Skocz do zawartości

Dobór regulatora do panelu


danielw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

u mnie finalnie stanęło na panelu 160w + Tracer MPPT 20A + panel MT50

z ustawień to tylko ustawiłem datę i godzinę i typ i pojemność akumulatora , z zakupem MT50 bardziej chodziło mi o podgląd parametrów pracy na wyświetlaczu  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lbuster

Nastawa parametru pojemności akumulatora to wg mojej oceny ustawienie max prądu ładowania.

@chris_66

Podkręcić amperaż można jak wyżej (znaczy "nie blokować"). Ale można też zrobić coś innego. Ustawić napięcia dla BOOST i EQUALIZE na wysokim, przewidzianym przez producenta akumulatora, poziomie. Dokonać można korekty czasu dla BOOST i napięć dla FLOAT. Może warto, bo to 5-7%.

ps.To skompresowa wersja odpowiedzi. Na pełną nie miałem śmiałości (za "krótki" jestem :D).

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jestem właśnie na etapie zakupu panelu solarnego, wybrałem Eco Flexa 180W i szukam do niego regulatora MPPT. Przeglądałem wiele modeli i jakoś nie zwróciłem uwagi na Victrona. Ale po prześledzeniu Waszej dyskusji i poleceniu przez Smoka_Wawelskiego Victrona poczytałem trochę i bardzo mi się spodobał ten regulator.Mam w związku z tym pytanie do Smoka_Wawelskiego,czy na pewno regulator współpracuje z Apple.Chodzi mi czy ktoś to sprawdził.Bardzo często się zdarza, że w różnych urządzeniach obsługa w Apple jest mocno ograniczona.


d41bec13e7664f34db8b8dbd622e0cd0.jpg

Dlaczego masz obawy o soft na iOS. Jak klikniesz w aplikację w sklepie widać, że została zaktualizowana miesiąc temu (wiec jest na bieżąco aktualizowana). Nawet możesz prześledzić co w jakim update dostała.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam. Jako elektronik sprawdziłem w praktyce kilka regulatorów MPPT.  Steca, Victron Energy, Epever Tracer i kilka innych.Victron jest najlepszym wyborem. W wersji smart ma wewnątrz bluetooth  i łączy się świetnie z apkami Apple jak z Androidem. Tracer mał problemy przy zachmurzeniu.Tracił punkt MPPT i trzeba było go odłączać od paneli.Jest to upierdliwe.Na YT można znaleźć kilka filmików jak ludzie się wkurzają na Tracera.Ja też,Jak jest dobre słońce to jest OK. Jak chmury to Victron  wyciąga z paneli zdecydowanie więcej.

Edytowane przez Ushuaia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ushuaia napisał:

Witam. Jako elektronik sprawdziłem w praktyce kilka regulatorów MPPT.  Steca, Victron Energy, Epever Tracer i kilka innych.Victron jest najlepszym wyborem. W wersji smart ma wewnątrz bluetooth  i łączy się świetnie z apkami Apple jak z Androidem. Tracer mał problemy przy zachmurzeniu.Tracił punkt MPPT i trzeba było go odłączać od paneli.Jest to upierdliwe.Na YT można znaleźć kilka filmików jak ludzie się wkurzają na Tracera.Ja też,Jak jest dobre słońce to jest OK. Jak chmury to Victron  wyciąga z paneli zdecydowanie więcej.

A jakie w takim razie będzie Twoje zdanie na temat regulacji prądu ładowania?

W dniu 12.05.2020 o 01:36, Tofel napisał:

@lbuster

Nastawa parametru pojemności akumulatora to wg mojej oceny ustawienie max prądu ładowania.

@chris_66

Podkręcić amperaż można jak wyżej (znaczy "nie blokować"). Ale można też zrobić coś innego. Ustawić napięcia dla BOOST i EQUALIZE na wysokim, przewidzianym przez producenta akumulatora, poziomie. Dokonać można korekty czasu dla BOOST i napięć dla FLOAT. Może warto, bo to 5-7%.

Czy powyższe się sprawdzi?

 

Kolega @Paweł7 robił test i według wskazań to nie działa:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako elektronik sprawdziłem w praktyce kilka regulatorów MPPT.  Steca, Victron Energy, Epever Tracer i kilka innych.Victron jest najlepszym wyborem. W wersji smart ma wewnątrz bluetooth  i łączy się świetnie z apkami Apple jak z Androidem. Tracer mał problemy przy zachmurzeniu.Tracił punkt MPPT i trzeba było go odłączać od paneli.Jest to upierdliwe.Na YT można znaleźć kilka filmików jak ludzie się wkurzają na Tracera.Ja też,Jak jest dobre słońce to jest OK. Jak chmury to Victron  wyciąga z paneli zdecydowanie więcej.

Dziwi mnie że jako elektronik podajesz za i przeciw wg mnie w odwrotnej kolejnościTo co napisałeś na końcu dzięki to istotne.Natomiast to co na początku to wodotryski które dla jednych są zaletą a dla drugich kompletnie zbedne więc niekoniecznie jest to najbardziej istotne w porównaniu pracy urzadzenia od strony technicznej.Do pełnego porównania natomiast brakuje podania wad i zalet cenowych aby to pełne porównanie było wyczerpujące.

Owszem stawiam Victrona wyżej ale z tego co dość mocno rozeznawałem oraz z tego ile ludzi ma i pisze o Tracerze nie to wydaje mi się aż tak tragicznie i przymierzalem się właśnie do jego zakupu

Nikt chyba logicznie myślący nie oczekuje jakości RolsRoyce od ceny Volkswagena

Wrzuć prosze te linki do YT właśnie jestem na etapie zakupu regulatora więc chętnie się z nimi zapoznam i może ustrzegę się popełnienia błędu. default_smile.png

 

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@filipert  A jakie w takim razie będzie Twoje zdanie na temat regulacji prądu ładowania?

Też kombinowałem różne ustawienia w Tracer .Domyślne ustawienia (fabryczne dla danego akumulatora) są OK.

U mnie BOOST =14.4V  3 godz ,FLOAT=13.8V  EQUALIZE =15.5V  8% raz na miesiąc. W Victron'a można ustawić max. prąd ładowania w Tracer nie. 

Zainstaluj sobie https://updates.victronenergy.com/feeds/VictronConnect/windows/w7/VictronConnectInstaller.exe  po lewej zobaczysz Demo Library .

victron.png.cadb0816fa17afa315d331e2923aff35.png

 

Edytowane przez Ushuaia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smok_wawelski

 Tracer to bardziej nowoczesna konstrukcja  niż Victron. Każdy ma zalety i wady. Mogę o tym napisać ale nie dziś(środek nocy).Prosiłeś o linki oto one

https://www.youtube.com/watch?v=hGjQILOhyEU&t=32s
https://www.youtube.com/watch?v=K0LuMSXKO0M

Edytowane przez Ushuaia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki.
Jak dorwiesz chwilę czasu proszę napisz o tym. Niewątpliwie będzie to przydatne bowiem ten temat Victron vs Tracer przewija się często i ciągle wraca :)

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ushuaia napisał:

Victron'a można ustawić max. prąd ładowania w Tracer nie. 

Jeśli to działa

image.png.a0aea411211f419fb324f8178b06fda8.png

To trzeba będzie dołożyć kasy na regulator.

Dzięki za info

Edytowane przez filipert
dopisek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa...

Screenshot_20210325-103627.thumb.jpg.6299c9e1b180749b1ad13e44f812c933.jpg

Niestety dziś kiepskie warunki były rano...

ustawione  na 1A, potem na 2A, potem na 1A, 2A, 3A, 1A, 2A...

ładniej by to wyglądało gdybym miał rozładowany akumulator i było dużo słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Misio napisał:

Działa...

Screenshot_20210325-103627.thumb.jpg.6299c9e1b180749b1ad13e44f812c933.jpg

Niestety dziś kiepskie warunki były rano...

ustawione  na 1A, potem na 2A, potem na 1A, 2A, 3A, 1A, 2A...

ładniej by to wyglądało gdybym miał rozładowany akumulator i było dużo słońca...

:piwo:

dzięki wielkie, również dla kolegi który działał w tle ;)

Jeszcze pytanie zatem, czy wszystkie Victrony maja tą opcję, czy tylko np. seria smart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do Victrona można dokupić jakiś wyświetlacz który pokazuje napięcie i natężenie ładowania ?
Aplikacja fajna rzecz ale ja na wyjazdach staram się jak najmniej korzystać z telefonu i wole mieć wyświetlacz w widocznym miejscu 6b25c4543aafcea8a01fa1a81aec38e6.jpg

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.