalezienie graniczy raczej z cudem.

Edited by Kristofer (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
jagodek

Moim zdaniem, jest to zbyt ważny element i wprost przekładający się na bezpieczeństwo Twoje i innych. Kup proszę nowy zaczep i będziesz spała spokojnie. Koszt zakupu oscyluje wokół 1300 zł brutto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jacek00

Zaczep raczej już ma swoje lata świetności za sobą. Skoro w jednej części nastąpiło takie zmęczenie materiału, że pękła, to z innymi cześciami zaczepu może być podobnie. Przychylam się do opinii @jagodek . Lepiej zaczep wymienić i mieć święty spokój. Nie musisz kupować Winterhoffa, możesz równie dobrze założyć Alko. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kristofer
Posted (edited)

Wiem, że "nowe" jest piękne, a ten zaczep nowy nie jest, to fakt, ale żeby od razu wymieniać ...  ;)  Sprawdziłbym i ew. wymienił wkładki cierne, a uszkodzony element gdzieś kupił lub dorobił.

Sicherung.jpg.13ee5a24803fd5386a7b282e38cf9883.jpg

To, co się ułamało, to tylko uchwyt dźwigienki tego elementu. Stary nie zaginął, więc można go bez problemu odtworzyć. Robiąc go z odpowiedniego materiału, niczym nie będzie się różnił, od oryginału. Może tylko tym, że można go zrobić lepiej.
Cały zaczep można/trzeba oczywiście oczyścić, przesmarować tam, gdzie jest to wymagane i odświeżyć powłokę malarską dźwigni uchwytu, ale to już wyłącznie względy estetyczne. Perfekcjonista wymieniłby na nowe, nawet śruby 😉 (o identycznych parametrach). Warto też dokupić osłonę na przednią część dźwigni, ponieważ pewnie gdzieś zaginęła i do wnętrza zaczepu niepotrzebnie dostaje się woda.

Winkel.jpg.da4f2d894e90cda8356c2245e431e6fd.jpg

Osłona nazywa się ABD-Winkel WS nr 6214 (były wersje: czarna i niebieska. Tu oczywiście czarna). Brak też "czapki" ochronnej zderzaka - warto mieć, aby zderzak samochodu nie był rysowany w przypadku dotknięcia zaczepem - Kappe set WS nr 6219.

1636545920_czapkaWinterhoff.jpg.44a6585fcc429876ba94d4037d9a799e.jpg
Akurat zaczepy ze stabilizatorem, to wyjątkowo mocne i wytrzymałe konstrukcje. Gdyby wymagały wymian co kilkanaście lat, to na pewno producent by o tym wspomniał. Przypuszczam, że większość "forumowych" zaczepów jest właśnie w tym wieku, a wiele jest jeszcze starszych.
W tego typu zaczepach tej marki, z ważniejszych podzespołów mogą się uszkodzić wyłącznie okładziny cierne i wspomniany element, dlatego te rzeczy występują w katalogu serwisowym, jako wymienne. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak tu opisana, należy je okresowo sprawdzać i w razie potrzeby wymieniać. Sam zaczep, jako taki jest w zasadzie "pancerny" i w trakcie standardowej eksploatacji nie zużywa się. Inna sprawa, gdyby został uszkodzony mechanicznie (stłuczka, wypadek, silne uderzenie przez jadący pojazd itp.), wtedy oczywiście wymiana byłaby konieczna. Ostatecznej weryfikacji powinien dokonać np. diagnosta :hmm:
IMHO

Edited by Kristofer (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...