Skocz do zawartości

Aranżacja przyczepy towarowej na mini-kemping - pytanie o przepisy w PL i Europie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Chciałbym nabyć przyczepę lekką, która jest towarowa, zarejestrowana - zdjęcie w załączeniu. Chcę z niej zrobić bardzo minimalistyczną przyczepę kempingową - wstawić materac i dwa małe okna, np. 40x40cm. Tylko czy to jest legalne lub czy da się takie zmiany jakoś zalegalizować (jak?)? Zastanawiam się czy podczas kontroli drogowej nie dowiem się, że używam przyczepy niezgodnie z przeznaczeniem, a jeśli tak, jakie mogą być tego konsekwencje - w Polsce i Europie? 

Z góry dziękuję za podpowiedzi. 

Screenshot_20200504_171816.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Przypuszczam że będzie to przyczepa lekka o DMC do 750kg - nie uważam żeby był problem - zakładam że masz prawko B

Brakuje mi jednej danej z DR - jak przyczepa jest obecnie zarejestrowana towarowa, specjalna, inna ? - znasz te dane ?
Jedyne co możne tu zachodzić to zmiana podrodzaju pojazdu aczkolwiek każda przyczepa kempingowa jest de facto przyczepa towarową bo nie wolno w niej przewozić ludzi ani zwierząt.
Zawsze możesz powiedzieć że wieziesz towarowo swój ukochany materac z którym wiąże Cie więź mocno sentymentalna i dlatego zrobiłaś mu okna żeby miał jasno :) to zart

Od strony prawnej jeśli przyczepa jest zarejestrowana jako towarowa - po zrobieniu okien może być konieczność przerejestrowania jej na specjalną lub inną (czyli byłaby to zmiana podrodzaju pojazdu) - oczywiście maja tu też zastosowanie przepisy o warunkach dopuszczenia do ruchu,  wymaganym wyposażeniu etc. - to całkiem podobnie jak się robi kampera z ciężarowego busa :) ale widzę że przyczepka jest zarejestrowana więc tu nie ma problemu :) a załatwia się to na OSKP

Od strony prawnej typy pojazdów określa  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z  dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach - TUTAJ a w szczególności tabela 1 na końcu tego aktu prawnego mówiąca dla przyczep lekkich jak na zał focie

Wymagania i sposób przeprowadzenia takiej zmiany  - sugeruję odwiedzić OSKP i WK - aby uzyskać pewne i wiarygodne info - ja nie jestem prawnikiem i pomimo szczerej chęci podpowiedzenia mogę nie być do końca ścisły prawnie

 

 

 

 

rodz-poj-przyczepa lekka.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający przyczepkę wysłał mi w końcu zdjęcie dowodu rejestracyjnego ?

A w nim:

Rodzaj pojazdu - przyczepa lekka

Przeznaczenie: - - - 

 

Czyżby to niedookreślenie oznaczało dowolność zastosowania przyczepy? 

I czy przy przerejestrowaniu na siebie taki zapis, a właściwie jego brak, pozostanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, będzie jeszcze miejsce na jakąś szafkę/kuchenkę. Fajna ta przyczepka. Za parę tysiaków można dokupić okna dedykowane do przyczep/kamperów (takie otwierane na zewnątrz z podpórkami, zintegrowane z moskitierą i roletką) , dokupić szybkorokładalny przedsionek (np. pneumatyczny) lub markizę (żeby było gdzie siedzieć  jak pada) i super opcja na podróżowanie.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gabib napisał:

Czyżby to niedookreślenie oznaczało dowolność zastosowania przyczepy? 

Przypuszczam że ma parę lat - tak kiedyś wpisywano w DR
Na pewno oznacza to ze nie ciężarowa, ja rozumiałbym to jako podrodzaj 99 inna - prawo jest tu mocno nieścisłe i zapisy w DR równiez.
Po prostu podjedź na oskp i pogadaj jak wygląda sprawa jak zamotujesz okna czy należy zrobić przerejestrowanie - nie znam przepisów szczegółowych określających konieczność przerej  takim przypadku - wg mnie nie ma ich tez w obowiązującym prawie
Ta przyczepa nie będziesz musiała jeździć na przeglądy techniczne  - lekka ma dożywotni

Nie wiem jaki budżet chcesz przeznaczyć na te okna  - można to zrobić zarówno za ok  1800-2000 jak i za kilkaset zł za 1 okno dwa dni temu właśnie kupiłem okno powystawowe  Dometic S7  90x50 w drzwi busa za 600zł a roletke do niego za 300zł - robiąc na oknach przyczepowych można i zadowalając się firaneczka  to spoko zrobić w kwocie ok 500zł okno i trochę własnej pracy

Na dobra sprawę można by nic nie robić i tak jeździć - spanie i bety w środku nie sa w sprzeczności z prawem na pewno, odrębny przepis dotyczący ładunku mówi że maja byc umocowane - wg mnie nie ma przepisu zabraniającego spać na przyczepie nawet ciężarowej po jej unieruchomieniu
Jednak też  ten zapis nie stanowi o tym ze jest kempingowa bo miałabyś w DR tak jak na foto

dr-te380.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2020 o 15:14, gabib napisał:

250 długości, 130 szerokości i 128 wysokości. Damy radę ?

Dziękuję za pomoc! 

jesli to jest taka "zajawka" zeby zrobić coś oryginalnego , to super - bede kibicował.
jesli jednak to ma byc próba zaoszczędzenia i posiadania malutkiej przyczepki to nie wiem czy nie lepiej kupić małego niewiadówka... (też mozna go sobie "fajnie" i pod siebie przerobić)
pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechaliśmy z Wrocławia do Szczecina zobaczyć tę przyczepę, ale okazała się bardzo rozczarowująca. Uszczelki zniszczone, pełno rdzy, niesprawne światła, przewód do wymiany... 

Wracając myśleliśmy, że pojechaliśmy na marne, ale przy wylocie ze Szczecina zauważyliśmy i kupiliśmy takie cudo - będzie łatwiej zaaranżować:

 

received_2965076910279477.jpeg

received_248617496386075.jpeg

IMG_20200508_182643.jpg

Edytowane przez gabib (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.