Skocz do zawartości

Dobór regulatora do panelu


danielw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:) Panel od forumowego Kolegi z CT  :) 
Dzięki za odp - Technologia mocowania na klej do dachu i materiały do tego są   mi dobrze znane - ma to same zalety i jedna wadę - demotaż tylko  siłowy lub struna i lakierowanie dachu, dlatego uważam że przy elastykach należny iść  wyłącznie w dobrą ich jakość a to niestety boli kieszeń

Pytanie było raczej pod katem opcji montażu , ciepła wydzielanego i wydajności ładowania -   panel pracując się nagrzewa, słonko go również grzeje  a to nie jest korzystne ani dla nas ani dla samego panela bo wydajność panela spada gdy jest gorący a i smaży nam blaszankę w której bytujemy.
Czy masz może opinie od Kolegi jak to wygląda w praktyce ?  Jak zachowuje się spadek wydajności, jak zachowuje się termika  i przy jakim ociepleniu dachu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie.Niestety, aż tak głęboko nie wnikałem. Kolega miał panele założone w zeszłym roku.Pojeździliśmy trochę po Chorwacji, Grecji więc w dużych upałach i wszystko mu działało. Ale popytam z ciekawości o szczegóły, jak się czegoś dowiem to dam Ci znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki byłbym wdzięczny za takie info o panelach  z natury - akurat to dość ciepłe kraje więc bardzo pożądane 
Jest taki półśrodek dla zminimalizowania tej niekorzystnej cechy - pod panel kleimy paski np. 10mm poliwęglan i już jest lżej - tak np. zaleca producent paneli MAXX

W sumie trochę odpuściłem temat regulatora  - zostawiłem sprawę otwarta do czasu jak mi full budżet elektryczny wyjdzie bo w sumie inst.u mnie taka sama dla Victrona jak dla Tracera więc na razie jest tylko decyzja o MPPT 30A a kabloteka i tak taka sama :)  Jakbyś potrzebował szczegółów z Victrona  pogadaj z kol. Misio,  On ma Victrona z blutem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie będę Cie przekonywał do konkretnego regulatora bowiem nie mam na chwilę obecną doświadczenia w użytkowaniu produktu innej firmy. Ale zachęcam do MPPT. Fotki z 2020.05.03. Raczej pełnego nasłonecznienia nie było a zestaw PV tak sobie radził (dane chwilowe mogą nieco się różnić bo musiałem klikać w przycisk menu). Oceń sam czy warto.

IMG_20200504_172107.thumb.jpg.4f6eb1161a326f42e403ac79179fd066.jpgIMG_20200504_172150.thumb.jpg.56ab34881ea5e39310920cbe1021a70c.jpgIMG_20200504_172415.thumb.jpg.cd0262939920620eeaeab96e52423d1d.jpgIMG_20200504_172235.thumb.jpg.620a50e1d28070e5d80b1022f3b87450.jpg

Według mojej wiedzy (ale mogę się mylić) mogą zdarzyć się sytuacje w który panel przez Ciebie prezentowany będzię pracował efektywniej niż mój (wyższe napięcie).

Oczywiście takie wartości natężenia prądu wynikają z chwilowego zapotrzebowania akumulatora. To tylko obrazuje możliwości zestawu który jakby nie było nie jest może topowym ale na pewno dobrym produktem. Mnie czasami brakuje dodatkowego wyświetlacza, no ale może kiedyś...

Parametry mojego panela

IMG_20200504_175524.thumb.jpg.275eaa4ef14f6c8de7fbde5b75fdc59d.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tofel napisał:

Parametry mojego panela

Bardzo podobne jak mojego.

Regulator, który zamierzam zainstalować również jest MPPT....Więc nie powinno być źle ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danielw napisał:

....oferta/regulator-ladowania-mppt-tracer-2210an-20a-12-24v....

Z waszych postów wywnioskowałem, że to urządzenie będzie ok....

Na fotkach powyżej dokładnie taki regulator. Epever Tracer 2210AN. Jak dla mnie OK.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tofel napisał:

Na fotkach powyżej dokładnie taki regulator. Epever Tracer 2210AN. Jak dla mnie OK.

Pozdrawiam

Też tak mi się wydawało, że to, to same ustrojstwo...:)

Teraz pozostaje zakup jeszcze przelotki przez dach, kabli i montaż panelu.

A później dużo, dużo ☀️ ☀️☀️☀️☀️☀️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego międzyinnymi mój wybór padł na Victrona ,wydaje mi się ,że obsługa i odczyt na iphonie jest dużo wygodniejszy i bardziej przejrzysty.Ale oczywiście Tracer też jest ok. Myślę, że różnica będzie niezauważalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, yolka napisał:

że obsługa i odczyt na iphonie jest dużo wygodniejszy i bardziej przejrzysty.

Opinia raczej subiektywna bo to wyłącznie rzecz gustu i upodobań 

Victron vs Tracer
Wiarygodnie nikt  nie powie który lepszy - wymagałoby to precyzyjnych testów i pomiarów  w identycznych warunkach nasłonecznienia z identycznym panelem i aku - wszelkie inne porównania można miedzy bajki włożyć bo są nie miarodajne

Wystarczy się też np. zastanowić jaki uchyb maja mierniki czy to napięcia czy to prądu w obu regulatorach, wystarczy sie zastanowić ile z zaawansowanych funkcji Victrona sie realnie wykorzystuje .  Nie ukrywam mój typ to Victron ale różnica cen przy 30A jest wręcz porażająca ok 50% wiec pewnie będzie Tracer :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, chris_66 napisał:

 

masz fabryczne nastawienia czy coś kombinowałeś w menu ??

Witam,

Mam ustawione fabryczne predefiniowane parametry ładowania dla "sealed". Tylko małe modyfikacje są możliwe z ekranu Tracera. Możliwości modowania w sieci nie znalazłem. Takie ustawiena daje "goły" regulator.

Tracer2210AN.thumb.png.c0812c0ca6193f7d2d100a331d1ea949.png

Trochę bogatsze ustawienia dostępne są dzięki dodatkowemu panelowi (kablowy "pilot-wyświetlacz"). To tu może być ukryta tajemnica modyfikacji. Poniżej screeny z manuala MT-50 (którego nie posiadam):

MT-50a.thumb.png.b75b3191d39a1df7bdeb3825cf075761.png

MT-50b_marked.thumb.png.6de9e89f5f6b7e8327d0d7579122bf5d.png

Jeśli można poprosić któregoś z kolegów posiadających MT-50 o opinie czy bawili się nastawami pojemności akumulatora. Jesli tak , to czy miało to wpływ na wartości prądu ładowania. Bo według mojego rozeznania, byłoby to jedyne miejsce gdzie jest możliwość wskazania maksymalnego/optymalnego prądu ładowania dla akumulatora (patrz osatnie zdjęcie regulatora - 10A to trochę za dużo dla mojego 45Ah Deep Cycle GEL Ultracell).

PS No chyba że jeszcze przez moduł BT za pośrednictwem aplikacji Epevera (tego też nie mam :sciana:)

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tofel napisał:

Jeśli można poprosić któregoś z kolegów posiadających MT-50 o opinie czy bawili się nastawami pojemności akumulatora. Jesli tak , to czy miało to wpływ na wartości prądu ładowania.

Ja mam MT-50, ale oprócz początkowego ustawienia 90AH, później już się nie bawiłem.

Nie wiem, czy mój panel 150-160 W może dać więcej Amper, jednak ja nigdy nie widziałem większego prądu ładowania niż 9A.

Tak więc albo regulator pilnuje 10-cio godzinnego prądu ładowania albo mój zestaw panel+regulator nie da rady dać więcej, niż te 9A. Mocno wierzę w pierwszą opcję :blagac:

Jak będę miał dobre warunki nasłonecznienia to spróbuję chwilowo zwiększyć pojemność AKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.