Skocz do zawartości

Śląsk, dziki nocleg na Czubatce z widokiem na pustynię błędowską.


Rekomendowane odpowiedzi

Latem 2018 roku odbyliśmy epicką podróż kamperem po Polsce. To była swobodna podróż bez planu. Spaliśmy głównie na dziko, a nocleg na Czubatce był jednym z ciekawszych. 

Na mapie GOP wyglądał strasznie i naprawdę bałam się tam wjeżdzać... Zlepek miast i dróg napawał mnie lękiem. Wizje rozpędzonych ciężarówek i gęstego od smogu powietrza nie ułatwiały mi sprawy.Tak właśnie wyobrażałam sobie Górny Śląsk... Jednak Śląsk mile mnie zaskoczył.

Autostrada przez samo jego serce, nie odbiegała od tych które widywaliśmy w okolicach Antwerpii czy Essen. Kopalnie i huty widzieliśmy tylko na znakach informacyjnych. Trzy lub cztery pasy skutecznie radziły sobie z natężonym ruchem w tej polskiej przemysłowej lokomotywie.

[caption id="attachment_1828" align="alignnone" width="1024"]20180713_201346-1024x576.jpg Poranek na Czubatce.[/caption]

Marek zaplanował nocleg na szczycie wniesienia Czubatka. Nie pytajcie mnie jak wpadł na ten trop. Czubatka to teraz jedno z moich ulubionych miejsc na mapie Polski.
Wdzięczna nazwa dla wdzięcznego miejsca.Na Czubatkę można wjechać autem, a z jej szczytu rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na piękne lasy i ... pustynię!
Tak, kochani, w Polsce mamy wszystko, nawet pustynię ?

Pystynia Błędowska dziś rozciąga się między miejscowościami Błędów, Klucze i Chechło. 

Wszystkie drogi prowadzą do ludzi, nawet ta na Czubatkę.Czuliśmy się tam bardzo dobrze, więc postanowiliśmy zostać na drugą noc. I całe szczęście, bo właśni drugiego wieczoru dołączył do nas drugi kamper i oto na pustyni poznaliśmy naszych pierwszych kamperowych sąsiadów.

To była bardzo miła niespodzianka. Oczywiście niemal od razu nawiązaliśmy rozmowę. Sąsiedzi swoim kamperkiem przyjechali aż z Norwegii ? I z ciekawością patrzyli na nasze angielskie blachy... my na ich norweskie, na szczęście swojskie 'dzień dobry' rozwiało wątpliwości obu stron.

Punkt-widokowy-Czubatka-Pustynia-B%C5%82 

Na Czubatce spędziliśmy wspaniałe dwa dni, w tym jeden w towarzystwie, a następnym przystankiem była pobliska miejscowość Rabsztyn, gdzie stało jedno z wielu Orlich Gniazd- czyli ruiny średniowiecznego zamku.

Zamek, jak zamek i tu przepraszam wszystkich miłośników ruin, był i to nawet ładny.
Mnie o wiele bardziej zainteresowała historia Pana Antoniego Kocjana, który urodził się w okolicy, a w którego chacie urządzono kasę biletową, gdzie płaci się za wstęp na zamek.

Pan Antoni ma przydomek 'Olkuszanin który wygrał wojnę'. Opowiadałam o nim w filmiku i pokazałam pięknie zrekonstruowaną chatę w której się urodził.

Antoni Kocjan to jeden z cichych, wielkich ludzi którzy zmienili bieg historii, a o których mało kto słyszał.

chata-300x199.jpg

Antoni Kocjan urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie, dziś dzielnicy Olkusza. W wieku 18 lat wstąpił do wojska jako ochotnik i walczył na Wołyniu.Po powrocie z frontu, dokończył naukę w szkole średniej (!) i rozpoczął studia na wydziale elektrotechnicznym na Politechnice Warszawskiej. Chyba już zaczynacie rozumieć jakiego formatu było to człowiek ?

To właśnie na Politechnice zaprzyjaźnił się z między innymi Stanisławem Wigurą i zaczął zajmować się konstruowaniem samolotów.  W 1929 roku ukończył kurs pilotażu i rozpoczął swoją przygodę z projektowaniem szybowców. W tamtym czasie dopiero rodziło się polskie szybownictwo, a szybowce którymi dysponowano były przestarzałe i mało bezpieczne.

I to jest właśnie ten moment kiedy na scenie pojawia się nasz Antoni, urodzony w wiejskiej chacie pod Olkuszem.

Na zamówienie aeroklubu lwowskiego projektuje swoje pierwsze szybowce: Czajka I i Czajka II, było to w roku 1931. Rok później, na szczęście polskiego lotnictwa, Antoni Kocjan w całości poświęca się konstruowaniu szybowców. I tak powstaje Wrona, Wrona bis (do wybuchu drugiej wojny światowej zbudował ich ponad 360...), Komar (na którym ustalono wiele rekordów przelotu i wysokości), Sroka, Sokół, Mewa, Orlik (zdobywca 7 miejsca na I Szybowcowych Mistrzostwach Świata), Orlik II, Orlik III, Bąk... i zapewne kilka innych ptaków i owadów ?

IMG_20180715_091037_062.thumb.jpg.45fcd0d937f8f3c320284ea208741adc.jpg

 

rabsztyn 2.jpg

rabsztyn 1.jpg

IMG_20180715_124558_327.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pierzasty napisał:

Zakodowane , zapisane (W głowie :) ) Nie raz przejeżdżałem tamtędy w nieświadomości . Dziękuję  :)

Bardzo się cieszę i pozdrawiam! 

34 minuty temu, maciejek34 napisał:

Z budką tam można się pchać ?

Jeżeli chodzi o dojazd to jak najbardziej, prosta, utwardzona droga, bez problemu daliśmy radę naszym kamperem, który jest raczej salonem na kółkach niż autem wyprawowym. Kiedy byliśmy nie widziałam żadnej przyczepy... jest to parking na szczycie, bardzo osłonięty. Na pierwszy raz przyczepą może w towarzystwie?

Już chyba się starzeję... sfilmowaliśmy triumafalny wjazd na tę miejscówkę: pierwsze sceny, więc sam możesz zobaczyć Maciejek ? 

 

 

Koordynaty: 

Pustynia Błędowska - Czubatka
Górna 73, 32-310 Klucze, Małopolskie / Poland

 

GPS:

N 50.33625, E 19.54959
N 50°20'10", E 19°32'59"

 
Edytowane przez Kasia Kempinguje KazikTV (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dojazd to jak najbardziej, prosta, utwardzona droga, bez problemu daliśmy radę naszym kamperem, który jest raczej salonem na kółkach niż autem wyprawowym. Kiedy byliśmy nie widziałam żadnej przyczepy... jest to parking na szczycie, bardzo osłonięty. Na pierwszy raz przyczepą może w towarzystwie?
Już chyba się starzeję... sfilmowaliśmy triumafalny wjazd na tę miejscówkę: pierwsze sceny, więc sam możesz zobaczyć Maciejek  
 
 
Koordynaty: 
Pustynia Błędowska - Czubatka
Górna 7332-310 KluczeMałopolskie / Poland

 

GPS:

N 50.33625, E 19.54959
N 50°20'10", E 19°32'59"

 
Dzięki za info, jest plan zjawić się tam w przyszły likend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.