Skocz do zawartości

Hak holowniczy


Milosz1911

Rekomendowane odpowiedzi

W obecnym stanie, ten rodzaj podłączenia istnieje już tyle lat, że gdyby coś miało się tu wykluczać, to dawno by to poprawiono. Zrobiłem rysunek, który powinien Ci rozjaśnić kwestię zasilania. Jeśli właśnie montujesz gniazdo w samochodzie, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzbroić gniazdo w pełną obsadę podłączonych złączy :hmm: "Stałe 12 V" na pin 9/13 gniazda, to więcej elementów - fakt, ale zaledwie, o jeden bezpiecznik i trochę przewodu, więc to raczej żaden problem i żadna oszczędność. Oczywiście, jeśli nie jest Ci to potrzebne, bo np. Twoja przyczepa ma autonomiczne zasilanie, to nie musisz tego robić. W większości przypadków, tzw. "plus po stacyjce/po zapłonie" jest wykorzystywany tylko do zasilania lodówki, natomiast "stały plus" do zasilania pozostałych odbiorników w przyczepie.

 

WTYK_GNIAZDO.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dopytam:

Chcę kupić dedykowaną wiązkę elektryczną 13 PIN. Już wiem, że ona ogarnia tylko oświetlenie przyczepy, więc żeby mieć także zasilanie lodówki podczas jazdy, to muszę dokupić dodatkową wiązkę. Tu mam pytanie: często pojawia się temat plusa stałego i plusa po stacyjce. Ta dodatkowa wiązka ogarnia jedno i drugie?

Plus po stacyjce jest po to, aby było zasilanie lodówki i ładowanie akumulatora w przyczepie, a plus stały? Czy może to obojętne, jaki "plus" podłączymy (po stacyjce/stały). Jak będzie "stały", to moduł i tak nie pozwoli rozładować akumulatora w aucie, więc po co te dwa rodzaje?

Edytowane przez Mars (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczy stały plus, skoro moduł i tak odłączy zasilanie cepki, jeśli spadnie napięcie w akumulatorze auta?

Edytowane przez Mars (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie po stacyjce jest przeznaczone dla lodówki i powinno być on rozłączone po wyjęciu kluczyka. Jak moduł samochodu rozłączy zasilanie, to może być już za późno na odpalenie auta ☹

A zapomnieć przełączyć lodówkę na inne zasilanie - może się zdarzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mars napisał:

Czyli wystarczy stały plus, skoro moduł i tak odłączy zasilanie cepki, jeśli spadnie napięcie w akumulatorze auta?

Efekt bedzie taki ze pójdziesz na 15 min do przyczepki i wszystko Ci zgaśnie łącznie z oświetleniem bo moduł szybko wykryje rozładowanie przy takim obciążeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to są konkretne odpowiedzi, dzięki!

Dzisiaj zrobiłem zdjęcia gniazd, które mam pod tylnym zderzakiem i jestem zdezorientowany. Są dwa gniazda. Do jednego jest doprowadzonych 9 kabelków i wyjście m.in. do czujników parkowania. Do drugiego dochodzi 6 kabelków, ale nic nie jest podłączone. Napisałem post na forum fiesty, to może ktoś podpowie, czy do tego drugiego gniazda podłączona jest instalacja haka. Napisałem "kabelki", bo są bardzo cienkie. 

To jest zdjęcie tego pustego gniazda:

IMG_20201017_162954.jpg

Poniżej zdjęcie tych dwóch gniazd:

IMG_20201017_162454.jpg

Dzwoniłem dzisiaj do firmy "dobrehaki". Mają dedykowaną wiązkę do mojego auta za 500 zł. Do tego trzeba dołożyć osobno stały plus i osobno plus po stacyjce.

Polecają uniwersalną wiązkę elektryczną:

IMG_20201017_121257.jpg

Lepiej wziąć taką "wszystkomającą" wiązkę uniwersalną, czy dedykowaną? 

Edytowane przez Mars (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mars napisał:

Dzwoniłem dzisiaj do firmy "dobrehaki"... Polecają uniwersalną wiązkę elektryczną:

Wklejam link do tej "wszystkomającej" wiązki. Macie jakieś negatywne spostrzeżenia odnośnie tej wiązki

W tygodniu podjadę do warsztatu zapytać, czy ich elektryk ogarnie to w moim aucie, ale może ta wiązka wg was odpada i ją odradzicie.

Pierwotnie myślałem o wiązce dedykowanej, ale okazuje się, że jeszcze trochę kabli trzeba do niej dołożyć, więc i tak musiałby to zrobić elektryk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie z Peugeot 307SW. Co prawda hak miał byc na wiosnę, ale koronawrus pokrzyżował plany.

Też myślałem o dedykowanej, bo mam w bagażniku pod tapicerką kostkę, i jest tam plus (teraz nie pamiętam czy stały, czy od stacyjki) ale po przekrojach "kabelków" raczej bym tam nie podłączył nic poważniejszego.

Więc skoro i tak trzeba ciągnąć kabel (przynajmniej jeden) oraz montować dodatkowy przekaźnik to nie ma sensu przepłacać za dedykowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie z Peugeot 307SW. Co prawda hak miał byc na wiosnę, ale koronawrus pokrzyżował plany.
Też myślałem o dedykowanej, bo mam w bagażniku pod tapicerką kostkę, i jest tam plus (teraz nie pamiętam czy stały, czy od stacyjki) ale po przekrojach "kabelków" raczej bym tam nie podłączył nic poważniejszego.
Więc skoro i tak trzeba ciągnąć kabel (przynajmniej jeden) oraz montować dodatkowy przekaźnik to nie ma sensu przepłacać za dedykowaną.
Dedykowany moduł do 307 na allegro kosztuje z 20 zł. Sprawdza się bardzo dobrze, spokojnie da radę z małą lodówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.