Skocz do zawartości

Hak holowniczy


Milosz1911

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, czyś napisał:

U nas nie ma, i że "gdyby" też napisałem. Jeżeli kula jest demontowalna, w Niemczech i wielu innych krajach nie wolno jeździć z wpiętą "na pusto". https://moto.pl/MotoPL/7,88389,24454523,hak-holowniczy-czy-trzeba-go-demontowac-przed-jazda-bez-przyczepy.html 

Znajdz te zagraniczne zakazy. Już wiele razy na forum było, że to zwykłe urban legend jest. 

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

Ale to jest tyko artykuł w gazecie. Mam kuzyna niemca, który mieszka w niemczech. Mówił że temat odpinania kuli to jest temat o którym się dużo mówi a nie ma na to przepisu. Tak jak wprowadzenie ograniczenia na autostradach, dużo się gada i nic z tego. Może @Helmut się też wypowie w tej sprawie kto jest bliżej prawdy

Albo @kalapan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, czyś napisał:

U nas nie ma, i że "gdyby" też napisałem. Jeżeli kula jest demontowalna, w Niemczech i wielu innych krajach nie wolno jeździć z wpiętą "na pusto".

To akurat nie jest prawdą - nie ma w Niemczech na to jednoznacznego przepisu. Kula musi być ściągnięta ( demontowalna) tylko w przypadku, kiedy podczas jazdy bez przyczepy choćby trochę zasłania ona tablicę rejestracyjną - tylko w takim przypadku. Ludzie ściągają  w obawie przed ubezpieczycielem auta, który teoretycznie może uznać kierowcę współwinnym większej szkody wyrządzonej na aucie walącego przodem komuś w dupę. Gdyby kula nie była wpięta - szkody na pojeździe walącym mogłyby być mniejsze i tu jest pewien problem. Jednak jak do tej pory sądy nie wnikają w to aż tak bardzo. Poza tym można cofając wyrządzić komuś choćby delikatną szkodę, a tego żaden Niemiec nie przepuści, dlatego ludzie jednak wypinają kulę, o ile jest ona demontowalna.

ADAC

Eine Vorschrift, wonach bei Fahrten ohne Anhänger eine abnehmbare Anhängerkupplung auch abgenommen werden muss, besteht in Deutschland nicht. Sie muss lediglich dann abmontiert werden, wenn dies in den Fahrzeugpapieren als Auflage gemacht wurde, z.B. weil der Kupplungskopf ohne Anhängerbetrieb sonst das Kennzeichen verdecken würde.

Bei einem Auffahrunfall kann allerdings eine vorhandene Anhängerkupplung den Schaden am Fahrzeug des Geschädigten vergrößern. Wenn eine abnehmbare Anhängerkupplung nicht demontiert ist, könnte wegen einer Erhöhung der Betriebsgefahr ein Mitverschulden und damit eine Verringerung der Ansprüche angenommen werden. Dieser Einwand wurde jedoch bislang - soweit ersichtlich - noch nicht von den Gerichten entschieden.

Um beim unvorsichtigen Rückwärtsfahren nicht selbst einen gravierenden Eigen- und Fremdschaden zu verursachen, sollte eine abnehmbare Hängerkupplung außerhalb des Gespannbetriebes - trotz fehlender gesetzlicher Verpflichtung - entfernt werden.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jacekzoo napisał:

Ale to jest tyko artykuł w gazecie. Mam kuzyna niemca, który mieszka w niemczech. Mówił że temat odpinania kuli to jest temat o którym się dużo mówi a nie ma na to przepisu. Tak jak wprowadzenie ograniczenia na autostradach, dużo się gada i nic z tego. Może @Helmut się też wypowie w tej sprawie kto jest bliżej prawdy

Witam

W Niemczech nie ma obowiązku demontowania haka holowniczego nawet jeżeli jest chowany elektrycznie lub wypinany. To pobożne życzenie ubezpieczycieli i ADAC.

Ps.

Na marginesie przypominam o nowym taryfikatorze w Niemczech (Bußgeldkatalog 2020). Najważniejsza zmiana to przekroczenia prędkości o 21 km/h w terenie zabudowanym - na jeden miesiąc prawko zabierają a przekroczenie prędkości po za terenem zabudowanym o 26 km/h - jeden miesiąc prawko zabierają. Również kary za przeładowanie się zmieniają. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to sugerowałem się publikacjami, będzie niejedno źródło podaje że w DE nie wolno, ale poczytałem rzeczywiście sprawa nie jest taka prosta. Wolno. Tak to z wiedzą gazetową. 

Dla świętego spokoju lepiej zdjąć. Wypinam, i cześć. Raz że nie chce komuś zrobić kuku przez własną nieuwagę choćby na parkingu, a często jeżdżę w mieście w korkach, ciasne parkowania itp. Dwa, przed naprawdę mocnym najechaniem ochroni tyle co nic, albo przeniesie bezpośrednio całą siłę uderzenia na kabinę, co też jest mało przyjemne (zaliczyłem strzały i w hak, i bez haka, jeden pies, bo i tak hak się przebije przez trzewia i walnie po zderzakach, ale jak wbije się na tyle głęboko żeby sięgnąć jakichś elementów konstrukcyjnych, to aż szkoda kręgosłupa), tira na autostradzie nie zatrzyma. 

Dzięki za info "z pierwszej ręki" o taryfikatorze, bardziej przydatna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, jeżeli mogę zapytam się w tym temacie. Toyota RAV4 hybrydowa hak fabryczny, czy ktoś wie kiedy jest zasilanie na oświetlenie w przyczepie oraz lodówkę?
Bo wszystko działa czyli światła zewnętrzne itd. ale nie ma zasilania wewnątrz przyczepy, trzeba coś załączyć aktywować, nie wiem może trzeb jechać bo na postoju silnik spalinowy nie pracuje, może ktoś ma takie auto lub podobne i wie, dodam że auto jest nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bw81 napisał:

sprawdziłeś czy jest zasilanie na pinie 9 i 10? może się okazać, fabryczny moduł nie ma funkcji zasilania.

Elektryk sprawdzał wszystko, wszędzie jest zasilanie tylko nie na wewnętrzne oświetlenie i lodówkę
Czy to może być że hybryda jakoś odcina zasilanie na postoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżeli mogę zapytam się w tym temacie. Toyota RAV4 hybrydowa hak fabryczny, czy ktoś wie kiedy jest zasilanie na oświetlenie w przyczepie oraz lodówkę?
Bo wszystko działa czyli światła zewnętrzne itd. ale nie ma zasilania wewnątrz przyczepy, trzeba coś załączyć aktywować, nie wiem może trzeb jechać bo na postoju silnik spalinowy nie pracuje, może ktoś ma takie auto lub podobne i wie, dodam że auto jest nowe.
A może instalacja nie ma wyjścia na lodówkę? To, że jest w aucie 13 pin nie oznacza że jest zasilanie lodówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że w gnieździe jest nie podpięte 12V nie znaczy, że coś jest z samochodem. Wielu producentów idzie po "najtańszej lini oporu" i montuje moduł, który obsługuje tylko światła.

Ale podpięcie 12V do gniazda to nic trudnego. PIN 9 to stały plus a 10 pin to plus po stacyjce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym gnieździe  w aucie nie ma zasilania, tak więc coś jest z autem.
Nie rozumiem. Standardowa instalacja 13 pin jest bez zasilania lodówki. Za to trzeba zawsze ekstra płacić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacekzoo napisał:

Nie, to że w gnieździe jest 13 dziurek nie znaczy że jest podpięte 13 kabelków

Czyli wszytko jasne, myślałem że jak jest 13 PIN wszystko jest  podłączone  :puk:
A więc zamawiając hak do nowego auta trzeba zaznaczyć że chcemy mieć zasilanie na przyczepę?

Edytowane przez Cezarr (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jacekzoo napisał:

Nie, to że w gnieździe jest 13 dziurek nie znaczy że jest podpięte 13 kabelków

Tak na rozluźnienie napięcia. Nawet zamontowany hak nie oznacza jak widać że można nim coś pociągnąć ?

Fachowo i bezpiecznie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.