Skocz do zawartości

Podłączenie akumulatora do energobloku LMC 2002rok


Wiciu81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Chciałbym podłączyć akumulator aby zasilić pompkę wody, oświetlenie i ewentualnie ładowanie Telefonów na ok 2,3 dni. 

Jaki akumulator wystarczy? 

 

Gdzie i jak się podpiąć z akumulatorem? 

Załączam zdjęcia energobloku. 

Będę wdzięczny za pomoc i podpowiedź. 

IMG_20200501_182325.jpg

IMG_20200501_181539.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To inaczej: czy wiesz, jakie wyprowadzenia masz w swoim gnieździe aktywne - głównie chodzi mi, o pin 9, 10, 11, 13 i czy działają, jak powinny, tzn. na 9 i 13 jest stałe zasilanie 12 V, a na 9 i 10, zasilanie pojawia się po włączeniu zapłonu? Rozumiem, że przyczepa posiada również standardowy wtyk Jaeger 13 pin?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa posiada 13 Pin. Z przyczepy wychodzi 10 przewodów ale nie wiem jakie piny są aktywne. 

Rozbiore wtyczkę i sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz tylko, o akumulatorze do przyczepy, który ładować chcesz ładowarką lub po powrocie do domu, czy może myślisz o ładowaniu z samochodu?

Jakiego rodzaju oświetlenie masz w przyczepie (halogenowe, czy LED)? Ile jest punktów świetlnych? Pompka tylko do wody, czy jest równiez spłukiwana elektrycznie toaleta?

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten czas myślę o ładowaniu aku w domu a docelowo solar. 

Lampki wymienię na Led. 4 punkty świetlne, pompka wody, pompka do spłukiwania, ładowanie telefonów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już są jakieś informacje. Napisz mi jeszcze, czy jesteś zadowolony z działania lodówki w czasie jazdy, tzn,, czy w Twoim odczuciu działa OK?

PS

Jeśli mógłbyś odpisywać szybciej, będę wdzięczny. Inaczej zastanie mnie tu świt, zanim Ci coś konkretnego napiszę ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodowke wcześniej uruchamiam na 230 lub na gazie do pełnego schłodzenia i w czasie jazdy super utrzymuje mi temperature. Na postojach przełączam na gaz. 

P. S. Nie odpisałem od razu bo padłem po pracy. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że żarówki oświetlenia zamienisz na LED-owe, jak wspominałeś, a pompki wody są standardowe. Mam nadzieję, że jesteś pewien, że całe oświetlenie działa z napięcia DC 12 V. Piszę o tym dla porządku, ponieważ w roczniku Twojej przyczepy nie powinno to mieć miejsca. Twoje potrzeby energetyczne są niewielkie. Można przyjąć z dużym zapasem, że do ok. max 15 Ah/24h x 3 dni
Powinien wystarczyć bez problemu akumulator ok. 60 Ah, a panel solarny w przyszłości, też nie musiałby mieć jakiejś kosmicznej mocy, myślę, że 80 - 100 W
Biorąc pod uwagę przyszłą instalację PV, dałbym akumulator ok. 75 Ah, a kiedyś dołożyłbym panel np. 100 W
Akumulator typu GEL lub AGM (spokojnie wystarczy AGM w wykonaniu VRLA). Do akumulatora będzie potrzebna automatyczna, procesorowa ładowarka, która obsługuje dany akumulator (tematy o ładowarkach są na forum). Ponieważ nie myślisz o ładowaniu akumulatora z inst. samochodu, a wymienione typy akumulatorów nie powinny być ładowane bezpośrednio z tej instalacji, to sprawa jest znacznie uproszczona (technicznie i finansowo). Zatem: nie musisz rozbierać wtyczki przy dyszlu. Odłącz od zasilacza zaznaczone na czerwono przewody i każdy osobno owiń dobrze taśmą izolacyjną lub nałóż podwójnie rurki termokurczliwe. Tak izolowane przewody umocuj gdzieś w pobliżu, aby nie latały luzem. Podłącz akumulator w miejscu odłączonych przewodów, zgodnie z polaryzacją.  Na rysunkach masz wersję na teraz i modyfikację z instalacją PV. Uprzedzając Twoje pytanie: gdy podłączysz przyczepę do sieci ~230 V, to ten model zasilacza automatycznie odłączy akumulator i przełączy odbiorniki na zasilanie "sieciowe" (z zasilacza). Po odłączeniu przyczepy od sieci, zasilacz przywróci zasilanie odbiorników z akumulatora. A, jeszcze jedno. Jeżeli akumulator będzie stosunkowo blisko zasilacza, to dałbym przewody o przekroju 4 mm²   Rysunki postaram się zrobić jeszcze dzisiaj lub jutro.
No i to chyba byłoby na tyle.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Wielkie dzięki za szczegółowy opis i rozwiązanie problemu z zasilaniem akumulatora. Okazuje się że byłem w błędzie. Oświetlenie na 12v jest tylko na kuchenką i nad umywalka. Tyle mi wystarcza ale może w przyszłości bym zmienił na 12v wszytko. Kwestia podłączenia i pewnie wymiany okablowania..... 

Jak podłączyć gniazda do ładowania telefonów do akumulatora? Wyprowadzić dodatkowe kable od klem i podłączyć gniazda 12v na USB? 

Akumulator chyba umieszczę w bakiście lub szafie. 

Dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiciu81 napisał:

Wielkie dzięki za szczegółowy opis i rozwiązanie problemu z zasilaniem akumulatora. Okazuje się że byłem w błędzie. Oświetlenie na 12v jest tylko na kuchenką i nad umywalka.

Dlatego wspomniałem, że bywały takie sytuacje, choć nie przypuszczałem, że nawet w tym roczniku.

Godzinę temu, Wiciu81 napisał:

Jak podłączyć gniazda do ładowania telefonów do akumulatora? Wyprowadzić dodatkowe kable od klem i podłączyć gniazda 12v na USB?

Z uwagi, że masz taki zasilacz, a nie inny, to możesz od klem, ale już po bezpieczniku i z jakimś wyłącznikiem - będzie wygodniej. Jaki prąd pobierają ładowarki od Twoich telefonów :hmm:

 

Obiecane rysunki do opisu z poprzedniego posta. Zaznaczone przewody do odłączenia:

aa.thumb.jpg.e4665fea58a1788ef82ce68ece3f4a20.jpg

 

Tak należy podłączyć akumulator:

bb.thumb.jpg.cccad4c4735f72abaa2b0c9479236d42.jpg

 

Późniejsza modyfikacja dla dołożenia instalacji fotowoltaicznej:

cc.thumb.jpg.96c06145a73a2f5e4d036da1f88fcb04.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.